www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vreau Sa Imi Fac O Chitara


kapak
 Share

Recommended Posts

ok, sigur nu place la multa lume, dar de gustibus.. mie, spre exemplu, nu imi plac deloc chitarele gibson cu exceptia celor hollowbody. stiu ca sunt minunate, ca sunt scumpe, ca sunt bine facute, ma uit la ele si nu imi inspira nimic, nici macar sa le tin in brate. o sa imi iau multe injuraturi pe tema asta, dar asta e :-)

on topic> chitara e la grosmann pt ultimele reglaje, retusuri, alea-alea, joi e gata.

Link to comment
Share on other sites

ok, sigur nu place la multa lume, dar de gustibus.. mie, spre exemplu, nu imi plac deloc chitarele gibson cu exceptia celor hollowbody. stiu ca sunt minunate, ca sunt scumpe, ca sunt bine facute, ma uit la ele si nu imi inspira nimic, nici macar sa le tin in brate. o sa imi iau multe injuraturi pe tema asta, dar asta e :-)

on topic> chitara e la grosmann pt ultimele reglaje, retusuri, alea-alea, joi e gata.

 

 

buna treaba! felicitari! :)

cam la cat te-au dus cheltuielile pentru chitara asta?

Link to comment
Share on other sites

nu stiu exact, nu am facut nici un calcul, dar pot sa incerc acum

deci kitul a fost 370 ron

importul din state a fost aproape 200 usd cu tot cu suma platita la western union sa trimit banii (a fost ultima data, de acu' incolo iau cu cardul) ~ 500 ron (cheile, ramele de doze, placa de pot-uri)

vopsitul 300 ron

doze, cordar si si ce am mai luat de la cristi grosu, 500 ron

mai ii pun acum alt nut - de os (avea un buz pe corzile libere din cauza nut-ului), un de ala care tensioneaza corzile, nush cum ii zice, ii mai trebuie o nivelare de freturi (avea un buz in tasta 10), legaturile electrice, o alta rama de humbucker, vreo 200 ron

ar mai fi sculele, parte din ele le-am avut. totusi, astea nu pot intra integral in pret pentru ca le voi folosi si la altceva. am mai luat asa> dremel si cutie accesorii 190 ron, suport pentru bormasina pt gauri verticale si in unghi - 200 ron, consumabile fara numar: lacuri, vopsele, seturi de pile, freze, burghie, glasspaper de diverse forme (in general numai bosch) probabil la vreo 300 ron (multe dintre ele le am nefolosite)

deci fara scule, ar fi undeva spre 1900 ron, imi luam un parker nou (http://www.soundcreation.ro/instrumente_muzicale,category_id,8,cat_title,Chitari_electrice,brand_id,13,brand

_title,Parker_Guitars,product_id,1007,product_name,P42.html) dar nu e aceeasi chestie.

eu am un godin exit22 pe care nu il dau pentru nimic, e o chitara pe care o recomand orisicui, facuta in usa, din mahon, probabil cu unul dintre cele mai mici action pe care le-am vazut si cu griff-ul scurt. are doua neajunsuri> a. nu are "imagine", nu poti canta metale pe ea, te rade toata sala si b. e cam grea.

o sa imi iau pana la urma un parker dar numai dupa ce ma duc sa vad unul in realitate, sa il probez. cum in ro nu stiu sa fie aduse pe stoc, va trebui sa le vad prin germania.

Edited by kapak
Link to comment
Share on other sites

eu am un godin exit22 pe care nu il dau pentru nimic, e o chitara pe care o recomand orisicui, facuta in usa, din mahon, probabil cu unul dintre cele mai mici action pe care le-am vazut si cu griff-ul scurt. are doua neajunsuri> a. nu are "imagine", nu poti canta metale pe ea, te rade toata sala si b. e cam grea.

o sa imi iau pana la urma un parker dar numai dupa ce ma duc sa vad unul in realitate, sa il probez. cum in ro nu stiu sa fie aduse pe stoc, va trebui sa le vad prin germania.

Cã Parker o arãta ca o chitarã pentru metal... :)

Link to comment
Share on other sites

nu, nici parker nu are fata de metale, dar io ziceam doar de godin, nu le comparam... io nu sunt din neamul de metalisti, nici din ala de rockeri suparati, deci la tangouri merge oricare dintre ele :)

ce e misto la parker> au modele super usoare, dar alea de 5 punds (~2,3 kg) costa peste 3000 usd, asa ca nu intra in discutie (deocamdata)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

CA A MEA N-ARE NIMENEA!

