www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Nevoia de a canta/asculta muzica


qtguy
 Share

Recommended Posts

Mi-a venit in minte un gand referitor la cele doua abordari ale muzicii, a o asculta si a o canta. Cunosc oameni care au ascultat tone de albume, care stiu pe dinafara, in detaliu, titlurile pieselor, versurile, componenta, melodiile. Cu toate astea acei oameni nu canta la fel de bine la vreun instrument sau chiar deloc. Cunosc si oameni care nu asculta muzica prea des, care de cele mai multe ori nu retin nici macar titlul piesei, dar care canta extrem de bine la un instrument. Asadar...de ce suntem manati catre muzica in mod diferit? De ce exista oameni care sunt o enciclopedie de muzica si in cazul in care canta la vreun instrument nu transmit mare lucru?

 

Nevoia de muzica este diferita si variata. Uneori vrem sa cantam muzica, sa dezvaluim in sunete ascunzisurile sufletului; alteori avem nevoie de sunete venite din afara noastra, care sa ne umple golurile trecatoare...sau pur si simplu sa decoreze incaperea in care se afla computerul la care lucrezi....

Link to comment
Share on other sites

Eu nu cred ca poti canta super fara sa asculti prea multa muzica, ca sa poti canta calumea tre sa asculti multa muzica in genul pe care-l abordezi si in general.

Link to comment
Share on other sites

Mi-a venit in minte un gand referitor la cele doua abordari ale muzicii, a o asculta si a o canta. Cunosc oameni care au ascultat tone de albume, care stiu pe dinafara, in detaliu, titlurile pieselor, versurile, componenta, melodiile. Cu toate astea acei oameni nu canta la fel de bine la vreun instrument sau chiar deloc. Cunosc si oameni care nu asculta muzica prea des, care de cele mai multe ori nu retin nici macar titlul piesei, dar care canta extrem de bine la un instrument. Asadar...de ce suntem manati catre muzica in mod diferit? De ce exista oameni care sunt o enciclopedie de muzica si in cazul in care canta la vreun instrument nu transmit mare lucru?

 

Nevoia de muzica este diferita si variata. Uneori vrem sa cantam muzica, sa dezvaluim in sunete ascunzisurile sufletului; alteori avem nevoie de sunete venite din afara noastra, care sa ne umple golurile trecatoare...sau pur si simplu sa decoreze incaperea in care se afla computerul la care lucrezi....

 

Pentru ca numai comunistii credeau ca toti oamenii sunt egali ...

Link to comment
Share on other sites

Imi place topicul asta .. din pacate nu prea reusesc sa ma exprim in legatura cu acest subiect ... nici nu prea am timp ...dar am sa revin. qtguy .. m-am gandit si eu deseori la lucrul asta .. nu stiu ce sa zic ... am fost mereu o sugativa de muzica, de orice stil, un ascultator devotat sa zic asa ... cu timpul perceptia muzicii se schimba ... urechea devine mai pretentioasa uitand parca de farmecul unui cantec simplu. Stiu ca tu vorbesti despre altceva ... Am ascultat muzica in ultimii 20 de ani zilnic, la modul serios, cel putin 3-4 cantece ... cu timpul bagajul asta al meu s-a umplut asa tare ca aproape nu mai am loc de altceva ... incerc de ceva vreme sa arunc ce este de prisos din bagajul asta. Incerc sa ascult muzica ca "atmosfera" mai mult decat "tehnica" din ea ... am fost prea mult timp atent doar la soloul nu stiu cui sau improvizatia altuia ... sau la game sau moduri. Am ajuns la un moment dat sa ma intreb, daca nu cumva, muzica pe care o compun sa nu semene cu ceva ascultat acum 12 ani ... oricum daca nu ascultam nimic probabil nu as fi compus nimic ... fiindca "nimic nu se naste din nimic" ... Apoi mai este vorba si de modul cum percepe fiecare muzica ... cunosc un tip care nu asculta mai nimic, la modul serios, canta mediocru la chitara dar totusi compune excelent ... mi-am dat seama la un moment dat ca muzica lui era influntata de ceea ce asculta el asa pe fuga ... uneori folosind aceleasi armonii dintr-o piesa, fara sa-si dea seama facea ceva nou ... interesant mi-am zis ... Este cunoscut faptul ca Charlie Parker interpreta piese deja compuse de altii in asa maniera incat multe dintre ele au devenit pur si simplu compozitiile lui ... Apoi nu oricine are chemare pentru compozitie ... multi se indreapta catre interpretare, catre tehnica interpretarii ... nu stiu de ce ... sau stiu dar nu pot sa spun de ce. Oricum am si eu o rugaminte la voi, daca aveti cum sa ma ajutati ... caut un pianist care pur si simplu m-a naucit cum poate sa cante ... este de muzica clasica si il cheama Lang Lang ... cred ca este numele de scena ... nu stiu, la el am vazut cum arata un om care are ceva de spus, rupand parca anumite standarde impuse de muzica clasica ... un echilibru perfect intre tehnica si interpretare. Daca il vedeti pe undeva prin magazine de vanzare ... call me please! Ascultati orice interpretare a concertului nr1 pentru pian si orchestra de Tchaikovsky

