www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Revopsire Griff


thedarkdream
 Share

Recommended Posts

Am si eu o chitara care are griffu', pe spate, culoarea lemnului. In rest este in totalitate neagra. Ce ar trebui sa fac pt a o revopsi? Ar trebui data vopseaua veche jos? Daca da, cu ce? Si daca revopsesc, cu ce e recomandat?

 

...etc, m-ar interesa cam cum as putea face aceste lucruri.

Link to comment
Share on other sites

Lac ptr lemn ,AZUR -Timisoara cred ca din acela ptr exterior ,

 

eu am cumparat o cutie , mai trebuie sa cumpar un fel de grund scrie pe cutie ce fel de grund si diluant.

 

Si eu vreau sa lacuiesc chitara mea Reghin LP , am vopsit griful cu vopsea de masina si s-a luat , trebuie sa dau cu lac din acesta .

 

Am vazut la Adi Barar chitara reconditionata cu acest lac si este super .

Link to comment
Share on other sites

+1

 

Revopseste-l doar daca e neaparat necesar. Nu face asta de dragul de a face-o.

+2, :) ........ acum, sigur ca parerile si gusturile sint personale si subiective -- nu stiu in ce stare exact este gitul, da' in locul tau l-as curata frumos si l-as refinisa cu "nitro" lac (daca chitara e mai spre Strat) sau cu un finish de "ulei" (daca e asa, mai "de viteza", lol). Oricum aceasta treaba ar trebui lasata pe mina cuiva care chiar se pricepe (cel putin in cazul meu :) ), pentru ca e pacat sa nu profiti la maxim de bunatate de git.

Cred ca un git nu arata bine vopsit -- decit poate cu rarele exceptii ale unor chitari de virf, neck-through body, cu vopsea hoatza direct din fabrica (custom paint job), gen vechile Jackson Soloist, etc... (just my humble opinion).

Succes!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.