www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cantatul La Nunta E Prostitutie?


horica
 Share

Recommended Posts

ieri am citit un articol in jn in care se facea referire la nume destul de cunoscute ale scenei romanesti care au prestat cu pofta(de bani bineanteles) la nuntile unor manelisti.

tot acolo se mentiona faptul ca multi dintre fanii lor i-au blamat aprig...

pe de o parte au dreptate oamenii:te duci tu,mare voce(paula seling e singurul exemplu de care-mi amintesc acum) sa arunce "baietii" cu lovele in tine.

pe de alta parte,din muzica nu prea se scot asa mari bani(doar daca esti marius moga :) ),deci "trebe sa manance si gura lor".

pareri?

Link to comment
Share on other sites

mai, nu pot avea o parere, dar cand am vazut-o pe Paula Seling chinuindu-se sa cante in timp ce un anume manelist, nu dam nume, ii tot flutura teancul de bani in fata...mi s-a cam facut greata.....fiecare e liber sa presteze unde doreste, ce doreste, dar asta nu inseamna ca isi va pastra respectul fanilor mai departe....

Link to comment
Share on other sites

Probabil ca in momentul in care traiesti din muzica, recurgi si la anumite, sa nu le zic neaparat compromisuri, le spun variante. In cazul in care cantareata citata(nu prea am mai auzit de ea in ultima vreme) si-a cantat repertoriul, bravo ei, daca a cantat manele sau altceva, ma rog, sa zicem ca experimenteaza. Acu mai tine si de principiile fiecaruia. Dar, in orice caz, daca o mare trupa, sau un mare cantaret indragit de mine s-ar deda la nu stiu ce chestii, ar scadea in ochii mei ca fan si admirator.

Link to comment
Share on other sites

orice trupa are pretul ei, in romania si aiurea. cata vreme primesc banii pe care ii cer canta si in grajd. banii nu au miros. toate, dar ABSOLUT toate trupele mici, mari, foarte mari, monstri sacri, etc canta la petreceri private. nu cred ca are sens sa-si dea cu parerea pe acest topic cei care traiesc inca din banii parintilor si au idealuri de adolescenti etc.

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu
Uitati-va pe youtube ... Steve Morse canta la o nunta in Slovacia ... Asa k nu tb sa-i batem cu pietre pe ai nostri ...

da ma omule dar nu se compara cu ce vorbim noi aici.acolo practic a fost un "concert" normal pentru el, a cantat ce canta de obicei , a primit bani...totu e ok.

dar la noi voci superbe de gen paula seling se vand pentru bani..... cantand muzica incultilor si mafiotilor

si in plus..nu se compara nunta aia cu nuntile de la noi

Link to comment
Share on other sites

ieri am citit un articol in jn in care se facea referire la nume destul de cunoscute ale scenei romanesti care au prestat cu pofta(de bani bineanteles) la nuntile unor manelisti.

tot acolo se mentiona faptul ca multi dintre fanii lor i-au blamat aprig...

pe de o parte au dreptate oamenii:te duci tu,mare voce(paula seling e singurul exemplu de care-mi amintesc acum) sa arunce "baietii" cu lovele in tine.

pe de alta parte,din muzica nu prea se scot asa mari bani(doar daca esti marius moga :) ),deci "trebe sa manance si gura lor".

pareri?

 

ar trebui specificat ce fel de nunti.. eu am cantat, cant si Doamne ajuta sa mearga in continuare treaba, o sa cant si pe viitor la nunti.. sunt nunti la care in holul hotelului vin 3-4 studenti de cons si canta muzica clasica la intampinarea oaspetilor, sunt nunti facute in localuri la care se ajunge pe "drumuri inchise pt circulatie", sunt nunti de fitze unde vin marile nume ale scenei romanesti (toate genurile posibile) [am fost la o nunta unde a venit pe langa nume cunoscute acum in voga si un cantaret de opera precum si niste cantareti de folclor.. a si in alta parte au venit niste actori care au facut un nr de pantomima, iar acum la moda este sa aduci niste perechi de dansatori profi - ce bine-i merge lui wilmark :(]..