 

stiu ca nu va era dor de mine :)

spuneam la inceputul acestui topic ca imi voi face o chitara.

a fost una, acum e gata cea de a doua, de care vorbeam acum ceva vreme.

de ce mi-am facut o chitara? pentru ca ce am vrut nu se gaseste de cumparat!

 

in cateva cuvinte:

- corp zebrano, semihollow, stil Jaguar, desen original

- top mahon, 2 fante,

- grif maple, scalloped, 25,5", lipit

- chei Schaller graphite

- cordar Schaller

- doze Epiphone

- jack Neutrix

- N-tune

facuta la Cristi Grosu.

 

 

parti bune: destul de multe

parti proaste: desi mi-am dorit-o usoara, e destul de grea

 

post-5381-1246644810_thumb.jpg

post-5381-1246644866_thumb.jpg

post-5381-1246644910_thumb.jpg

post-5381-1246644986_thumb.jpg

post-5381-1246645009_thumb.jpg

post-5381-1246645044_thumb.jpg

post-5381-1246645078_thumb.jpg

post-5381-1246645135_thumb.jpg

post-5381-1246645170_thumb.jpg

post-5381-1246645195_thumb.jpg

post-5381-1246645226_thumb.jpg

post-5381-1246645259_thumb.jpg

post-5381-1246645295_thumb.jpg

post-5381-1246645642_thumb.jpg

post-5381-1246645673_thumb.jpg

post-5381-1246645721_thumb.jpg

post-5381-1246645751_thumb.jpg

post-5381-1246645958_thumb.jpg

 

 

rugaminte: intrucat e topicul meu, si e vechi, va rog sa ma scutiti de pareri de genul: ai aruncat banii pe geam, de banii astia iti luai o chitara si altele de genul asta...

doresc sa va spun ca am un Godin fabricat in USA si ca fac ce vreau cu banii mei (mai putin cand zice nevasta ca nu) :) .

sunt deschis la orice critica, exeptand fabricantul, genul asta de chitara nu poate fi pe placul oricui.

va multumesc pentru intelegere si va salut cu tot respectul

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Guest Deniii

salut!am o chitara de 10 ani si deja o inceput sa mi se para seaca si dori sa o vopsesc cu spray de graffiti ca altceva nu prea stiu cu ce... :) credeti ca se poate ? :) sau asta ar strica rezonanta chitarii sau lemnul sau altceva :) ?as vrea sa ma ajutati va rog sunt disperata am cautat peste tot cineva care sa ma ajute si nimeni nu stie..... :D

 

scuzati poza....:D

post-11995-1254838930_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

@kapac

Arata binisor, sunt curios cum suna, fiind semi hollow body (sau pe aproape, e un design original). Daca ai mers la lutier banuiesc ca ai aceeasi distanta egala de la nut la fret-ul 12 si de la bridge la 12th fret. Arata ca ... ceva intre PRS si Gotoh cu neck de Squier scaloped. Astept sample-uri audio.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

dozele sunt epiphone, humbucmkere, evident. mie chiar imi place cum suna.

poate voi pune niste samples de clean, dar din computer.

pentru ca am un copil de 2 ani, am nevoit sa imi vand ampul (un fender) pana cand va mai creste copilul cat sa nu traga de butoane.

oricum, va mai dura, nu m-am inregistrat niciodata, cred ca mai curand un film pe youtube

 

mihai> am aceeasi problema ca si tine, chitara e buna, dar nu ma impac cu scala lunga. godinul meu e 24 jumate si m-am obisnuit cu el

Edited by kapak
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Salutare!

Omule, esti tare!!!Tot respectul!

Te rog sa-mi spui ce ulei ai folosit pentru tratarea lemnului.

Mersi mult!

respect.gif

Vezi ca 2009 a fost ultima postare ....intreaba eventual cum tine vopseaua/lacul..acu are ceva vechime...

 

gatul chitarei pare un gat luat de la o chitara de fabrica...din lemd debitat cu planul fibrelor paralela cu tastiera ce nu-i OK !!!

 

Intrebarea este ca daca a cantat la ea de atunci din 2009 si daca tine acordajul la schimbari de temperatura...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.