www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Iris 30 De Ani


matei90
 Share

Recommended Posts

Guest PhenomenOn

A fost foarte tare, Respect maxim pt Iris, Voodoo, Troooper, Despot, Cezar, etc. Dar soundul nu prea a fost cine stie ce. Oricum, nu imi pare rau ca am fost :).

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Am fost. Atmosfera a fost una specifica unui concert Iris, cu mii de oameni cantand in cor, a fost speciala. De regretat a fost insa sunetul, vesnica problema a plaiurilor mioritice, atat la Iris cat si la invitatii lor. Mi-ar fi placut tare mult daca ar fi cantat mai multe cantece vechi, in locul celor de pe presimt-insipidul nou album (da, acela care se gasea de cumparat in dreapta scenei... :)). Oricum, au ajuns pana aici, le uram "La multi ani!" si-i asteptam in 2017.

Link to comment
Share on other sites

Guest PhenomenOn
Am fost. Atmosfera a fost una specifica unui concert Iris, cu mii de oameni cantand in cor, a fost speciala. De regretat a fost insa sunetul, vesnica problema a plaiurilor mioritice, atat la Iris cat si la invitatii lor. Mi-ar fi placut tare mult daca ar fi cantat mai multe cantece vechi, in locul celor de pe presimt-insipidul nou album (da, acela care se gasea de cumparat in dreapta scenei... :) ). Oricum, au ajuns pana aici, le uram "La multi ani!" si-i asteptam in 2017.

 

Eu ma bucur nespus de mult ca au cantat valul :) , dar imi pare rau ca n-au cantat cei ce vor fi...

Edited by PhenomenOn
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle
don't get me started.... :)

 

 

Ba, din contra! Eu unul vreau sa aud parerea unuia care a cantat aseara. Dragos, esti invitatul meu... :)

Link to comment
Share on other sites

Eu sint printre cei care a fost si in public, si pe scena, si in spatele ei, si in cortul invitatilor. Pot sa apreciez evenimentul cam din toate perspectivele.

Pot sa va spun ca backline-ul si sunetul de pe scena au fost excelente, pentru toate trupele, desi noi si Trooper am cintat pe scule complet diferite fata de Iris.

Instalatia de sunet a fost impresionanta, au fost create toate premisele sa fie ceva cu totul special.

Din pacate sunetul la Iris, pe care i-am vazut din public primele vreo 6-7 piese, a fost jenant, va rog sa ma credeti ca pe scena chitara lui Valter iti rupea capul la propriu, si ca sound si ca volum. Pe fata, nici macar o umbra din ce era ea de fapt.

Din cite am auzit de la prieteni, la noi si la Trooper sunetul jenant s-a transformat in penibil si infect. Unul din prietenii mei s-a enervat atit de tare incit si-a bagat p**a si a plecat acasa.

Este inadmisibil pe de o parte ca o trupa ca Iris sa nu poata sa beneficieze in Romania, dupa 30 de ani de cariera la cel mai inalt nivel, de un sunet bun, pe masura pretentiilor si imaginii trupei.

Este de asemenea inadmisibil ca trupe INVITATE (nu in deschidere) in mijlocul concertului sa "beneficieze" de atita dezinteres, indolenta sau rea vointa.

 

Long live romanian show biz!!!

Link to comment
Share on other sites

Am fost si eu (dupa ce m-am enervat ca nu am gasit loc de parcare si deci am ajuns mai tarziu) si sincer mi-a placut. Toti cei care au fost pe scena au fost motivati si au avut chef de cantat. O atmosfera deosebita si in public, unde te uitai vedeai in jur oameni cu bratele ridicate si cantand.

 

Sunetul.....nu am priceput nimic din solourile lui Valter Popa sau din celelalte. La un momendat imi tiuiau urechile...

 

La iesire, evident ca ne-am confruntat toti cu imbulzeala specifica...

 

Dar una peste alta a fost placut, m-am simtit bine. :)

Link to comment
Share on other sites

iris nu s-a auzit chiar rau (am stat mai in spate in stanga turnului), dar in ceea ce priveste voodoo si trooper a fost dezastru. si nu din vina membrilor trupelor. chiar ma intreb daca nu a fost vorba de rea vointa acolo... la voodoo se auzea prea tare toba (ma rog, aici e un interes), in schimb, chitara lui dragos nu se auzea deloc. da deloc... rifful de la "tot zbor" era dat mai mult de bas, care suna infundat. la trooper, toba se auzea slab, era o diferenta remarcabila de volum intre chitarile lui Balaurul si Popa, basul lui oscar nu se auzea, iar pentru vocea lui coyotu' s-a facut cea mai mare mitocanie. baietii de la sunet au bagat compresie la greu, pana au facut gate, iar cand coyotu' urca - si-a urcat tata, cred ca s-a pregatit mult pentru seara asta - vocea i se auzea fragmentata, taiata de compresie, iar pentru cei care nu-l stiau, coyotul a parut scremut... in schimb, restul invitatilor au sunat chiar mai bine decat iris, godoroja bineinteles, la fel si cei de la vita de vie, chirila, felicia filip, pana si maia morgenstern a sunat mai bine!!!

