www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Impamantare Chitara


Guest Andrei Popescu

Recommended Posts

Guest Andrei Popescu

Salutare

Am luat recent un FatStrat si are o mica problema.

Mai ales cand e pe canalul overdrive se aude un bazait enervant in boxa.

Cand ating corzile bazaitul inceteaza.

Un amic mi-a zis ca e vorba de impamantarea chitarii si ca un anume fir din interior cauzeaza asta.

 

Aveti idee de un service in Bucuresti unde mi-ar putea rezolva asta?

 

Multam

Andrei

Link to comment
Share on other sites

chitara e OK

 

daca pui mana si inceteaza bazaitul = ai firul de pamantare legat la bridge +corzi deci este OK.

 

Impamanteaza PC-ul , Statia , FOLOSESTE NUMAI prize cu pamantare ,( oriunde canti )

 

Pentru prevenire socurilor electrice aceasta pamantare a "corzilor" se face printr- un condensator de 5-10 nF /1000v. in paralel cu o rezistenta , cauta pe net . "guitar grounding , safe grounding , etc .

 

Este periculos sa ai statia ( deci si chitara ) impamantata , si alta scula de pe scena neimpamantata ba chiar sa aiba tensiune pe sasiu in urma unei defectiuni !!! Niciodata sa nu tii mana pe corzi si sa atingi partile metalice la o alta scula pe o scena !!

 

mai cauta pe rgc.ro s-a mai discutat .

Link to comment
Share on other sites

Guest Andrei Popescu

Multam mult, Karpi

 

Eu m-am ingrijorat cand am cantat la un amic, prin alta statie, si s-a auzit acelasi bazait.

Dar nu am verificat daca priza lui avea impamantare

O sa mai caut

 

Andrei

 

 

 

 

 

chitara e OK

 

daca pui mana si inceteaza bazaitul = ai firul de pamantare legat la bridge +corzi deci este OK.

 

Impamanteaza PC-ul , Statia , FOLOSESTE NUMAI prize cu pamantare ,( oriunde canti )

 

Pentru prevenire socurilor electrice aceasta pamantare a "corzilor" se face printr- un condensator de 5-10 nF /1000v. in paralel cu o rezistenta , cauta pe net . "guitar grounding , safe grounding , etc .

 

Este periculos sa ai statia ( deci si chitara ) impamantata , si alta scula de pe scena neimpamantata ba chiar sa aiba tensiune pe sasiu in urma unei defectiuni !!! Niciodata sa nu tii mana pe corzi si sa atingi partile metalice la o alta scula pe o scena !!

 

mai cauta pe rgc.ro s-a mai discutat .

Link to comment
Share on other sites

Guest Wierdguy

toni mi`a recomandat acum ceva timp, daca nu merge impamantarea normala, sau daca nu am, sa leg ampul la calorifer. you might as well try it yourself:D

Link to comment
Share on other sites

Guest Andrei Popescu

Interesanta idee :)

O sa incerc

 

 

toni mi`a recomandat acum ceva timp, daca nu merge impamantarea normala, sau daca nu am, sa leg ampul la calorifer. you might as well try it yourself:D
Link to comment
Share on other sites

Guest Andrei Popescu

Sigur. Iau de la o macara, ca am un santier in spatele blocului :)

 

 

Asta ca sa nu o ia la vale, nu?
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.