www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cumparare Ebay


barbarossa
 Share

Recommended Posts

daca dau "buy it now", mai platesc altceva decat pretul afisat la buy it now plus transportul?

ce modalitati de plata ati folosit voi cei care ati cumparat de pe ebay?

in caz de transfer bancar, cum se obisnuieste, se transfera toata suma inclusiv transportul, sau exista posibilitatea sa se plateasca diferit?

scula se afla in Germania.

Link to comment
Share on other sites

daca dau "buy it now", mai platesc altceva decat pretul afisat la buy it now plus transportul?

ce modalitati de plata ati folosit voi cei care ati cumparat de pe ebay?

in caz de transfer bancar, cum se obisnuieste, se transfera toata suma inclusiv transportul, sau exista posibilitatea sa se plateasca diferit?

scula se afla in Germania.

 

inclusiv transportul

bafta

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

La buy it now platesti doar cat scrie acolo + transport (si evident diverse alte cheltuieli conexe gen comisioane bancare sau mai stiu eu ce). E pretu cu care e dispus vanzatorul sa il dea fara sa mai negocieze sau cu care se da un produs nou, cand e vorba de web shop-uri.

 

Din cate stiu, la transfer bancar se plateste toata suma, dar cred ca te poti intelege cu vanzatoru sa platesti doar produsu si transportu sa il achiti tu cand ajunge scula. Depinde de om. Oricum, e de recomandat sa folosesti paypal, mai ales ca acuma e disponibil si in Ro.

 

Sper ca am reusit sa te lamuresc. Cheerz.

Link to comment
Share on other sites

daca dau "buy it now", mai platesc altceva decat pretul afisat la buy it now plus transportul?

ce modalitati de plata ati folosit voi cei care ati cumparat de pe ebay?

in caz de transfer bancar, cum se obisnuieste, se transfera toata suma inclusiv transportul, sau exista posibilitatea sa se plateasca diferit?

scula se afla in Germania.

 

dupa ce apesi "buy it now" intri intr-un formular in care alegi modalitatea de plata , atasezi un mail catre vanzator etc. si iti aduce la cunostinta cat ai in total de plata. daca nu e specificat trasportul pt romania sau alte chestii de genul, iei contact direct cu vanzatorul care iti va zice exact suma de bani pe care o vrea in total (obiectul + transport). in orice fel de caz ai alege sa platesti (transfer, western union etc.) trebuie sa trimiti suma TOTALA adusa tie la cunostinta !! si in moneda specificata, daac nu cumva te intelegi altfel cu vanzatorul. la suma respectiva, vei plati din buzunar la fata locului comisionul aferent transferului bancar sau western union etc. pe langa asta, daca primesti coletul din state trebuie sa platesti vama + tva.. daca vin din EU, nu mai platesti vama. daca gasesti un vanzator dragut, iti pune pretul pe pachet mai mic ca tu sa platesti mai putin la vama si tva daca nu, pretul pe pachet este cel de pe licitatie .. deci din usa mai adaugi in medie cam 22-25 % ceva de genul. daca poti sa-ti alegi modalitatea de transport alege fedex sau ups pt ca poti si sa ceri un nr de identificare al transportului ca sa-l poti urmari pe site-urile lor (scrie acolo locul unde se alfa coletul :) ).

 

PS: alta chestie.. ar fi bine ca destinatia sa corespunda cu adresa ta de buletin, pt ca eu am avut probleme de ridicare a coletului de la posta, si a trebuit sa vin cu o hartie de la administrator cum ca platesc intretinere pe adresa respectiva altfel ramaneam cu scula in posta. (a fost prin usps- este mai ieftin). la fedex de ex ti-o inmaneaza personal si atunci nu mai ai probleme, dar este mai scump.

 

bafta !

Link to comment
Share on other sites

vanzatorul are un feedback de 13, 100%, dar numai ca si cumparator, iar obiectele cumparate nu mai pot fi vizualizate.

e membru ebay din 1999.

la modalitati de plata numeste doar transfer bancar, nu si paypal...

ce ma sfatuiti?

multumesc celor care mi-au raspuns si celor care (poate) imi vor raspunde in continuare

:)

Link to comment
Share on other sites

vanzatorul are un feedback de 13, 100%, dar numai ca si cumparator, iar obiectele cumparate nu mai pot fi vizualizate. e membru ebay din 1999.la modalitati de plata numeste doar transfer bancar, nu si paypal...ce ma sfatuiti?multumesc celor care mi-au raspuns si celor care (poate) imi vor raspunde in continuare:)
pai incearca "send message to buyer" si intreaba-l cum poti sa ii platesti. ca sa nu ai surprize dupa.. pt ca o sa primesti feedback negativ daca dai buy it now si nu poti sa platesti, ii strici omului licitatia.. si e greu sa scpai fara feedback negativ chiar daca e o neintelegere. si pe urma greu mai iti vinde cineva pe ebay. eu am stricat licitatia cuiva pt ca am crezut ca "money order" e echivalent cu "un transfer western uninon" si nu e asa :) si noroc ca a fost de treaba si a repus obiectul din nou la licitatie si nu mi-a lasat feedback neg.PS: intreaba banca la care poti sa faci transfer si vezi ce banca romaneaasca trimite la bancile specificate de el pt ca nu toate trimit in toate partile.. cel putin asa era anul trecut.. specific ca eu am cumparat numai prin western union!nu apar obiectele cumparate de el pt ca a trecut vreo 6luni- 1 an de cand le-a luat si d-aia.. e oki cu feedback 100% chiar daca e doar 13.. inseamna ca e privat si vinde si el din cand in cand.. conteaza sa ai numai pozitiv :) citeste ce au scris aia despre el la tranzactii.. dar eu zic ca e de incredere la prima vedere.
Link to comment
Share on other sites

