www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Procesoare/recorders Portabile


kapak

Recommended Posts

are cineva asa ceva?>

ZOOM PFX 9003 - http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=321

ZOOM PS 04 - http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=346

BOSS MICRO BR - http://guitarshop.ro/produs.php?pid=436

KORG PX4D - http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=151

 

Stiu ca majoritatea raspunsurilor ar putea fi> jucarioare, porcarioare, bani aruncati, dar as vrea sa imi spuna vreun owner cum se comporta si pe ce criterii si l-a ales (eventual in mesaj privat).

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

pandora, ca pret si capabilitati, plus reviews de ici si colo, pare cel mai convenabil dintre toate, chiar daca este cel mai ieftin. de altfel, pandora este, momentan, alegerea mea. ar fi interesant zoom ps-04 dar la mcmusic pe site e 1150 ron iar la zzounds.com e 149 usd (http://www.zzounds.com/item--ZOMPS04) adica 365 ron + taxe si transport care m-ar putea duce la maxim 600 ron. as vrea sa stiu daca merita efortul sa il aduc din state..

Edited by kapak
Link to comment
Share on other sites

Cred ca dupa o perioada relativ scurta o sa te plictisesti de ele.

Te intereseaza mai mult faptul ca sunt recordere, ca sunt procesoare, sau ambele?

 

Eu am Digitech GNX4 care este un procesor destul de bun, recorder pe 4 canale bun, are drum machine (poti sa ii pui si ritmuri MIDI) si player de mp3 uri. Din acest punct de vedere asta ti-as recomanda si tie.

Cand l-am luat eu a fost 500E acum probabil e vreo 450E.

 

Aici ai niste sample uri: http://mfxsupermodels.com/MFXNEW806/AUD_SAMPLES.html

 

PS - scuze daca am fost offtopic si nu m-am referit strict la modelele enumerate de tine, dar m-am gandit sa tii cont si de asta :)

Link to comment
Share on other sites

Cred ca dupa o perioada relativ scurta o sa te plictisesti de ele.

Te intereseaza mai mult faptul ca sunt recordere, ca sunt procesoare, sau ambele?

 

Eu am Digitech GNX4 care este un procesor destul de bun, recorder pe 4 canale bun, are drum machine (poti sa ii pui si ritmuri MIDI) si player de mp3 uri. Din acest punct de vedere asta ti-as recomanda si tie.

Cand l-am luat eu a fost 500E acum probabil e vreo 450E.

 

Aici ai niste sample uri: http://mfxsupermodels.com/MFXNEW806/AUD_SAMPLES.html

 

PS - scuze daca am fost offtopic si nu m-am referit strict la modelele enumerate de tine, dar m-am gandit sa tii cont si de asta :)

 

iti incape in buzunar?

Link to comment
Share on other sites

nu ai fost on topic, eu am enumerat cele de mai sus pentru ca le-am gasit in magazinele romanesti si voiam sa fac si niste comparatii de preturi. (apropo, zoom pfx-9003 a iesit din fabricatie, pe unde se mai gaseste costasub 100 usd - audiolinks.com - iar la noi e 710 ron)

personal, sunt interesat de procesoarele astea mici portabile pentru ca sunt un chitarist de sufragerie, nu voi canta nicicand pe scena si chiar daca am o statie fender, as prefera ceva mai mic sa imi dea in casti. in principiu voi cumpara una cu drums, bass, sampling, eventual si efecte desi nu ma omor dupa ele. nu ma omor nici dupa inregistrari decat in masura in care pot sa le folosesc cand exersez.

Link to comment
Share on other sites

Pandora e super ptr cantari , nu stiu ce fel de distors are PX4D ..

 

Al meu are numai 36 de preseturi ( mult prea multe ) , nu folosesc numai vre-o 5-6 .

 

trebuie incercat altfel nu stiu ce sa zic.

 

Mai am un proc. Korg pedala cu expresion pedal , are complect alt fel de distors ..este mai complex decat Pandora .

 

Cand mergi sa canti la un jam .e mai comod sa duci cu tine o scula care-i putin mai mare decat telefonul si care cu acumulatoare functioneaza cam 10 ore .Nu mai trebuie sa car si transformator si prelungitor si "triplustecher" ,caci niciodata nu stii de ude iei curentil pe o scena de jam .

Plus mai sunt pe podea 5-6 procesoare ale colegilor ccablate , cu alimentatoare prelungitoare de retea , un paienjanis ca0n jungla , nici nu ai pe unde sa calci .

La JazzClub pana si @mibu a venit cu doar o pedala distors si a cantat pe statia mea .Cu toate ca eram curios de rack-ul sau .( inca nu l-am auzit ).

 

Depinde ce muzica vrei sa canti .Nu o sa poti obtine toate soundurile cu doar o singura chitara si un procesor .

 

4-5 sounduri presetate ptr stilul tau de cantat .

 

Trebuie sa le incerci ca sa vezi cate cum suna , fiecare are soundul propriu.

 

Ce vrei sa inregistrezi ? daca vrei sa iei ceva serios sa-ti iei un "Loop Machine" si inveti sa-l folosesti , poti canta singur un show intreg .(Robert Fripp sustine shouri cu loopmachine)

 

in Korg si in Boss am loop record , dar nu se prea poate folosi in concert , nu are precizie cuplarea si decuplarea .

