www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Merita?


glub
 Share

Recommended Posts

CORT EVL-Z4... merita??

 

Singurul dezavantaj este ca nu are tremolo...dar designul e...genial... :) ...aa si mai e ceva...altai sa mergi intr-un guitar shop...si so vezi, so auzi...si altai sa vina cu masina sau cu avionu...si cand o vezi :( ...poate te dezamageste...

Totusi banuiesc ca macar cei de la DHL au grija so no aduca cu model pana in bucuresi :) ...

 

 

 

Cort EVL-Z4,

E-Guitar, ZENOX Serie, solid Mahogany Body, Arched Top, bolt-on Maple Neck, Rosewood Fretboard, 22 Jumbo Frets, 2 EMG-HZ H4 Humbuckers, 3-way Toggle Switch, original TonePros Locking Bridge, String through Body, oilcapseled Tuners, blackchrome Hardware, Color: Black

( http://www.thomann.de/gb/cort_evl_z4.htm )

 

Si faza asta e copiata de pe site:

 

Our price: EUR: 339.-

........-.......GBP: 230.52.-

 

Incl. VAT.................\

Plus shipping cost....\

RRP: 445.-.................| > bla bla bla...(costul transportului transportu am auzit ca e in functie de greutate...plus inca cateva sute de mii,

You save 106.-........./....................................................................................v................ ..........transportul din bucicuresti in brasov...

(equals 23.82%)...-/

 

In concluzie... merita???

 

Multam anticipat...

:)

Link to comment
Share on other sites

CORT EVL-Z4... merita??

 

Singurul dezavantaj este ca nu are tremolo...dar designul e...genial... :) ...aa si mai e ceva...altai sa mergi intr-un guitar shop...si so vezi, so auzi...si altai sa vina cu masina sau cu avionu...si cand o vezi :( ...poate te dezamageste...

Totusi banuiesc ca macar cei de la DHL au grija so no aduca cu model pana in bucuresi :) ...

 

 

 

Cort EVL-Z4,

E-Guitar, ZENOX Serie, solid Mahogany Body, Arched Top, bolt-on Maple Neck, Rosewood Fretboard, 22 Jumbo Frets, 2 EMG-HZ H4 Humbuckers, 3-way Toggle Switch, original TonePros Locking Bridge, String through Body, oilcapseled Tuners, blackchrome Hardware, Color: Black

( http://www.thomann.de/gb/cort_evl_z4.htm )

 

 

 

 

Si faza asta e copiata de pe site:

 

Our price: EUR: 339.-

........-.......GBP: 230.52.-

 

Incl. VAT.................\

Plus shipping cost....\

RRP: 445.-.................| > bla bla bla...(costul transportului transportu am auzit ca e in functie de greutate...plus inca cateva sute de mii,

You save 106.-........./....................................................................................v................ ..........transportul din bucicuresti in brasov...

(equals 23.82%)...-/

 

In concluzie... merita???

 

Multam anticipat...

:)

 

Cort face poate chitarile cu cel mai bun raport pret-calitate. Din cate stiu eu este cel mai mare producator de chitari din Korea, producand anual peste 500.000 buc pentru firme ca Ibanez, LTD, Epiphone (nu as baga mana in foc - stiu ca s-a mutat de curand productia de Epi in China) si alte firme. Cred ca in banii astia este de departe un best-buy. Poate ca ar fi bine daca ai putea sa probezi una inainte sa o cumperi sa vezi daca iti place griful si daca suna cum te-ai astepta tu sa sune. Intr-un timp am vazut Cort la Senia sau cum ii mai spune acum. Treci si pe la ei sa vezi daca mai au ceva pe stoc.

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu
Cort face poate chitarile cu cel mai bun raport pret-calitate. Din cate stiu eu este cel mai mare producator de chitari din Korea, producand anual peste 500.000 buc pentru firme ca Ibanez, LTD, Epiphone (nu as baga mana in foc - stiu ca s-a mutat de curand productia de Epi in China) si alte firme. Cred ca in banii astia este de departe un best-buy. Poate ca ar fi bine daca ai putea sa probezi una inainte sa o cumperi sa vezi daca iti place griful si daca suna cum te-ai astepta tu sa sune. Intr-un timp am vazut Cort la Senia sau cum ii mai spune acum. Treci si pe la ei sa vezi daca mai au ceva pe stoc.

hai sa nu exageram....

Link to comment
Share on other sites

CHitara ieftina cu tremolo -> tremolo ieftin ->tremolo de proasta calitate -> se dezacordeaza cand ti-e lumea mai draga, se rup anumite bucati din cauza fragilitatii, se tocesc repede lamele, etc .

 

 

a mea n-o costat mult mai mult si inca se tine :) si eu is nebun cu floydu'

 

ontopic: e un mare plus lemnul de mahon (daca este de calitate) (parerea mea), dar despre EMG-HZ nush ce sa zic...

Link to comment
Share on other sites

CHitara ieftina cu tremolo -> tremolo ieftin ->tremolo de proasta calitate -> se dezacordeaza cand ti-e lumea mai draga, se rup anumite bucati din cauza fragilitatii, se tocesc repede lamele, etc .

hehe

 

nu au lame !! si nu-i din otel de calitatea corespunzatoare .

 

Keiper-ul meu , o chitara Khina-germana powerstrat ce suna super are un vibrator floyd frumos aurit !!

 

Si. Cam atat.Dupa 5 minute de folosit floydul s-au tocit "gura-lamelor" s-a tasat .Nu este calit pe portiunea de suspensie.Mi-a spus un prieten care se pricepe ca probabil nici nu se poate cali fiind din OL " moale " .Au facut ecnomie la calit materialul sau si au folosit otzel moale ca sa le iesa mai ieftin.Cica trebuia sa caleasca numai partea cu "lamele" .

 

Vreau sa-i atasez doua lame de otel ( din foarfeci ) dar sa gasesc un sculier priceput in calit otzel .Trebuie decalita lama de foarfeci si dupa fasonare ,gaurire +filet trebuie recalita .Asta-i problema mare trebuie sa te pricepi si eu doar a-mi amintesc din liceu ca am invatat ceva vag in legatura cu culoarea scanteilor si duriitatea otelului .

 

Acum astept dupa un floyd de la un Ibanez sa vad daca se potriveste pe pivoti .

 

Asa ca chitara relativ "ieftina" devine "scumpa" dupa ce:

 

schimb potmetrele cu ceva ce nu scartaie dupa doua zile .

 

schimb cheile cu chei schaller

 

schimb floyd-ul cu unul ce nu se toceste si suruburile de prins corzile tin mai mult .

 

schimb comutatorul ( switch-ul cu 5 pozitii cu unul mai de calitate sa nu pacane de la oxidare)

 

Ajung la pretul unui Ibanez mai ieftin , nu m-as fi gandit sa fie otelul de asa proasta calitate .

 

asa ca dupa upgrade ajung tot pe la 500-600 Euro , de doze nu ma prea intereseaza , dar daca ar trebui si doze mai speciale ajung la 800 Eu , pai nu cumparam mai bine un Ibanez bunicel ??

 

dar asa invata omul.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.