vanzatorul are un feedback de 13, 100%, dar numai ca si cumparator, iar obiectele cumparate nu mai pot fi vizualizate.

e membru ebay din 1999.

la modalitati de plata numeste doar transfer bancar, nu si paypal...

ce ma sfatuiti?

multumesc celor care mi-au raspuns si celor care (poate) imi vor raspunde in continuare

:)

foarte important:ia legatura cu el INAINTE de a licita,daca acolo scrie ca trimite in UE,de obicei Romanica nu este inclusa.De regula un utilizator din 99 nu isi risca statutul,dar n-ai cum sa stii.In general nemtii asteapta transfer bancar,e cea mai ieftina modalitate la ei.Nemtii nu sunt fani paypal,e scump si nesigur.Transportul unui combo costa in jur de 80-100 de euro,care va trebui sa-I trimiti odata cu costul obiectului,fiindca de obicei,vanzatorul plateste acolo transportul

Link to comment
Share on other sites

dupa un prim mail in care mi-a zis asa:

 

Hallo,

ich kann die Sendung nach Rumänien nicht versichern und somit ist es

mir nicht möglich!

 

i-am trimis un mail in care i-am spus ca de obicei nemtii trimit in romania, ca e in UE si ca dupa cunostintele mele transportul e undeva la 40-50 euro, cu asigurare, ca asta inteleg ca il manca, poate ceva mai mult, iar el are optiunea sa aleaga firma de curierat, e ok pt mine, cu conditia ca transportul sa nu depaseasca sa zicem 75 euro...

 

in al doilea mail mi-a raspuns asta:

 

Ok, ich erkundige mich und melde mich dann erneut bei dir. Wohin in

Rumänien soll den der Verstäker gehen? nach Bukarest?

 

inteleg o parte din mesaj, ca ar fi ok pt el. " ich erkundige mich und melde mich dann erneut bei dir"...asta nu inteleg...m-am lasat de germana intr-a III-a...:)

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

am dat buy it now, am completat, probabil la shipping cost, 70 euro, pt ca el mi.a spus intr-un mail ca la fedex e 45 euro dar peste 20 kg (nu stie exact cat cantareste) trebuie sa trimita cu ups, si e cam 90 euro...

 

 

2 intrebari as avea...

 

1. dau click acum pe "mark as payment sent" ca sa finalizez tranzactia sau doar dupa ce efectuez transferul bancar, adica in zilele urmatoare?

2. in confirmarea pe care mi-a trimis-o ebay datele mele, in speta adresa, e alta decat cea actuala, este adresa unde acum locuieste o ruda de-a mea, iar numele nu e scris corect. cu toate acestea i-am comunicat vanzatorului via email toate datele corecte. va fi vreo problema in acest sens?

 

este prima tranzactie pe care o fac pe ebay, nu ma prea pricep, si in loc sa o iau si eu mai usor, cu pene, corzi, am dat direct in ampuri, grele si scumpe...:)

si germana nu prea o stiu...abia acum vad ca parca poti accesa ebay.de si via ebay com cu interfata in engleza...sau ma insel?

Link to comment
Share on other sites

am dat buy it now, am completat, probabil la shipping cost, 70 euro, pt ca el mi.a spus intr-un mail ca la fedex e 45 euro dar peste 20 kg (nu stie exact cat cantareste) trebuie sa trimita cu ups, si e cam 90 euro...

2 intrebari as avea...

 

1. dau click acum pe "mark as payment sent" ca sa finalizez tranzactia sau doar dupa ce efectuez transferul bancar, adica in zilele urmatoare?

2. in confirmarea pe care mi-a trimis-o ebay datele mele, in speta adresa, e alta decat cea actuala, este adresa unde acum locuieste o ruda de-a mea, iar numele nu e scris corect. cu toate acestea i-am comunicat vanzatorului via email toate datele corecte. va fi vreo problema in acest sens?

 

este prima tranzactie pe care o fac pe ebay, nu ma prea pricep, si in loc sa o iau si eu mai usor, cu pene, corzi, am dat direct in ampuri, grele si scumpe...:)

si germana nu prea o stiu...abia acum vad ca parca poti accesa ebay.de si via ebay com cu interfata in engleza...sau ma insel?

 

eu nu inteleg cum ati comunicat voi? tu i-ai scris in engleza si el ti-a raspuns in germana?