daca prin nunti intelegi lautarie si cantat 10 ore non-stop atunci pana si cei care o fac recunosc ca e prostitutie, un amic chitarist, (elev de liceu de muzica) imi zicea: "frate, intr-o noapte am facut si 40 mil.. mai bag si manele si o hora, ce se cere" :)

 

la nuntile descrise in primele randuri pt numele in voga este o reala placere sa cante, vin acolo isi canta piesele 30min-1h, mananca mancare buna, fac niste poze cu mirii si cu doritorii, impart autografe, sunt pe deplin respectati si li se fac toate poftele.. nu cred ca este nimeni care ar refuza asa ceva! normal ca mai exista si exceptii si normal ca se ajunge si pana acolo unde vedeta nu mai presteaza daca a fost deranjata sau jignita etc.

 

total de acord cu Faust, si ii dau dreptate si lui glass .. [mentionez ca nu am prestat decat la nunti precum cele descrise in primele randuri, deci nu cred ca ma prostituez :) .. chiar daca voi conchideti altfel la finalul threadului]

Link to comment
Share on other sites

later edit:prin deschiderea acestui topic am vrut pur si simplu sa aflu pareri ale rgc-istilor.(ale celor care au cantat,intentioneaza sa cante la o nunta sau pur si simplu nu se gandesc sa faca vreodata asa ceva).

adevarul e ca articolul respectiv mi-a sarit in ochi si l-am citit integral(de obicei ziarele doar le rasfoiesc)

nu am vrut sa jignesc pe nimeni,este doar o discutie "electronica " amicala :) !

rock on :)

Edited by horica
Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga

E o chestie de self-esteem si de conjunctura. Poate ca Paula Seling are nevoie mare de banii aia (ceea ce nu cred). Poate ca îi place sa fie tratata astfel (ceea ce iar mi-e greu de crezut). Poate ca toata treaba a luat o dinamica necontrolata (i s-o fi spus fetei la inceput ca lumea se va purta frumos, iar apoi a iesit maneleala din ei). Cred ca nu ne putem exprima prea tare aici, pt ca nu cunoastem toate coordonatele problemei. Michael Jackson a cantat pt sultanul din Brunei si haremul lui la ziua acestuia. E tot un fel de lautarie.

Si sa nu uitam ca muzica "de trupa" a aparut ca prestatie muzicala pe la curtile diferitilor boieri, regi si alti sus-pusi candva prin Evul Mediu mijlociu. Tot un fel de "a canta la nunta" era si chestia aia! Deci, sa incercam sa nu fim mai catolici decat Papa!

Personal, daca plata e pe masura, cant si la nunta lui Guta. Stabilesc insa dinainte un contract, un gaj care sa nu ma mai faca flamand dupa banii fluturati pe la nas, iar daca cineva se obrazniceste, plec si ii las cu curu in balta, poa sa fie el Guta sau Salamul de la Valcea!

Link to comment
Share on other sites

la modul general, muzicienii tre sa cante, si sa manance.

daca tu, ca muzician, n'ai o problema cu ideea de a canta manele (la urma urmei e tot o forma de muzica), totul e ok.

dar daca esti mare Rocker muritor de foame si incepi sa canti manele pentru banii de intretinere, atunci da, se cheama prostitutie

 

the rest is just politics

de acord, fiecare canta ce vrea(eu nu stiu pentru cati bani as canta manele pe chitara la nunti, dar daca cineva imi ofera 15-20 de milioane sa bag un guta, banii jos, ma mai gandesc :))

 

pt o nunta de sa zicem 4-5 ore sau asa as accepta cam orice sa cant

Link to comment
Share on other sites

E o chestie de self-esteem si de conjunctura. Poate ca Paula Seling are nevoie mare de banii aia (ceea ce nu cred). Poate ca îi place sa fie tratata astfel (ceea ce iar mi-e greu de crezut). Poate ca toata treaba a luat o dinamica necontrolata (i s-o fi spus fetei la inceput ca lumea se va purta frumos, iar apoi a iesit maneleala din ei). Cred ca nu ne putem exprima prea tare aici, pt ca nu cunoastem toate coordonatele problemei. Michael Jackson a cantat pt sultanul din Brunei si haremul lui la ziua acestuia. E tot un fel de lautarie.

