www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

O intrebare privind chitara mea


Stefan
 Share

Recommended Posts

Pe chitara mea a inceput sa se ia vopseaua aceea de pe grif.. de ce nu stiu, ce-i drept cant ceva la ea... dar cearny mi-a spus ca se ia dupa un an, doi. Cand cant am mainile spalate si bine uscate so nu stiu ce sa zic.. e ceva daca se ia vopseaua de pe ea? se pierde garantia sau ceva?

 

btw de garantie cearny, am descoperit un defect la ea.. pe mi subtire la fretul 4 zbarnaie.. e tasta 5 prea sus.. la fel face si pe "si" dar pe celelatle nu.. nu e chiar cine stie ce, dar poate o sa ajung sa cant si pe acolo si :)

o sa ma duc cu ea la garantie sa mi-o schimbe numa ca de vreo 2 ori a cazut si are niste mici lovituri pe spate... doua chiar pe margine (nu sunt mari, dar se vad totusi daca te uiti mai atent) O sa zica aia ceva? mi-o schimba sau o repara ei? mersi anticipat

Link to comment
Share on other sites

asa si aici mai am o intrebare... de ce de ex cand lovesc coarda Re unde am degetul pe fretul 5 coarda Sol incepe si ea sa sune....??? ati observat si voi? daca opresc sunetul corzii re se aude clar cum solu inca suna..

este normal?

 

p.s. cu intrebarea asta sper ca v-ati dat seama ca nivelul meu de cunostinta este aproape 0 :)

Link to comment
Share on other sites

aaa.. faza cu vopseaua, s-ar putea sa nu fie crezuta si de baietii cu garantia. adica, nuj, s-ar putea sa creada ca ai stricat-o tu si acum vrei alta.. in rest, probabil ca zbarnie deoarece e griful strabm (cu siguranta) sau poate ca nu apesi tu coarda suficient de tare. de reparat, nu cred ca repara ei nimic.

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Uite treaba e in felu urmator :

 

1. Ai griffu stramb. Asta e clar. Daca ai truss rod, nu e o problema...se rezolva cu un inbus.

 

2. E normal sa sune la fel fretu 5 de pe D cu G-u fiindca sunt aceleasi note... E o proprietate a corzilor.

Link to comment
Share on other sites

Avand chitara acutica, nu stiu daca ai truss rod (bara de metal din grif) ajustabil. Daca e totusi ajustabil, ar trebui sa fi primit o cheie inbus (Allen wrench - cheie hexagonala) cu chitara. Te uiti fie in dreptul pragusului fie in chtiara inspre gat sa vezi daca ai capatul truss rod-ului accesibil de-acolo. Daca da, atunci poate fi modificata treaba asta.

 

Singura problema ar fi ca tre' sa stii ce faci - adica fara ajustari de mai mult de 1/4 de rotire, si lasi vreo ora timp sa se stabilizeze lemnul.

 

Dar in acelasi timp, cum ai zis si tu si cum presimt si eu ca e de fapt, poti sa ai o problema cu tastele (sa fie batute/finisate prost). Cel mai bine, pana la urma, mergi cu ea la Muzica si cu asta basta.

 

In legatura cu vopseaua de pe grif - cred ca au trecut la un tip de vopsea si mai proasta daca se ia asa repede, nu stiu ce sa zic. Cosu poate sa-ti explice mai bine cum sta treaba cu chestia asta.

Link to comment
Share on other sites

Mersi de informatii. Chestia aia truss rod nu am (cred). Acu am alta intrebare: daca e griful stramb nu ar fi posibil sa faca acel bazait si pe alte corzi la alte freturi?

am cercetat cu atentie si numai pe mi si pe si face asa :) O sa incerc sa o duc la garantie, dar momentan nu am husa.. o sa imi iau marti. Inca o chestie daca ma duc cu ea la garantie trebe sa merg cu cutia ei, sau pot sa o duc in husa?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.