www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

line 6 spider 2 amplifier


s0rin
 Share

Recommended Posts

S-ar putea ca in viitorul apropiat sa imi cumpar o chitara electrica si un amplificator.M-ar interesa opiniile voastre referitor la acest amplificator si mai ales la efectele digitale cu care este dotat.

Precizez ca sunt incepator si acest amplificator va fii folosit doar acasa .

 

ps:pretul lui este $160 si are 15w.

line6_spider2_amplifier.wmv

Edited by s0rin
Link to comment
Share on other sites

Pretul e ok avand in vedere simularile de amplificator. Daca esti interesat de partea de distorsiune sa stii ca nu e prea stralucit. Filmuletul e destul de frumos facut insa sa nu te astepti sa sune chiar asa :)

Daca ai banii , ia-l. 15w sunt suficienti sa canti acasa.Eu stiu ca esti pasionat de blues. Pe music 123am vazut un fender frontman de 25w parca. Si ala e interesant insa in loc de modelare de amp primesti numele fender scris pe cutie. N-ai un guitar center sau ceva prin zona sa te joci nitel cu ele inainte ? :)

Link to comment
Share on other sites

Eu am un Line6 Pod XT, care iese printr-un amp hi-fi de 60W.

Pe langa faptul ca se aude SUPER (as indrazni sa spun ca se aude MULT mai bine decat un Marshall AVT cu care m-am jucat mai demult) ai niste facilitati super marfa, cum ar fi inregistrarea digitala, direct prin USB (efectiv iti apare o placa noua de sunet pe care o poti selecta ca si recording device).

 

Inca o chestie: am incercat si Pod2 si PodXT dar mie mi-a placut mai mult XT-ul. E o chestiune de gusturi, presupun.

Link to comment
Share on other sites

Salutare S0rine. Remember me? :) Dupa cum ai vazut , manu , unii dintre cei mai tari chitaristi din tara ti-a recomandat Line 6 Pod 2. Deci eu zic sa ai incredere si sa il iei fara sa clipesti (asta daca banii nu-s o mare problema ) Ca amplificator eu as vrea sa fac o remarca sau doua :

Incearca sa iti iei un amplificator bun, pe lampi eventual pt ca are un sunet mult mai frumos decat unu pe tranzistori (la fel, daca banii cat de cat nu-s o prb)

Aici avem 2 sol:

- de buget : " http://www.musiciansfriend.com/srs7/g=guit...ase_pid/481959/ "

- mai scump : " http://www.musiciansfriend.com/srs7/g=guit...ase_pid/481360/ "

 

Acum stiu ca nici la voi nu cresc banii in copac, sunt o gramada de bani, dar gandeste-te ca e o investitie de viitor. Sincer nu iti recomand sa iei ceva mai prost deoarece apoi mai mult o sa te chinui. Cred ca sunt de acord si ceilalti membri de pe forum. Si inca ceva trebe sa fie un loc unde sa te duci si sa testezi, cel putin ampurile. bagi chitara te joci si vezi care iti place mai mult. Daca iti iei Pod2-ul atunci combinat cu un amp pe lampi sanatos o sa fie o adevarata distractie.

 

Si inca ceva mai asteapta o leaca, poate isi mai dau expertii de pe forum cu parerea. niciodata nu strica o a 2-a parere.

 

Astea fiind spuse astept cu nerabdare sa te vizionam din nou cu electrica in mana cantand niste blues autenticc...

 

Mult noroc

Stefan

Link to comment
Share on other sites

ah ce-as vrea si io un podxt... da'n romanica nu se prea gasesc :)

 

apropos, mi se pare un pic aiurea sa bagi pod-ul in amplificator pe lampi, mai bine folosesti un overdrive, tube screamer ceva... pod-u e facut sa-l bagi direct in calculator sau amplificatorul de putere. ma rog, poti sa disable simularea de cab si sa-l folosesti doar ca efect, da' pt asta, cum am zis, exista chestii mai potrivite

Edited by prowler
Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru raspunsuri.Bugetul meu era limitat, aproximativ $350....ce imi propune manu e 200 , stefan 250, plus o chitara ieftina 200 ,si niste cabluri--------->$700. Eu fiind "the ultimate beginner" nu cred ca am sa investesc atatia bani ,in aceste "scule", mai ales ca pentru mine chitara nu e o mare pasiune, ci doar o forma de divertisment .Se pare ca am sa renunt la chitara electrica si am sa imi iau o tamburina. :)

 

Multumesc inca o data pentru sfaturile voastre.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.