www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Probleme La Inregistrarea Vocii


Guest buffyy
 Share

Recommended Posts

Salutare,

M`am apucat de ceva vreme sa inregistrez cateva melodii in Cubase SX3 si m`am lovit de o mica problema la partea de voce. Calitatea inregistrarii vocale este buna dar am senzatia ca`mi lipseste spatialitatea. Cred ca in vocea ar trebui sa dea impresia ca este mai in fata (fata de celelalte instrumente). Dar daca o dau mai tare se aude....tare si atat. Daca o dau mai incet este astupata de celelalte instrumente. Daca incerc sa pun ceva efecte pe ea (reverb....delay) da impresia ca e in spatele instrumentelor. In concluzie...imi poate recomanda si mie un site cu tips and tricks pentru inregistrari? (atat vocale cat si instrumentale). Sper ca am fost destul de coerent in explicatie....e greu sa nu`ti dai seama cum sa pui intrebarea corect...

 

Help !

Link to comment
Share on other sites

Cred ca ce ai tu nevoie este un compresor pe voce.

Inaintea tuturor efectelor, tuturor plugin-urilor pe care le pui peste trackul de voce, aceasta trebuie sa fie adusa la un nivel. Trebuie sa fie compresata, sa nu existe cuvinte "moarte" sau unele iesite in evidenta.

Incearca cu un plugin (nu mai stiu exact cine il face, parca Sony sau Wavelab) de Multiband compressor. Poate asta iti va rezolva problema.

 

Toate bune

Link to comment
Share on other sites

Cred ca ce ai tu nevoie este un compresor pe voce.

Inaintea tuturor efectelor, tuturor plugin-urilor pe care le pui peste trackul de voce, aceasta trebuie sa fie adusa la un nivel. Trebuie sa fie compresata, sa nu existe cuvinte "moarte" sau unele iesite in evidenta.

Incearca cu un plugin (nu mai stiu exact cine il face, parca Sony sau Wavelab) de Multiband compressor. Poate asta iti va rezolva problema.

 

Toate bune

 

Am incercat in afara unei imbunatatiri a sunetului ca si consistenta, per ansamblu aceeasi senzatie o da....e ca si cum as avea instrumentele in fata iar vocea in spate

Link to comment
Share on other sites

1.Dai un mic boost la 200 HZ

2.Dai boost la 3 KHZ

3.Dai boost la 5 KHZ(pt prezenta)

4.Dai boost la 10-15 KHZ pt brightness

5.Incearca un stereo imager

Link to comment
Share on other sites

1.Dai un mic boost la 200 HZ

2.Dai boost la 3 KHZ

3.Dai boost la 5 KHZ(pt prezenta)

4.Dai boost la 10-15 KHZ pt brightness

5.Incearca un stereo imager

 

stereo imager = sa copiez wavul pe alt layer si sa`i dau un delay de cateva milisecunde? iar fiecare layer sa aiba setari de left...respectiv ...right?....e corect?

Link to comment
Share on other sites

ce microfon/preamp ai?poate acolo e buba...daca nici compress,nici corectii nu ajuta

 

 

E un Sure dinamic si nu folosesc preamp....intra in mixer

Link to comment
Share on other sites

pui acelasi "wave" in trei trackuri

 

un track dai pe Left 100% , unul al lasi in mnijloc, si celalalt al dai 100% R

 

pe cele laterale le filtrezi cu EQ , lasi medi-inalte si pui REVERB , un pic diferit pe fiecare parte .

 

si incerci diverse setari pana cand a-ti place .

 

Trackul central are bassii , mediile , si inalte doar cat sa fie inteligibil , inaltele sa vina din lateral cu Reverb ....

 

Stereo Imager ,Quasy Stereo etc More Stereo face automat acelasi lucriu dar nu poti regla centrul .si reflectiile sunt cam "murdare"

 

Poti sa pui si ecou-delay pe laterale , cu inaltele taiate la ecou , atuncea trebuie sa ai inalte pe canalul din centru.

 

Pe laterale nu bagi "dry" numai " wet " adica numai si numai efect , reverb , hall , sau delay-echo ..fara semnalul direct !!Semnalul direct al ai numai in mijloc.

Link to comment
Share on other sites

de obicei cam degeaba copiezi acelasi "wave" pe mai multe trackuri. Nu-i dai nicio simtire asa. E doar acelasi lucru panoramat si avand efect de chorus.

Mult mai bine sa tragi vocea de 2 ori, pe canale diferite, si panoramezi apoi (nu maxim) .. atunci o sa ai si un efect misto ...

De obicei de cate ori am tras eu ... lucrul asta l-am facut ... jucat un pic la frecvente .. iar compresorul este baza. Apoi vine un reverb micutz ca sa-l integrezi in piesa.

 

Spor la procesat

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.