www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intrebare Scurta


Guest Macaret

Recommended Posts

Am un procesor care cere 300 mA si un transformator de 800 mA, iese urat daca fac un experiment cu ele 2. Vreau sa stiu numai in seara asta pt un test pt ca maine imi cumpar un adaptor cu 300 mA. Ms daca ma lamuriti pana maine, or else...

Link to comment
Share on other sites

Abia ma abtin sa nu ma scarpin ... mi-ar trebui vreo 2 pachete de tigari pana maine dimineata .... ms ca m-ati lamurit cat de cat ... si crek o sa stau cuminte.

Link to comment
Share on other sites

Curentul 300mA sau 800mA este un parametru care tine de puterea alimentatorului si ar trebui spus ca este curentul maxim pe care il poate furniza alimentatorul la tensiunea nominala de iesire.

Parametrul vital este celalalt si anume tensiunea nominala de iesire adica volti ( V ) care pot fi in curent continuu (DC) sau alternatic (AC) (de unde si binecunoscuta trupa australiana AC/DC :) )...

Deci:

-daca tensiunea este cea corecta (ca valoare si tip) totul este in regula

-daca tensiunea este diferita nu incerca!

Link to comment
Share on other sites

daca tensiunea este corecta si impedanta celuilalt circuit este corespunzatoare.... parerea mea

 

Problema cu impedanta sta astfel:

 

1. Daca este un alimentator de curent continuu este si stabilizat (de obicei) si atunci tensiunea lui de intrare este relativ egala (stabila) pentru o plaja de impedante ale consumatorului corespunzatoare cu plaja de curent pe care sursa poate sa o furnizeze adica de la 0mA pana la curentul nominal.

2.Daca este un alimentator de curent alternativ iesirea depinde de raportul de transformare (groso-modo vorbind) iar tensiunea de iesire este stabila (pentru ca si tensiunea de intrare 220V este stabila) in plaja de curent data de parametrul numit curent maxim de iesire. Daca se depaseste acest parametru bineinteles ca tensiunea 220V la intrare nu va scadea dar se vor arde fie primarul, fie secundarul, fie siguranta alimentatorului (daca este prevazut cu asa ceva.

 

3. Daca este un alimentator simplu de genul transformator-redresor-filtru (adica nestabilizat) atunci mai mult ca sigur ca montajul de stabilizare este in echipamentul care se alimenteaza (procesor, pedala, etc...) si revenim la cazul 1...

 

Punct.

Link to comment
Share on other sites

Am un procesor care cere 300 mA si un transformator de 800 mA, iese urat daca fac un experiment cu ele 2. Vreau sa stiu numai in seara asta pt un test pt ca maine imi cumpar un adaptor cu 300 mA. Ms daca ma lamuriti pana maine, or else...

In principiu esti OK (daca se pupa si la capitolul TENSIUNE de alimentare)! Daca procesorul cere 300mA, inseamna ca asta este curentul pe care il "suge" din sursa, ca sa functioneze la parametrii necesari -- cum alimentatorul este proiectat sa fie in stare sa livreze 800mA, inseamna ca ai o rezerva de putere, care ramine nefolosita, deci no problem: PROCESORUL TOT AIA 300mA VA TRAGE DIN SURSA!

Era rau daca era invers, sa zicem, adica daca aveai nevoie sa alimentezi cu 800 si adaptorul nu furniza decit 300 :) -- daca vrei sa faci un experiment o sa vezi ce se intimpla in aceasta situatie, lol.

 

Apropos de aceasta situatie, rog daca poate sa imi explice cineva un fenomen observat personal: am un telefon aja mai dashtept, wireless (AT&T, facut in amerika), la care se supraincinge alimentatorul. Adica la modul la care nu putea fi luat in mina, carcasa care era alba s-a deformat si are colturi topite, maro (plastic ars!) si cind l-am pus pe pian, a ars lacul pina la lemn, si lemnul! (s-a inegrit dupa contur) :) . Pe acest motiv nu il mai folosesc !! Culmea e ca alimentatorul inca FUNCTIONEAZA, deci nu s-a ars nici o infasurare, chiar si la temperatura aia!! Poate cineva sa imi spuna ce naiba se intimpla? (Alimentatorul este de asemenea la 110V, obtinuti dintr-un transformator coboritor, care se incingea si el, dar nu asa de rau). :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Guest Brainwasher Vlad

cu cat mai multi mA cu atat mai bine...mie pedala imi cere 300mA si eu am transformator de 1A ( 1000mA) ..mA iti dau "voinicimea" sunetului...voltaju sa nu fie mare...adik dak in loc d 9V iti baga 9.2 sau 9.3 e acceptabil dar mA cu atat mai multi cu atat mai bine...dar cel mai superb se aude la 1A

Link to comment
Share on other sites

cu cat mai multi mA cu atat mai bine...mie pedala imi cere 300mA si eu am transformator de 1A ( 1000mA) ..mA iti dau "voinicimea" sunetului...voltaju sa nu fie mare...adik dak in loc d 9V iti baga 9.2 sau 9.3 e acceptabil dar mA cu atat mai multi cu atat mai bine...dar cel mai superb se aude la 1A

 

hehehe

 

interesant

 

Sursa de tensiune de alimentare /transformatorul ..

 

daca luam trei un alimentatoare de 9V . ...de 300 mA ...de 600mA ...si de 1000mA

 

cel de 9V/300mA ...poate furniza curent ptr. un singur priocesor ce consuma 300mA

 

cel de 600mA poate alimenta doua procesoare ce consuma cate 300mA fiecare

 

cel de 1000mA poate alimenta trei procesoare ce consuma cate 300mA fiecare

 

puterea debitata ( nominala , dupa datele inscrise pe alimentator se poate calcula

 

P=U*I ....de ex. 9V*1000mA =9W

 

puterea consumata de procesor P= 9V*300mA =2,7W

 

Este bine ca alimentetorul sa fie de putere mai mare ( ca sa nu se incalzeasca , mai ales vara pe canicula )

 

Atentie la transformatoare si alimentatoare din comert , pe unele scrie 1000mA dar nu duc nici 100mA !!!

De obicei acestea sunt alimentatoare ptr calculatoare de buzunar si alte scule de consum mic.Daca vrei sa consumi dein asemenea traf 1000mA ( in cazul amintit) se poate arde si cine stie ce defectiuni produce.

 

Tensiunea sa fie exacta ( +/- 10% nu conteaza) , amperajul sa fie cat mai mare , bineinteles in limita rentabilitatii .Nu are rost sa cari un traf de 300W ptr o pedala ce consuma 3W .

 

Transformatoarele /alimentatoare ar fi bine sa fie incercate , nu are voie sa se incalzeasca prea tare in gol fara consumator ( doar cuplat la priza si fara a alimenta nimic)

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.