www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Doze Noi ...


Guest Macaret
 Share

Recommended Posts

Guest Macaret

Am cateva intrebari: 1) are rost sa pun pe un stagg les paul doze noi sd sau emg ?

2) daca da ce sa aleg sd sh1 si sh4 ... sau emg ?

Chitara nu are probleme ... nu se dezacordeaza cum sunt majoritatea din cate am auzit ... chiar nici una inafara de dozele slabe.

Link to comment
Share on other sites

Am cateva intrebari: 1) are rost sa pun pe un stagg les paul doze noi sd sau emg ?

2) daca da ce sa aleg sd sh1 si sh4 ... sau emg ?

Chitara nu are probleme ... nu se dezacordeaza cum sunt majoritatea din cate am auzit ... chiar nici una inafara de dozele slabe.

Am mai vazut la cineva SD-uri pe un Stagg. Suna ok, evident ca mai bine decit cu dozele "stock", dar in final ramine la latitudinea ta daca/cit investesti intr-o anumita scula, si daca rezultatul final merita marimea investitiei. ORICUM chitara va suna mai bine cu SD sau emg (sau DiMarzio, etc.). Daca tot vrei sa te arunci, atunci mergi cu emg-uri (presupun ca active).....mama, ce combinatie.... :) ....sint curios, sa ne spui si noua te rog, cu CIT mai bine suna chitara, dupa...(adica a fost investitia comensurabila cu calitatea finala obtinuta?)

Link to comment
Share on other sites

Guest guitar09

industrial waste sau paul-pantera aveau la vanzare un stagg x300 cu doze(sau doza)seymour duncan.are si un sample cu chitara.mi se pare ca suna foarte tare... :)

Link to comment
Share on other sites

Am cateva intrebari: 1) are rost sa pun pe un stagg les paul doze noi sd sau emg ?

2) daca da ce sa aleg sd sh1 si sh4 ... sau emg ?

Chitara nu are probleme ... nu se dezacordeaza cum sunt majoritatea din cate am auzit ... chiar nici una inafara de dozele slabe.

 

Cred ca tu stii mai bine ce sa alegi. Combinatia de Seymour Duncan e poate cel mai versatil set pentru Les Paul, poti canta pe un astfel de set de la blues la metale. EMG-urile suna foarte coios si dupa parerea mea doar pe metale suna bine. Am avut si EMG si SD pe chitara si mi-au placut mult mai mult SD pentru ca suna bine si pe clean si pe un crunch usor, pe cand EMG-urile trec aporape direct de la un clean destul de anost la distors. In schimb la drujbarie (bagat pe canalul de drive de la un Marshall) nu am auzit doza sa sune mai coios decat EMG-urile. Acum tu stii exact ce vrei sa sune. Dupa cum ai pus problema nu cred ca stii exact ce cauti. De meritat merita sa iei niste doze de pe aici de la secondnu neaparat din magazin (poti face ceva economie si daca esti atent ce cumperi cred ca poti face o afacere excelenta).

 

Bafta

Link to comment
Share on other sites

Guest Macaret

Aveti dreptate ... inca nu sunt sigur pe ce stil vreau sa ma axez. Adica impreuna cu "formatia" vreau un sunet metal dar imi place sa cant si blues in particular. Mai am timp de gandire pt ca nu am inca banii. Ms pt idei

Link to comment
Share on other sites

Guest chitaristul_innascut

faza e k dozele de la EMG sunt extrem de faine ... merg fain si pe clean si pe distors si toate efectele alea... chiar isi merita banii :) ...

Link to comment
Share on other sites

Hai mah ca merg si pe clean EMG-urile... in fond se aude ceva prin ele si daca nu treci chitara printr-un distors. Ca nu e un clean "ca la carte" e alta problema

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.