Edited by freelancer
Link to comment
Share on other sites

Si eu am fost, organizarea mi s-a parut de toata jena.Incepand de la jandarmii care uita in slujba cui sunt, care dadeau peste noi cu masinile la intrare, pana la modul in care s-a facut accesul publicului... parca erau conduse niste vite spre intrare/iesire.Sunetul la iris nu mi s-a parut deloc prost, chitara lui Valter a sunat bine, Boro s-a auzit si el bine, Cristi la fel... Din tobe insa nu am prea inteles mare lucru, si nu inteleg ce-au vrut sa faca baietii de la sunet, pentru ca banuiesc ca nu au avut tobe proaste.

 

Trupele invitate insa s-au auzit prost, si eu si cativa amici am asistat la concertele trupelor Trooper si Voodoo de multe ori si pot sa spun ca oamenii astia canta indiferent de sonorizare.Trooper suna bloc orice le-ai face, dar aici n-am inteles nimic pe fata.Tot eu si cu amicii mei am ajuns la concluzia ca era ceva "fishy", probabil rea vointa sau proasta intentie din partea baietilor de la sunet.La iris se auzea mereu mult mai bine, deci se putea cat de cat.

 

PS: Parerea a fost emisa din fata scenei, central la vreo 30m.

Edited by Elethan
Link to comment
Share on other sites

eu am ascultat concertul din vreo 3 locații vineri seara: primele 3 piese le-am au zit din fața scenei, de unde am filmat, apoi de undeva din spate alte câteva piese ºi la sfârºit m-am retras în dreapta scenei.

 

prestația Iris: a început bine ºi s-a înmuiat pe parcurs. oricum, eu i-am vãzut pe Iris de atâtea ori încât nu mã mai surprind cu nimic. Per total, un show ok, dar sub cel din 2002.

 

sunet pe fațã: slab la Iris, foarte slab la Voodoo ºi Trooper. Bine cã n-a venit Covaci, cã se lãsa cu bãtaie :)

 

organizare: :) la intrare, un cioban de la bi-gi-es mã întreabã ce am în geantã. camera, zic eu. hai s-o vedem, zice ciobanu. îi arãt camera, se uitã bine la ea ºi dã verdictul: n-aveți voie cu ea. eu zic: prietene, pe acreditare scrie "photo", deci am. el zice: deci nu. eu zic: citeºte mai bine. la un moment dat, se apropie un alt bi-gi-es, care probabil ºtia sã citeascã, se uitã la acreditarea mea ºi-i zice pe un ton prietenesc ciobanului: "uitã-te, bã, în p00l@ mea, mai bine la legitimația lui, are voie!" mulțumesc programului care învațã badigarzii sã citeascã, fãrã el nu intram la Iris, sã-mi fac meseria.

 

în câteva zile o sã aparã pe net niºte filmãri de acolo, asta mai ales pt cei care n-au fost. vã anunț eu când sunt gata.

 

 

 

 

Si ai vazut va inarmati pana in dinti erau astia de la "JB s" ? Parca venisera oamenii la mineriada!!!

E pacat ca la anumite evenimente de o amploare destul de importanta penrtu spatiul carpato-danubiano-pontic, organizarea este asa de balcanica!

 

Deh,...

Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga
Eu sint printre cei care a fost si in public, si pe scena, si in spatele ei, si in cortul invitatilor. Pot sa apreciez evenimentul cam din toate perspectivele.

Pot sa va spun ca backline-ul si sunetul de pe scena au fost excelente, pentru toate trupele, desi noi si Trooper am cintat pe scule complet diferite fata de Iris.

Instalatia de sunet a fost impresionanta, au fost create toate premisele sa fie ceva cu totul special.

Din pacate sunetul la Iris, pe care i-am vazut din public primele vreo 6-7 piese, a fost jenant, va rog sa ma credeti ca pe scena chitara lui Valter iti rupea capul la propriu, si ca sound si ca volum. Pe fata, nici macar o umbra din ce era ea de fapt.

Din cite am auzit de la prieteni, la noi si la Trooper sunetul jenant s-a transformat in penibil si infect. Unul din prietenii mei s-a enervat atit de tare incit si-a bagat p**a si a plecat acasa.

Este inadmisibil pe de o parte ca o trupa ca Iris sa nu poata sa beneficieze in Romania, dupa 30 de ani de cariera la cel mai inalt nivel, de un sunet bun, pe masura pretentiilor si imaginii trupei.

Este de asemenea inadmisibil ca trupe INVITATE (nu in deschidere) in mijlocul concertului sa "beneficieze" de atita dezinteres, indolenta sau rea vointa.

 

Long live romanian show biz!!!

 

cine a facut sunetul? ca toti se vaita!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.