www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Nelamurit


Rush Chord

Recommended Posts

:) salut...

am si io o intrebare..

a folosit sau a auzit careva Ibanez DS7 ?

ma intrebam daca se merita ...

vroiam sa strang ceva bani sa iau un boss mt2(daca stiti pe cineva care are sau daca aveti de vanzare anuntati va rog) si am vazut asta... si nu stiu ce sa cred despre el.cer si eu o parere.si am mai vazut un TUBESCREAMER tot de la Ibanez...ce stiti?

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu de DS7 dar Tubescreamerul este poate una dintre cele mai celebre pedale "in viata". A cunoscut multe variante unele mai bune si altele mai modeste. Cel care a facut-o celebra este Stevie Ray Vaughan (daca nu stii cu ce se mananca pune mana repede si cauta ca ai pierdut 25% din muzica cu chitara. restul e hendrix :) ). Din pacate potentialul adevarat al pedalei se simte doar daca e folosita impreuna cu un amplificator cu tuburi electronice. Orientativ un model original din perioada de glorie poate ajunge si la 400$ pe ebay. Asta din link nu foloseste acelasi circuit integrat ca cel legendar dar suna cumva apropiat, schema fiind foarte asemanatoare.

Totusi ce sunet vrei sa obtii ? Boss MT2 nu prea se compara cu asta, ea fiind din alta liga de distorsuri.

Link to comment
Share on other sites

are cineva sa-mi dea un sample cu un metal zone 'mt2', cateva acorduri si o solistica mica..... please... pretty please... :)

nu cred ac pot ajunge la un magazin sa-l testez eu insumi ... vroiam sa-l iau de pe net prin comanda.

multumesc pentru informatii.... si intre timp am gasit articole interesante pe net despre tubescreamer...am gasit chiar si o schema.... poate daca fac rost de un IC ma apuc sa-l construiesc

 

 

@ Cosu.... si eu sunt un viitor inginer... chitarist ....dar nu un inginer al chitarilor....stiu ca mai e de parcurs pana acolo :)

 

:)

....keep searching for a good result!

Link to comment
Share on other sites

Mersi mult....tuturor

Cred ca o sa raman la metall.......am vazut niste filmulete pe yoyutube si mt2 suna bine cu unele setari(adica mie imi placea... thanx cosu ca mi-ai dat ideea cu youtub' am gasit demo si la alte pedale)Am gasit si ceva cantat cu un ds7 ibanez ... suna bine dar prea bine pt pretul lui... si nush ce sa cred.

inca odata: are careva de vanzare un mt2(o sa ma uit si in publicitate)

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu
Mersi mult....tuturor

Cred ca o sa raman la metall.......am vazut niste filmulete pe yoyutube si mt2 suna bine cu unele setari(adica mie imi placea... thanx cosu ca mi-ai dat ideea cu youtub' am gasit demo si la alte pedale)Am gasit si ceva cantat cu un ds7 ibanez ... suna bine dar prea bine pt pretul lui... si nush ce sa cred.

inca odata: are careva de vanzare un mt2(o sa ma uit si in publicitate)

metal..METAL...cu un singur L :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.