www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Clasic - Electricsalutare


Guest malmsteen_the_best
 Share

Recommended Posts

Guest malmsteen_the_best

salutare !!! am si eu o intrebare , ea suna cam asa : este grea trecerea de la chitara clasica la electrica adica daca as studia intens clasica la cons' ( sa zicem ) si dupa aceea sa trec pe electrica ... credeti m-as acomoda greu ? si inca ceva : pentru shred foloseste sa studiez clasica ?

Link to comment
Share on other sites

salutare !!! am si eu o intrebare , ea suna cam asa : este grea trecerea de la chitara clasica la electrica adica daca as studia intens clasica la cons' ( sa zicem ) si dupa aceea sa trec pe electrica ... credeti m-as acomoda greu ? si inca ceva : pentru shred foloseste sa studiez clasica ?

In mod cert cunostintele de chitara clasica sunt utile.

Teoria muzicala si pozitia notelor pe tastiera sunt utile in orice situatie indiferent de tipul instrumentului. Pune mana si invata daca ai posibilitatea.

 

 

Cred ca intrebarea cu conservatorul este putin glumeata :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan

pai sa vedem... Steve Stevens (chitaristul lui Billy Idol) cand a fost la noi, a facut un solo superb pe o clasica, si sunt aproape sigur ca l-am vazut si pe malmsteen facand solo pe clasica. Asa ca eu zic ca nu strica deloc, atata timp cat nu te ingropi in tehnici care nu merg decat pe clasica si mai studiezi si chestii neconventionale pe care nu le invata la conservator.

Link to comment
Share on other sites

salutare !!! am si eu o intrebare , ea suna cam asa : este grea trecerea de la chitara clasica la electrica adica daca as studia intens clasica la cons' ( sa zicem ) si dupa aceea sa trec pe electrica ... credeti m-as acomoda greu ? si inca ceva : pentru shred foloseste sa studiez clasica ?

Te sfãtuiesc sã le studiezi în paralel. Chitara clasicã are corzi de nailon. Acestea rãspund total diferit ºi necesitã mult mai puținã forțã decât sârmele de la electricã (chiar în cazul în care acestea sunt foarte subțiri, 009). Dacã studiezi DOAR pe chitarã clasicã, ai putea avea probleme serioase când treci pe electricã. În plus la chitara clasicã se cântã cu degete ºi cu unghii. Dacã vei dori sã pãstrezi aceeaºi tehnicã ºi la chitara electricã, vei avea probleme serioase cu unghiile. Acestea vor fi tocite ºi rupte folosind acceaºi tehnicã pe o chitarã electricã.

Link to comment
Share on other sites

Pentru mine a fost (si ramane, deocamdata) un "chin" trecerea de la clasica la electrica. Dupa aproximativ 7 ani de studiu clasic, m-am decis sa incerc si chitara electrica (la care visam, de fapt). Mi-e foarte greu sa ma obisnuiesc cu "stilul electric": grosimea grifului, distanta dintre corzi, tehnica, modul de ciupire cu pana etc. Dar pasiunea este mare asa ca... prin excercitiu se depasesc toate piedicile (sper !). Asa ca.... practice !

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.