www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Batai


Guest micul_menestrel
 Share

Recommended Posts

Guest micul_menestrel

... intrebarea mea de om prost..... e destre bataia 4/4 aia clasica cu jos jos sus sus jos sus jos ...

mi se pare mie sau nici un cantecel nu are ritmul asta ? ..... adik ... daca bat cum imi suna mie .. e ok...

daca bat cum am invatat.... iese aiurea si nu stiu de ce ... sunt unele melodii unde stiu aproape sigur ca merge bataia clasica dar mie nu imi suna bine CE GRESESC???

 

Trebuie sa incep iar bataia la fiecare acord... sau continui bataia si doar schimb acordurile ??

 

Mie imi suna bine (relativ bine ) cand bat dupa ureche ... dar mi s a atras atentia ca am sa ma obisnuesc asa si ca nu e brea bine ....

Link to comment
Share on other sites

... intrebarea mea de om prost..... e destre bataia 4/4 aia clasica cu jos jos sus sus jos sus jos ...

mi se pare mie sau nici un cantecel nu are ritmul asta ? ..... adik ... daca bat cum imi suna mie .. e ok...

daca bat cum am invatat.... iese aiurea si nu stiu de ce ... sunt unele melodii unde stiu aproape sigur ca merge bataia clasica dar mie nu imi suna bine CE GRESESC???

 

Trebuie sa incep iar bataia la fiecare acord... sau continui bataia si doar schimb acordurile ??

 

Mie imi suna bine (relativ bine ) cand bat dupa ureche ... dar mi s a atras atentia ca am sa ma obisnuesc asa si ca nu e brea bine ....

 

raspunsul meu de om prost este ca nu stiu la ce folosesc bataile "clasice", normal mi se pare sa canti cum e cantecu nu sa ii pui o bataie "clasica" ar fi boring sa canti un cantec intreg cu strofe bridge refren toate cu acceeasi bataie...nu cred k exista asa ceva...poate melc melc codobelc..dar nu il stiu pe ala :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan
raspunsul meu de om prost este ca nu stiu la ce folosesc bataile "clasice", normal mi se pare sa canti cum e cantecu nu sa ii pui o bataie "clasica" ar fi boring sa canti un cantec intreg cu strofe bridge refren toate cu acceeasi bataie...nu cred k exista asa ceva...poate melc melc codobelc..dar nu il stiu pe ala :)

 

subscriu... cea mai populara bataie cred ca e sus-sus-jos-jos-sus-jos... e oricum mult mai putin plictisitoare

Link to comment
Share on other sites

Guest micul_menestrel

:) Ms ms pt raspuns .... atunci dau si eu in corzi cum cred io....:)

Daca totusi stie cineva la ce folosesc bataile alea .... astept un raspuns ...

in orice caz zdranganeala placuta:D

Link to comment
Share on other sites

:) Ms ms pt raspuns .... atunci dau si eu in corzi cum cred io....:)

Daca totusi stie cineva la ce folosesc bataile alea .... astept un raspuns ...

in orice caz zdranganeala placuta:D

 

 

La ce sa foloseasca? La cantat! :)

Si acum mai serios...vezi si tu cum se aude cad lovesti in jos si cand loveshti in sus, ai sa realizezi singur care e diferentza si la ce folosehte;)

Link to comment
Share on other sites

... bataia-i rupta din rai, bati in sus dai la mecla, bati in jos dai la.... probabil ca te referi la masura de 4/4 ... asta presupune sa ai 4 timpi si accente pe timpul unu (principal) si pe trei(secundar). Te asigur ca sunt cantecele o multime. La inceput te sfatuiesc sa canti conform masurii si nu masori cantecul ca s-ar putea sa masori pe langa. Dupa ce iti formezi urechea iti vei da seama in ce masura este facuta o piesa. Daca te referi la modalitatea de zanganit 2 x de sus in jos ...etc. pai cred ca sunt o multime de variante de a zdrangani daca zdranganesti in asa fel incat sa incapi in masura in care a fost facut cantecelul si toate ar suna OK. Te asigur ca orice cantecel a fost facut intr-o masura, chiar daca incostient. Spor la zdranganit!

Link to comment
Share on other sites

Guest micul_menestrel

Evident fiecare cantecel e facut intr o masura .... ca e 4/4 ca e 3/4..... in fine ... problema e ca sunt 1000 de moduri in care poti bate 4/4 si sa sune ok.... da nici unul nu seamana cu bataia clasica care apare in fiecare tutorial pt incepatori ... problema era ca daca bat cum e bataia clasica (si stiu ca bat corect pt ca am gasit la tabuaturi.ro->lectii niste fisiere mid ... si suna exact ca la mine ..) nu suna bine cantecelul .....problema e ca nu suna nici unu bine cu bataia aia ... fiee ca bat mai repede sau mai incet ....

 

M ar fi interesat daca totusi sunt cantecele cu bataia aia clasica ... daca da vreau nume

M ar fi interesat de ce e atat de importanta bataia asta (ca apare in toate lectiile video sau mai putin video de pe net ...)

Link to comment
Share on other sites

Evident fiecare cantecel e facut intr o masura .... ca e 4/4 ca e 3/4..... in fine ... problema e ca sunt 1000 de moduri in care poti bate 4/4 si sa sune ok.... da nici unul nu seamana cu bataia clasica care apare in fiecare tutorial pt incepatori ... problema era ca daca bat cum e bataia clasica (si stiu ca bat corect pt ca am gasit la tabuaturi.ro->lectii niste fisiere mid ... si suna exact ca la mine ..) nu suna bine cantecelul .....problema e ca nu suna nici unu bine cu bataia aia ... fiee ca bat mai repede sau mai incet ....

 

M ar fi interesat daca totusi sunt cantecele cu bataia aia clasica ... daca da vreau nume

M ar fi interesat de ce e atat de importanta bataia asta (ca apare in toate lectiile video sau mai putin video de pe net ...)

 

bataia classica ar trebuie sa t-io aplice un profesor de chitara :)

 

4/4 dar ce formula ritmica , tango , beat ,rock, disco,sau alte denumiri ce depind de cate un dans sau un gen muzical la moda .

 

cauta cu google , ritmuri , rithm patern , sau asa ceva precis gaseti ..

 

daca esti incepator cauta exercitii ptr inceput , si invata-le cu rabdare .Cauta si teorie , metode de chitara ,sa inveti bazele altfel nu are rost sa te chinui nu iese nimic .

Link to comment
Share on other sites

Guest Cris_t

Adevarat! sunt de acord cu karpi... masurile sunt ff importante .. n-ai masuri nu ai nici accenti corecti si multe altele..

Link to comment
Share on other sites

Guest deportee

pai cu bataia aia clasica poti canta strofele la American Pie a lui Don McLean ...la refren e putin diferit: jjs jjs jsj ssjs

 

mai poti canta si de la Paul McCartney - Hope of deliverance ..si daca vrei ceva si mai usor tot de la paul McCartney - Dance tonight ...

eh .. nu tocmai rock dar sa vezi ca bataia clasica se potriveste la cantecele astea :)

bafta

 

eventual, cauta niste taburi guitar pro in care vezi masurile si lungimile notelor, si chiar daca nu sunt intotdeauna sageti care sa iti dea mura-n-gura ritmul te uiti si tu la patrimi optimi etc si-ti dai seama singur

 

pana la urma tot urechea-i sfanta :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.