www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Rosewood


Guest juvina
 Share

Recommended Posts

Nu. E o denumire generica, lemn de esenta tare. In categoria asta intra alder, mahon, rosewood, maple si altele, din care se fac chitari adevarate. Insa daca nu zice exact de ce lemn e vorba si zice doar hardwood, inseamna ca e teapa si e facuta din cine stie ce prostie de lemn. Asta se intampla la chitarile ieftine si proaste, aia zic hardwood ca sa nu zica exact ce lemn e fiindca ori nu s-a auzit de lemnul ala, ori s-a auzit si e o prostie (de ex agathis).

Link to comment
Share on other sites

mickey g,mam uitat in primul rand la traducerea din dictionar,un pas ce e drept copilaresc.si porma m-am uitat special cum descrie fender romania rosewoodu si ii zice trandafir uite aici,pe la modelele standard

http://proguitar.ro/index.php?page=sub_fen...are%20electrice

sincer acum eu asa stiu ca ii zice,si poftim stiu oameni cu o cultura tehnico-muzicala mai mare si cam tot asa ii zic.acum am cautat palisandru si cel putin in respectivu dictionar nu avea corespondent in engleza.so mentin ideea ca se traduce lemn de trandafir,pana la proba contrarie.hai norocel si feritivati de gripa aviatoare :)

Edited by jacksonman
Link to comment
Share on other sites

Nu e asa omule. N-ai cautat unde trebuie. Rosewoodul de la chitari este palisandru, cel folosit de fender vine din brazilia. Intr-adevar, rosewood mai inseamna si lemn de trandafir, insa din lemn de trandafir nu se fac chitari, se face sipetul cu bijuuri al bunicii. Daca cineva a tradus dupa ureche pe siteul de la proguitar nu inseamna ca asa este.

Link to comment
Share on other sites

Daca felul cum arata ar fi singura deosebire, atunci basswood ar fi o alternativa excelenta la mahon si rg-urile ibanez ar fi niste chitari bune, ceea ce din pacate nu e cazul. Basswoodul are in comun cu mahonul faptul ca accentueaza mediile joase, calde, insa mahonul sustine la fel de bine si joasele sau inaltele - mai ales lipsa unor inalte 'muscatoare' si definite e deranjanta la chitarile din basswood. Basswoodul ofera o mult mai mica variatie in materie de tonuri - daca iti place sunetul shredderilor si metalului din anii optzeci, te va satisface pe deplin, daca vrei ceva mai versatil si cu mai mult caracter e bine sa cauti in alta parte: mahon, alder, ash... O alta diferenta ar fi ca basswood este un lemn usor si moale, iar mahonul este exact opusul (les paul-urile sunt proverbiale pentru greutatea lor).

Link to comment
Share on other sites

Partial adevarat - majoritatea Les Paul-urilor 'grele' despre care vorbesti sunt fabricate din marhon de Africa, specie care este mediocra ca si calitati sonore si oricum net inferioara marhonului de honduras, marhonul 'bun', mai rar, mai scump si sesizabil mai usor decat cel african. Un Les Paul cu adevarat bun nu prea are voie sa cantareasca mai mult de 4.5-5kg.

 

Cat despre Basswood - ai destula dreptate in apreciere.

Link to comment
Share on other sites

Ai citit interviul despre les paul-uri de pe dinosaurrockguitar.com? daca e asa cum zice nea X ala cu les paulurile, e grava situatia. Era clar ca la 1500$ jumate platesti numele gibson, dar m-as fi asteptat sa primesc si calitate consistenta - sau m-as astepta daca as avea bani de un les paul. Cea mai cea specie de mahon e unul de-i zice Korina si ala cica le are pe absolut toate, tonal vorbind. Bineinteles, este enorm de scump si folosit doar de lutierii tari pentru comenzi speciale. Sau cel putin asa spune ed roman. :)

Link to comment
Share on other sites

Eh, nu face nimic, toti vorbim in primul rand din ce citim pe net si dupa aia din experienta. Cu basswoodul m-am lamurit dupa ce am avut un rg, iar cu mahonul - am mai pus mana pe un les paul al unui prieten si mi-am facut o parere, dar oricum, tot netul e baza :) In alta ordine de idei, iti iei gibson sau epi?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

apropo de Basswood, tocmai am vazut un filmuletz de guitar picking lessons facut de John Petrucci (Dream Theater) si la sfarsit isi prezinta omul chitarile: a si chestia interesanta pe langa ca sunt facute la comanda toate cele 6 chitare ale lui sunt din Basswood (surpriza) oare de ce ? Deci trebe sa fie bun totusi lemnul acesta din moment ca are toate din basswood si un chitarist la valoarea lui.

Link to comment
Share on other sites

sa nu aruncati cu rosii,dar astia care folosesc chitari din basswood,au nevoie de lemnul asta pt.ca raspunde repede,si pasajele de viteza de asta au nevoie,nu mai prea este timp sa asculti tonul,ci auzi ca suna articulat,si se aud clar toate notele.Cand au vreun pasaj lent sau romantic,toti au vreo chitara adevarata cu care imprima chestiile astea,de obicei Les Pauluri vechi.Cat despre integritatea lui Petrucci in acest domeniu,s-a mai discutat aici faza cu reclama la Boss,asa ca...

De fapt discutia initiala era cu trandafirul-palisandru,ca e bine si asa,si asa

Rosewood se foloseste numai pentru tastiera(fingerboard),nu se face corp din asa ceva,pentru ca e prea dens si nu are rezonanta in lungul fibrei prea buna.Lindy Fralin,unul dintre cei mai buni producatori de doze in serie mica,spunea ca a venit odata cineva cu o chitara din rosewood,si nu a reusit sa-i faca doze,zicea ca chitara suna ca si cum ar fi facuta din marmura.

Folosit la tastiera,rosewood da un ton mai cald si totodata mai plesnit decat artarul,si cu mai putine joase decat abanosul.

Fender are acelasi model si cu artar(maple) si cu rosewood,iar Gibson Les Paul standard este cu rosewood,pe cand Les Paul Custom este cu abanos(ebony)

Edited by midnight rider
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.