Si sa nu uitam ca muzica "de trupa" a aparut ca prestatie muzicala pe la curtile diferitilor boieri, regi si alti sus-pusi candva prin Evul Mediu mijlociu. Tot un fel de "a canta la nunta" era si chestia aia! Deci, sa incercam sa nu fim mai catolici decat Papa!

Personal, daca plata e pe masura, cant si la nunta lui Guta. Stabilesc insa dinainte un contract, un gaj care sa nu ma mai faca flamand dupa banii fluturati pe la nas, iar daca cineva se obrazniceste, plec si ii las cu curu in balta, poa sa fie el Guta sau Salamul de la Valcea!

 

Totusi de ce nu vreti sa intelegeti ca faza asta cu fluturatul banilor este o traditie (obicei) al lor... daca artistul isi indeplineste contractul nu poti opri beneficiarul Guta, Salam sau nu sa plateasca in plus si sa se faleasca cu asta in fata tuturor pentru ca asa este obiceiul in etnia lui.

 

Exista obiceiuri mult mai barbare la etniile celelalte (precum fluturarea cearsafului patat de sange in varful arcusului... etc)

Link to comment
Share on other sites

mai, nu pot avea o parere, dar cand am vazut-o pe Paula Seling chinuindu-se sa cante in timp ce un anume manelist, nu dam nume, ii tot flutura teancul de bani in fata...mi s-a cam facut greata.....fiecare e liber sa presteze unde doreste, ce doreste, dar asta nu inseamna ca isi va pastra respectul fanilor mai departe....

 

...si ce te faci cand, tu, mare solista (vezi delia matache...una din cele mai bune voci tinere) te vezi pipaita pe la tzatze de marlanul plin de lovele, care se vede...(printre aburi de alcool) brusc patruns de calitatile tale vocale (adik de look-ul tau), de piesa pe care o canti (hit sau nu).

...a canta la nunta nu cred ca, in sine, este prostitutie muzicala. mai depinde si de locul in care canti, de oameni si de caracterul lor.

...eu am cantat la nunta fetei lui dan spataru (r.i.p) alaturi de fam. rednic (aia cu cetera)...si totul a fost de bun gust si in limita bunului simt. fara manele si alte tziganeli.

cum am mai spus ...mai depinde si de locul in care canti, de oameni si de caracterul lor.

 

...parerea mea...

Link to comment
Share on other sites

Totusi de ce nu vreti sa intelegeti ca faza asta cu fluturatul banilor este o traditie (obicei) al lor... daca artistul isi indeplineste contractul nu poti opri beneficiarul Guta, Salam sau nu sa plateasca in plus si sa se faleasca cu asta in fata tuturor pentru ca asa este obiceiul in etnia lui.

 

Exista obiceiuri mult mai barbare la etniile celelalte (precum fluturarea cearsafului patat de sange in varful arcusului... etc)

 

da.. asta cu cearsaful e odioasa, dar adevarata.. si vai si amar de capul miresei daca nu era cearsaful cu sange, ca era mascarita in tot satul. imi ziceau ai mei bunici ca saraca fata era imbracata intr-un sac (ea fiind goala pe dedesubt) si plimbata prin sat si toata lumea radea de ea.

si acum daca stau sa ma gandesc, ori ca fluturi bani in fata lautarilor, ori ca se striga darul de nunta (vezi reclama cu altex :)).. e cam tot una. tot pt fala e.

 

eh. acum asta cu fluturatul cascavalului a devenit traditie in tot ce fac rromii :) [vezi TARAF TV :) - ce rau imi pare ca nu-l mai am acum prin cablu, ca ma uitam la el din cand in cand, ca la un fel de entertainment channel, ca orice era pe ecran ma facea sa lesin de ras]

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.