 

1. "mark as payment sent" e doar un reminder pt tine sa trimiti banii nu are legatura cu tranzactia in sine.. cel putin asta am observat eu, dar s-ar putea sa ma insel.

2. daca i-ai dat datele corecte, nu va fi nici o problema pt ca el va scrie datele care i le-ai trimis tu..

 

da.. nu stiu daca ebay.com contine toate anunturile de pe toate ebay-urile pt ca unele le vezi in engleza de la ebay.de si ebay.it dar sunt unele care nu apar decat pe ebay.de sau .it sau .uk si ce o mai fi.. asta am vazut-o eu.

 

hehe, si la mine prima tranzactie a fost cu un mesa de vreo 700 E. si avea vreo 23 Kg .. si a fost prin fedex, nu vad care e problema celui care iti vinde tie. vai ce griji mai mi-am facut. dar pe urma am mai cumparat tot de la el. : www.pappysmusic.com asta e magazinul lui. poti si sa ii zici sa caute ceva special si el iti trimite , pune pret mic pe pachet, e foarte de treaba gagiul. dar nu toate obiectele de al el de pe site sunt si pe ebay :)

Link to comment
Share on other sites

mai am o intrebare...intr-o anumita etapa a checkout-ului am completat pe campul packing and shipping, ca nu ma lasa sa trec mai departe, suma de 70 euro, care nu stiu sigur daca s-a adaugat. intr-o parte apare, in alta parte doar pretul ampului.

avand in vedere ca nu aveam de unde sa stiu concret pretul transportului pt ca inca nu-mi fusese comunicat de catre vanzator, am completat si eu asa, sunt eu obligat de acea " aproximare" ?

Link to comment
Share on other sites

Guest alexdm

Sigur nu platesti si TVA pe langa transport? Acum suntem in UE...

Eu am platit in DK, cand au venit cu coletul la usa.

Link to comment
Share on other sites

Sigur nu platesti si TVA pe langa transport? Acum suntem in UE...

Eu am platit in DK, cand au venit cu coletul la usa.

NU platesti TVA pe ceva second hand,MAI ALES ca suntem in UE

Link to comment
Share on other sites

NU platesti TVA pe ceva second hand,MAI ALES ca suntem in UE

 

 

pai USA nu e in UE. Doar marfa de provenienta UE e scutita de TVA.

 

 

Deci, ramane cum am stabilit: cumparaturile facute pe ebay - ebay.com, nu ebay.co.uk sau ebay.de sau mai stiu eu care - nu sunt scutite de TVA. Cum a zis si dass101.

 

 

mai concret, daca nu sunt indiscret, cat a fost pretul si cat ai platit pana la urma, cu tot cu tva? dar transportul?

 

 

Neck+Tunere+Body: 460 de dolari pretul lor. Nu pot sa iti spun exact costul si TVA-ul, pentru ca am mai cumparat niste doze de strat, un pickguard si au trimis totul in 2 colete. Din ce stiu, de unde am cumparat eu., nu pot trimite de ex. neck-ul si body-ul in acelasi colet. Oricum, transportul celor 2 colete a fost aproape de 100 de dolari, iar TVA-ul..25% din 460 + 70(dozele si pkg) + 100 transportul. TVA-ul se calculeaza, aparent, luand in calcul si transportul...

Link to comment
Share on other sites

Nu-i aparent. Chiar asa se calculeaza. :) Dar de ce e 25%?

 

 

Nu sunt in Romania.

 

l.e.: Acum am observat, scula e in DE. Nu platesti TVA. Eu am luat doar din State, de unde se plateste tva. Pretul imi pare mai mic acolo, dar cu transportul si tva probabil ca duce tot unde duce si produsul din DE. Doar ca in US e mai mare piata, ai mai multe optiuni.

Edited by alexdm
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Am cumparat de pe Ebay destule chestii !!!

 

Este bine ca inainte de a cumpara ceva sa discuti cu vanzatorul TOATE DETALII care-ti trec prin minte, sa intrebi de 10 ori inainte de a cumpara, sa negociezi clar modalitatile de plata, TRANSPORT, garantie, etc... INCLUSIV POSIBILITATEA DE RETURNARE A BANILOR !!!

 

Eu asa am procedat si NU AM AVUT PROBLEME !!!!

 

SI FOARTE IMPORTANT !!!

 

SA INTREBI INAINTE DE A LICITA, DACA ACCEPTA VANZATORUL SA TRIMITA IN ROMANIA !!!! Unii nu accepta !!! Nu neaparat ca suntem Romania, ci pentru ca sunt fie prea comozi(citeste LENESI) sa faca pachete, fie nu vor sa riste sa se strice pe drum ceva...

 

Incercati sa lucrati cu UNITED STATES POSTAL SERVICE(USPS) acolo unde se poate(desi au limite dreastice de dimensiuni pentru Romania !!! sau cu echivalentul POSTEI NATIONALE din alte tari !!!

 

ALTFEL , servicii gen UPS sau DHL VA VOR RUPE DEFINITIV BUZUNARELE !!!!! au niste preturi DE GROAZA !!! sunt dementi !!!!

 

Marcian petrescu

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.