www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema cu ampu'


Guest evl
 Share

Recommended Posts

Am o problema cu sunetul pe amp-ul meu, un Trace Eliott de 80W. Problema e ca anumite note parca "tremura" atunci cand cant cu distors. Asta se intampla atat cu overdrive-ul lui cat si cu pedala, la aceleasi note. In loc sa fie un sunet continuu care sa dispara incet incet, am un sunet sacadat si neplacut. Asta se intampla de exemplu la nota mi, fret-ul 12 de pe coarda E subtire dar, in mod ciudat, nota mi, fret-ul 17 de pe coarda B nu tremura. Cum chitara nu falseaza catusi de putin (nu e vorba de fret buzz, nu stiu daca exista un termen in romana pentru asta :)) cineva mi-a zis ca e vorba de difuzorul amp-ului, care probabil a imbatranit. Se pot schimba difuzoarele astea fara sa distrug ampu? :) De exemplu difuzorul din al meu este un Celestion G12T-60 pe care scrie Custom made for Trace Eliott. Nu i-am gasit nicaieri pe net specificatii.

 

Pe scurt: 1) este intr-adevar problema cu difuzorul? si 2) daca da, cu ce difuzor echivalent l-as putea schimba pe cel existent? nu ma pricep la electronica catusi de putin

Link to comment
Share on other sites

OK. Despre chitara nu va pot spune decat ca este un handmade sunburst noname guitar :) si ca am cumparat-o mirosind a lac (o senzatie extraordinara :)). In fine, m-a luat apa. E o chitara f misto (parerea mea). Fret buzz nu are deloc deloc; deci de la chitara mai pot suspecta, poate, doar dozele (?). Intre ea si amp mai am un Boss MT-2 si niste cabluri Proel, dar asta conteaza mai putin pentru ca face la fel si cand este chitara infipta direct in amp (desi e mai putin sesizabil, din cauza ca sunetul trecut prin MT-2 este mult mai puternic). Si cu toate combinatiile posibile de setari de egalizator de pe amp.

Link to comment
Share on other sites

Am intalnit problema ta la amplificatoarele care nu puteau sa redea anumite frecvente inalte. De exemplu eu cant pe amplificator de bas cu inaltele la 3 din 10. Daca le dau mai sus, face exact cum spui tu din cauza ca difuzorul respectiv este de medii joase si e construit astfel incat sa redea numai o anumita gama de frecvente. Deasemenea e posibil ca tasta 13 a chitarii sa fie un pic mai ridicata decat tasta 12 si atunci coarda sa nu vibreze cum trebuie. Pe de alta parte, daca spui ca chitara e "handmade si sunburst" e posibil ca griff-ul sa nu fie montat corect. Se intalneshte problema asta si la chitarile de fabrica deci nu trebuie sa iti faci probleme. Sfatul meu e sa incerci chitara si procesorul pe alt amplificator si daca rezultatul e ok, sa duci amplificatorul tau la un electronist care se pricepe.

Link to comment
Share on other sites

Mda.. cu riscul de a-mi arunca saracul comp in aer am infipt MT2-ul in el si .. tremura sunetul si prin comp, in acelasi loc. Dar se vede de la o posta ca nici macar nu se apropie coarda de tasta urmatoare, daramite sa se atinga! Si pe clean nu se simte nimic... :) In fine, nu stiu cat de concludent e testul, pentru ca boxele de comp nu sunt facute pentru cantat la chitara prin ele. Dar daca totusi nu e de la amp, cu chitara unde ma duc...? :)

Link to comment
Share on other sites

Cat de vechi sunt corzile ? Ce corzi folosesti? E posibil sa ai inaltele prea jos de pe MT2 si basul prea sus. Vezi sa nu atinga coarda Mi una din doze. Cam astea sunt cauzele palpabile. Daca nu pui efectul intre chitara si calc si cablul din chitara in infigi in placa de sunet in mufa de MIC, face la fel... incearca sa elimini orice este intre chitara si calc/amp si atunci vei vedea care este cauza problemei tale.

Link to comment
Share on other sites

Corzile sunt D'Addario, relativ vechi dar problema este si mai veche, doar ca nefiind prea deranjanta mai uit de ea :). Fara efect intre chitara si sistemul de redare nu am realizat nimic, pentru ca sunetul tremura doar daca este distorsionat. Tremura si distorsionat de overdrive-ul amp-ului si de cel al mt2-ului deci de la mt2 nu e. Coarda nu se atinge de doza; sa fie vorba totusi de un fret buzz sesizabil doar cu distors? Ah, uite ce constat, tremura si coarda mi libera...

Link to comment
Share on other sites

Pentru ca sunetul sa fie ok, coarda vibreaza facand nishte bucle gen sinusoida. Daca coarda este prea apropiata de griff, sinusoida la valorile maxime se va lovi de griff si vor aparea nishte intreruperi in buclele alea care duc la o estompare haotica a sunetului. Asta e unul dintre motivele pentru care ai intreruperile alea. iti recomand sa mai ridici un pic corzile si daca face la fel, mergi cu chitara si incearc-o pe un alt amp si alt efect. E posibil sa fie si de la MT2 dar nu pot sa spun exact ce pentru ca nu am avut de-a face cu el pana acum. Daca nu te pricepi sa ridici corzile, nu te baga si lasa un prieten iscusit sa faca asta.

Link to comment
Share on other sites

E posibil sa fie si de la MT2

 

Din moment ce tremura si fara ajutorul lui, nu prea cred.. Era bine sa fie de la mt2, il aruncam pe geam si stiam o chestie :)

 

Am ridicat coarda respectiva cat s-a putut si tot asa face. Am investigat mai amanuntit si tremura tastele 0-4 si 8-12 de pe coarda mi. Eu as fi jurat ca nu se atinge coarda de fret-uri (mai ales pentru ca altfel banuiesc ca as fi sesizat si fara distors). Unde pot sa ma duc si eu cu chitara la doctor in Bucuresti?

Link to comment
Share on other sites

Multumesc mult, iti raman dator.

 

Observatie de ultima ora, daca spune ceva cuiva asta: pe doza de neck tremuratul este MULT mai putin sesizabil decat pe doza de bridge..

Link to comment
Share on other sites

Multumesc mult, iti raman dator.

 

Observatie de ultima ora, daca spune ceva cuiva asta: pe doza de neck tremuratul este MULT mai putin sesizabil decat pe doza de bridge..

 

Observatia ta nu are nici o valoare atat timp cat chitara e handmade si nu cred ca a costat 1000euro. Daca pe bridge ai o doza mai jmechera decat aia de la neck, atunci e normal sa fie asa.

Link to comment
Share on other sites

evl, da eu nu am inteles o chestie. ai spus ca

Am o problema cu sunetul pe amp-ul meu
. eu din chestia asta, am inteles ca inainte nu facea asa, si problema asta a aparut asa, deodata. Daca inainte nu facea asa, inseamna ca sigur ai facut tu ceva. hmm.. din cate stiu eu, nu se strica amplificatorul daca schimbi difuzorul, dar exista sanse sa nu sune ca inainte (adica sa sunte mai prost).
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.