www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Exercitii "la Rece"


Guest Hippogryph
 Share

Recommended Posts

Guest Hippogryph

Exista asemenea exercitii care sa-ti dezvolte aptitudinile "chitaristice" (coordonare, independenta, agilitate, etc.) in absenta chitarei?

Link to comment
Share on other sites

Guest packardb
Exista asemenea exercitii care sa-ti dezvolte aptitudinile "chitaristice" (coordonare, independenta, agilitate, etc.) in absenta chitarei?

 

Normal ca exista, e ca atunci cand futi in lipsa femeii ...ce dreaq aptitudini vrei sa faci cand 99% din cantatu' la chitara inseamna exercitiu ...care trebuie facut culmea ...pe o chitara...

Doamne ... da tu ai stat sa gandesti un pic inainte sa deschizi un nou post?!

Link to comment
Share on other sites

Guest Hippogryph

ho, ca n-am dat cu parul. tu te-ai gandit mult cand te-ai aruncat cu reply-ul asta?

 

nu ma refeream la exercitii care sa inlocuiasca exersatul la chitara, ci pur si simplu la exercitii care sa le "completeze", atunci cand n-ai chitara la indemana.

Link to comment
Share on other sites

Guest Raskolnikov

Am vazut la un magazin un fel de flexor mai avansat decat cunoscutul colac de cauciuc.

Era o chestie pe care o tii in pumn, cu un fel de butoane pentru fiecare deget, butoane care au un arc metalic in interior. Apesi pe ele si faci muschi la degete.

Link to comment
Share on other sites

Exista multe astfel de exercitii...iar pentru aceste exercitii s-au creeat o gramada de accesorii care dezvolta muschii care sunt implicati atunci cand cantam la chitara.Unul dintre acestea este gripmaster de care s-a pomenit mai sus...mai exista multe astfel de accesorii (pe majoritatea le gasiti pe www.musiciansfriend.com)... de asemenea mai sunt si exercitii pentru streching...unul dintre cele mai "faimoase" astfel de exercitii este departarea pana la maxim a degetelor 1-2,2-3,3-4,1-3,2-4 de la mana stanga cu ajutorul mainii drepte..sunt convins ca o sa gasiti pe net o multime de astfel de exercitii si accesorii...majoritatea sunt foarte eficiente pentru ca completeaza si rafineaza "mecanica" mainii stangi si ajuta la cresterea fortei , elasticitatii si coordonarii..

Link to comment
Share on other sites

Exista asemenea exercitii care sa-ti dezvolte aptitudinile "chitaristice" (coordonare, independenta, agilitate, etc.) in absenta chitarei?

 

Sa zicem ca ar trebui odata sa ai o conceptie , cand ai conceptie sti ce vrei si nu te mai incurci cu inghesuitul riffurilor altora peste tot si in toate .Iar daca unele riffuri a-ti plac ajungi sa le imbini estetic cu cea ce canti de la tine.

 

Perioada pana ajungi sa constientizezi treba difera de la om la om .In acel moment o sa poti "exersa" i fara chitara .

 

Pe de alta parte cantatul nu-i sport , terbuie sa canti nu sa dobori recorduri de viteza si de rezistenta .Nu te lua dupa tot felu de demonstratii de aerobic , nu au nici o valoare .Numa pustani incepatori sunt spactatori ptr asemenea circ .Cresti mare si cresc si pustani , dupa care nu mai intereseaza pe nimeni aerobicul tau .

Link to comment
Share on other sites

Guest Hippogryph

Sunt constient de asta, nu mi-am fixat astfel de scopuri in legatura cu chitara.

 

Cautam doar niste metode de a reduce cat de cat inevitabilii "timpi morti". :) La sfarsit de saptamana, cand ma intorc acasa (nu pot lua chitara cu mine din motive de bagaj voluminos), simt ca trec 2 zile aiurea. In afara de transcris in caiet unele piese sau exercitii nu gasesc nimic practic cu care sa umplu timpul.

Link to comment
Share on other sites

Sunt constient de asta, nu mi-am fixat astfel de scopuri in legatura cu chitara.

 

Cautam doar niste metode de a reduce cat de cat inevitabilii "timpi morti". :) La sfarsit de saptamana, cand ma intorc acasa (nu pot lua chitara cu mine din motive de bagaj voluminos), simt ca trec 2 zile aiurea. In afara de transcris in caiet unele piese sau exercitii nu gasesc nimic practic cu care sa umplu timpul.

 

exerseaza intervale , vocal , si in gand .Trebuie sa ajungi sa auzi muzica chiar polifonic .Eu de exemplu acum 100 de ani a trebit sa cant vocal Sunshine of Your Love , si vocal si chitara , pai ce sa-ti zic parca eram paralizat nu aveam independetna necesara.Asa ca si pe strada repetam in gand linia vocala si cu degetele "bateam" ritmul riffului principal, si a dat rezultate.Apoi cand am invatat sa bat l atobe prima data am exersat incet cu palmele pe genunci fara tobe , a luat ceva timp pana am putut sa bat un ritm simplu.Trebuie exersat si creierul de fapt totul vine din creier .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.