Link to comment
Share on other sites

karpi> multumesc foarte mult de informatii.

pot sa iti spun ca nu cant metale, deocamdata nu vreau distors, imi place clean cel mai mult, poate un pic de echo, sustein, un sunet clar si curat, ce imi da humbuckerul e prea indeajuns (am SSH).

ideea cu aceste miniprocesoare mi-a venit in momentul in care mi-am dat seama ca imi place mult sa exersez cu percutie si bas, mi se pare ca ma impulsioneaza. imi e mai bine asa decat sa cant peste mp3-uri. probabil ca mai mult de 3-4 efecte nu voi folosi, cel putin in faza asta....

un loop ar fi bun, dar cred ca, in ceea ce ma priveste, inca nu i-a venit vremea... inca nu am fatza de boss rc-50, mai am de munca pana voi putea folosi unul asa cum trebuie si nu vreau doar sa ma laud ca am o scula pe care nu o au multi.

asa ca multumesc de informatii, voi lua un pandora PX-4D cu care sa exersez la casti pana cand voi putea sa scot niste optimi curate la 160bpm iar apoi ma voi gandi la nivelul urmator.

Link to comment
Share on other sites

karpi> multumesc foarte mult de informatii.

pot sa iti spun ca nu cant metale, deocamdata nu vreau distors, imi place clean cel mai mult, poate un pic de echo, sustein, un sunet clar si curat, ce imi da humbuckerul e prea indeajuns (am SSH).

ideea cu aceste miniprocesoare mi-a venit in momentul in care mi-am dat seama ca imi place mult sa exersez cu percutie si bas, mi se pare ca ma impulsioneaza. imi e mai bine asa decat sa cant peste mp3-uri. probabil ca mai mult de 3-4 efecte nu voi folosi, cel putin in faza asta....

un loop ar fi bun, dar cred ca, in ceea ce ma priveste, inca nu i-a venit vremea... inca nu am fatza de boss rc-50, mai am de munca pana voi putea folosi unul asa cum trebuie si nu vreau doar sa ma laud ca am o scula pe care nu o au multi.

asa ca multumesc de informatii, voi lua un pandora PX-4D cu care sa exersez la casti pana cand voi putea sa scot niste optimi curate la 160bpm iar apoi ma voi gandi la nivelul urmator.

Distorsul din Pandora este foarte bun , este digital ceva algoritm ce pastreaza tonul original al chitarei .Nu-i vorba de metale.

Este vorba de simularea la volum mic a tonului unei statii in overdrive de diferite grade .

 

Cu tonul clean nu poti sa canti anumite tehnici , ai nevoie de imitat compresia ansamblului statie +difuzor .

 

IN loc de compresor de exemplu pui ditors "crunch" , "tube" sau " valve" apoi cu EQ corectezi un pic ca sa sune cum vrei .

 

Compresorul ( din efecte ) suna putin artificial .Daca faci acelasi lucru cu distorsul simuland statie in overdrive comprima semnalul si prin limitare apar si armonicele se deschide tonul , reduci inaltele cat doresti cu EQ -ul din efect si ai un ton bun ce seamana atat ca si timbru cat si la sensibilitate si dinamica cu o statie complecta in regim de overdrive.

 

 

Daca folosesti "compresorul " ( ce nu distorsioneaza ) ca sa simulezi dinamica statiei pierzi armonice pe inalte .

In cazul "compresorului "trebuie sa dai inalte din EQ ca sa compensezi pierderea armonicelor .+un chorus usor ca sa simulezi interferenta armonicelor din membrana difului .

 

Si Pandora al meu are tobe ,are doar 36 sau 39 "ritmuri" si sunetul tobelor nu este prea profi ,este bun numai ptr exersat .

Are si intrare cu jack mic ( 3mm) unde poti sa cuplezi un CD player .casetofon sau alta sursa de "muzica" , asa poti sa exersezi pe un BT , fara un mixer aparte .Plus se poate face "pitch shift" la semnalul BT-ului .Urci sau sa cobori inaltimea tonului la BT in timp real , cu cateva semitonuri .Ca sa "transpui " BT-ul in pozitia convenabila cantatului la chitara.

( sa nu fii in Bb sau Ab unde nu poti folosi corzile libere si acordurile trebuie sa le formezi pe pozitii mai inalte unde nu mai suna bogat.

 

Plus P$ este mai bun din punct de vedere al setarii , Px2 al meu nu are numai butoane "soft tuch" P4 are potmetre pt EQ si un comutator cu buton mecanic , setezi mult mai usor si repede.

P4 ..este mult mai complex are mai multe preseturi si tobe mai bune , nu am citit acum dar unele au si "bass line" adica face si bas presetat pe langa tobe ,util ptr. exersat.

 

http://forums.rgc.ro/index.php?act=attach&...st&id=26091

 

O piesa stil Hendrix cu Pandora si Strat si am uitat sa scriu ..direct in placa de sunet al PC.

 

am postat-o in topicul "TONUL"

 

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=8558&hl=

 

aici mai gasesti si alte esemple .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.