O sa ma mai gandesc la acest subiect ... oricum eu sunt acum intr-un moment in care incerc sa uit tot ce am ascultat pana acum ... as vrea sa pot sa-mi fac bagajele doar din lucrurile mele ... :) Daca insa voi sunteti la inceput de drum, ascultati cat mai multa muzica ... cred ca numai asa veti intelege la un moment dat daca muzica voastra are ceva in plus ... sau are ceva nou de spus. Bafta!

 

http://www.cmgww.com/music/parker/about/clips.html

http://www.langlang.com/

Link to comment
Share on other sites

Eu de obicei simt nevoia sa evadez din lumea noastra care de multe ori e dezamagitoare. Si realizez treaba asta citind sau cantand/ascultand muzica. Eu incerc sa fac din amandoua, adica sa si ascult si sa si cant la un instrument (chitara si mai nou vreau clape). Atunci cand chiar canti si iti iese o melodie pe care o asculti, ai un sentiment cu totul aparte, mai ceva chiar decat atunci cand asculti melodia. Presupun ca treburile astea variaza de la om la om, dar asta se intampla in cazul meu. E un sentiment implinit si fericit... care parca te scapa de toate...unii recurg la alcool, droguri stiu si eu :) eu recurg la muzica pentru a uita si a ma relaxa.

Link to comment
Share on other sites

uneori am destule idei in cap dar nu prea stiu cum sa le exprim..

Pentru asta este buna teoria muzicala si studiul tehnicii ... din pacate invatatul este cea mai buna metoda. Am mai spus undeva ca tot din cauza nevoii de exprimare invatam si alfabetul. Ca ne place sau nu ... din pacate mie nu mi-a placut :)

Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88

off-topic: teorie include şi citirea de portativ? că aşa am auzit şi eu de G Mixolydian (şi când mi-am dat seama că e relativ cu A min mi-a trecut orice frică de chestia asta), dar până în ziua de azi mi-a fost frică să mă apuc de citit partituri, probabil motivul pentru care mă atrage mai mult blues-ul (unul din ele..).

 

on-topic: păi, nevoia asta e o chestie complexă. Mai toată lumea ascultă muzică mai mult sau mai puţin, dar în cazul meu instrumentul m-a împins spre ascultat. Îmi aduc aminte că am pus mâna pe Led Zeppelin şi nu m-a atras aproape deloc, dar mai târziu, după ce am luat chitara în braţe, am fost pur şi simplu fascinat de Page (şi mai apoi de Plant). În al doilea rând, nu înţeleg cum poate să îmi placă aşa de mult să cânt blues, dar nu reuşesc să îl şi ascult aşa de mult, probabil fiindcă nu am timp şi mai apare o tonă de rock progresiv în playlist. Şi sunt conştient că suferă mult felul meu de a cânta din cauza asta, dar probabil că îl voi remedia în timp.

 

.. sau mai simplu, după cum spunea şi michel, cel mai important pentru a-ţi forma gusturile e să asculţi cât mai multă muzică, e incredibil câtă inspiraţie se poate găsi într-o melodie căreia nu îi dăm multă atenţie (multe din reclamele alea de la TV au ceva bun în ele). enough with the chit-chat, m-am convins... în seara asta ascult nişte blues :) .

 

edit: vroiam să spun ceva, cum că nevoia de a cânta muzică vine din nevoia de exprimare, ceva de genul ăsta, dar mi-am uitat ideea...

Edited by spyked88
Link to comment
Share on other sites

Guest Johnny I

eu unul am o relatie speciala cu muzica... sa zicem ca m-a ajutat sa imi cerrz o alta lume in care sa evadez si sa scap de toate rautatile vietii... si am avut parte din plin de el... cat despre cantat, cantatul la chitara este activitatea care ma relaxeaza cel mai tare

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Ameretat

Mai intai am ascultat multa muzica (ceea ce fac si in continuare), apoi m-am apucat de scris muzica. De ce? Pai... Cea mai misto muzica din lume e aia pe care o fac eu :) In sensul ca, orice as asculta, intotdeauna am ceva de comentat ("Mda, dragut, dar eu as fi facut altfel...")

