www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cine A Pus Mana Pe Grif Bombat?


apocalipsa
 Share

Recommended Posts

nu prea iti inteleg intrebarea !!!

 

Adica majoritatea chitarilor sunt bombate in sectiunea cu taste ( in functie de radius ) . De ex un strat cu radius de 7.25 este mlt mai bombat ca o chitara de schred . In general astea cu radius mic is mult mai comode la prins acorduri , dar mai incomode la benduri , apare choking mai des !!

Link to comment
Share on other sites

nu prea iti inteleg intrebarea !!!

 

Adica majoritatea chitarilor sunt bombate in sectiunea cu taste ( in functie de radius ) . De ex un strat cu radius de 7.25 este mlt mai bombat ca o chitara de schred . In general astea cu radius mic is mult mai comode la prins acorduri , dar mai incomode la benduri , apare choking mai des !!

 

ma refer la chitari cu fretul bombat accentuat. eu am vazut o sg chitara de genu asta acum ani buni si avea un nume complicat care suna a nemteste... griful la majoritatea chitarilor e relativ drept la nivelul fretului, privind prin sectiunea neck-ului.

Link to comment
Share on other sites

Toti au pus mana pe asa ceva. Cam ce comentarii astepti? :)

 

Exact cum a zis si Alex_Strat69, cu cat radius-ul e mai mic, cu atata griful e "mai bombat".

Link to comment
Share on other sites

Toti au pus mana pe asa ceva. Cam ce comentarii astepti? :)

 

Exact cum a zis si Alex_Strat69, cu cat radius-ul e mai mic, cu atata griful e "mai bombat".

 

 

pai astept comentarii de la unii care au pus mana nu pe un grif bombat ci pe un fretboard bombat... adik care vizual se vede f convex.... si poate stiti careva un nume de chitara cu asa grif.

post-633-1192571768_thumb.jpg

Edited by danzefirelli
Link to comment
Share on other sites

Pai asta ti s-a zis: primul fingerboard desenat de tine e ceva gen 14", al doilea e un 7.25". Cu cat radius-ul e mai mic, cu atat fingerboard-ul e mai bombat.

Doar ca nu stii sa explici ce vrei. :)

 

Partea din spate a neck-ului, opusa practic fingerboard-ului, e forma neck-ului, nu are treaba cu radius-ul fingerboard-ului.

U, C, oval, soft V, V etc - astea sunt exemple de neck Fender, de obicei fiecare producator are propriul sistem.

 

 

 

Orice neck cu fingerboard radius de 7.25" e cam ceea ce cauti tu. Stratocaster/tele vintage style, de ex.

Edited by alexdm
Link to comment
Share on other sites

Pai asta ti s-a zis: primul fingerboard desenat de tine e ceva gen 14", al doilea e un 7.25". Cu cat radius-ul e mai mic, cu atat fingerboard-ul e mai bombat.

Doar ca nu stii sa explici ce vrei. :)

 

Partea din spate a neck-ului, opusa practic fingerboard-ului, e forma neck-ului, nu are treaba cu radius-ul fingerboard-ului.

U, C, oval, soft V, V etc - astea sunt exemple de neck Fender, de obicei fiecare producator are propriul sistem.

Orice neck cu fingerboard radius de 7.25" e cam ceea ce cauti tu. Stratocaster/tele vintage style, de ex.

 

tzeles. stiu cum e stratul si crede-ma ca griful de care vbesc eu este cu mult mult mai convex. la asta ma refer, ca altfel nu faceam topic ca sa ma aflu in treaba:) practic in 10 ani am vazut o sg chitara de genul asta si m-a lasat cu gura cascata.

Link to comment
Share on other sites

Nu toate strat-urile au 7.25". Majoritatea celor noi au 9.5".

Eu nu am auzit de radius mai mic de 7.25", se poate insa sa existe.

Link to comment
Share on other sites

Am si eu o chitara cu fretboard-ul mai curbat, dar acum ni imi dau seama daca este ce vrei tu... incerc pe la sfarsitul saptamanii sa fac o poza sa vezi daca e ce vrei tu.
de-abia astept! :):)
http://en.wikipedia.org/wiki/FingerboardVezi si acolo ca iti explica ce si cum cu bombatele.
10x! f interesant!

 

http://www.warmoth.com/guitar/necks/necks....seaction=radius

Edited by danzefirelli
Link to comment
Share on other sites

astept doar comentarii de la cei care au pus mana pe asa ceva.

...da, am pus mina pe asa ceva, cu MULTI ani in urma - era o chitara cu "semirezonanta", Bulgareasca cred (nu-i exclus sa fi fost si un Reghin mai rar, din anii '70). Nu ma intreba ca chiar nu-mi amintesc marca. Gitul, chiar si asa (exagerat/dupa parerea mea) de bombat, era chiar comfortabil, se simtea destul de bine in mina -- chitara, per total insa, era varza (din cu totul alte motive, dealtfel).

Link to comment
Share on other sites

prin '68 , '70 erau multe firme ce faceau gaturi c radius " bombat " , cica ptr ca sa poti strange mai usor corzile din centru.

Pe atuncea toate chitarele aveau corzi foarte tensionate si chiar un barre al prindeai greu .

 

L achit clasice cu corzi de nylon mai mergea sa apesi , dar era mai usor cu un fingerboard bombat.Bineinteles ca s-a ajuns si la exagerari.

Link to comment
Share on other sites

1000x!!! cel mai complet studiu referitor la lemne de rezonanta pe care l-am citit pana in prezent! :):)
...da, am pus mina pe asa ceva, cu MULTI ani in urma - era o chitara cu "semirezonanta", Bulgareasca cred (nu-i exclus sa fi fost si un Reghin mai rar, din anii '70). Nu ma intreba ca chiar nu-mi amintesc marca. Gitul, chiar si asa (exagerat/dupa parerea mea) de bombat, era chiar comfortabil, se simtea destul de bine in mina -- chitara, per total insa, era varza (din cu totul alte motive, dealtfel).
este vorba despre chitarelele bulgaresti marca Orpheus! :)
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.