 

Poate ca unele enciclopedii ambulante de muzica nu prea le au cu cantatul sau cu scrisul de muzica, pentru ca nu reusesc sa puna destul din ei in interpretare/compozitie. Sunt atat de pierduti in diversele chestii externe pe care le asculta/idolatrizeaza/whatever, incat nu gasesc drumul spre muzica DIN EI.

Link to comment
Share on other sites

Mai intai am ascultat multa muzica (ceea ce fac si in continuare), apoi m-am apucat de scris muzica. De ce? Pai... Cea mai misto muzica din lume e aia pe care o fac eu :) In sensul ca, orice as asculta, intotdeauna am ceva de comentat ("Mda, dragut, dar eu as fi facut altfel...")

 

Poate ca unele enciclopedii ambulante de muzica nu prea le au cu cantatul sau cu scrisul de muzica, pentru ca nu reusesc sa puna destul din ei in interpretare/compozitie. Sunt atat de pierduti in diversele chestii externe pe care le asculta/idolatrizeaza/whatever, incat nu gasesc drumul spre muzica DIN EI.

Bine ai venit omule ... subscriu la cele spuse de tine ... asa cum am mai spus, muzica facuta ramane muzica facuta .. acum, azi ... e randul nostru sa mai adaugam niste note EI ... Te astept la sectiunea unde postam creatiile si ideile noastre .. bune sau rele.... CUM / CE CANTAM

Link to comment
Share on other sites

subscriu la primu post : chestia asta nu e cum e cu pictura sau orice alta arta (in general)? te duci la o galerie de tabloruri si observi in detaliu cel mai mic amanunt, cea mai vaga schimbare de nuanta, da nu esti in stare sa pictezi tablou respectiv...sau: un profesor de literaura: apreciaza marii scriitori si le admira operele, le intelege perfect, dar nu ar putea niciodata concepe vreo opera...cum sa-i zic...mare...intelegeti voi :)

Link to comment
Share on other sites

pe mine ma epuizeaza in ultimul hal cantatul la chitara...nu in sensul fizic

...ciudat...cred ca nu faci ceva bine :) uuusaaaaaahhhh

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Asa parere am si eu: cand asculti muzica ce-ti place te binedispune, iti place; cand canti muzica ce-ti place cat mai bine deja ai un sentiment greu de descris...

ce? :)

Link to comment
Share on other sites

M-am luat de chitara ca sa elimin din frustrari, sa ma descarc, eram satul sa tot ascult si dau din cap.. ceva lipsea. Cant daca sunt suparat si ma binedispun in cateva zeci de secunde, cant daca sunt vesel, cant daca nu fac nimic altceva, daca vreau sa nu imi pierd exercitiul, daca ploua, daca simt.. Nu cant mare lucru.. dar ma salveaza.. un obicei sanatos in fiecare zi

Link to comment
Share on other sites

...pai fara nevoi de astea mai exista rgcul?...yo unu m-am apucat d chitara pt ca am un tata meloman care m-a influentat 100%...am vazut d mic concerte cu toate neamurile d chitaristi si tin minte ca imi placeau "aia care tineau chitara mai de jos"(p griff, adik aia cu solourile)...nevoia asta...RULZ!!! (si de a canta si de a asculta)

Edited by ilun
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Guest EPSYLON_CURSE

Cand aveam vreo 6 ani am vazut in vitrina la muzica o chitara rosie asezata frumos intre alte chitari electrice. Am trecut de vreo cateva ori pe langa ea dar odata le-am spus parintilor mei ca vreau sa o primesc de ''ziua mea''. Ei au fost reticenti putin dar apoi au cumparat-o impreuna cu un amp de vreo 20 de w. Dar cum habar n-aveam sa cant ''m-au dat in grija'' unui profesor de muzica, asadar intre 6-13 ani am studiat chitara clasica, cat si cea electrica ( imi placea sa cant pe electrica melodiile de clasica ). In perioada 9-10 ani am descoperit muzica buna prin niste viniluri de ale tatalui meu de prin facultate aduse ''blat'' din Germania cu Deep Purple, Led Zep dar si cu muzica clasica dar si casete inregistrate sau cumparate de la ''distribuitori''. Dar sunetul pickupului mi-a placut mai mult. De atunci am trecut prin fazele muzicale prin care trece orice adolescent spre maturizarea muzicala.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.