www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Avatar


Guest victor-avatar
 Share

Recommended Posts

Guest victor-avatar

Salut, sunt Victor din Avatar. Ma plimb de ceva vreme pe rgc si cum este o comunitate care se incheaga pe zi ce trece tot mai mult, si care ajuta in mod real oamenii de muzica din romania sa progreseze prin sfaturi atat despre technica de cantat cat si despre sunet , m-am gandit sa postam si o noi o piesa.

 

Piesa face parte de pe ultimul EP "Tenctacles" si se numeste Message on skin. Orice opinii, comentarii, ba chiar si polemici constructive sunt binevenite. Pt ca majoritatea celor de pe acest forum sunt instrumentisti, deci pareri avizate, am vrea sa primim orice feedback posibil atat despre calitatea muzicii, directia muzicala a trupei cat si despre calitatea inregistrarii, etc. Personal imi plac discutiile pe tema cantatului la chitara, tehnica, viteza, teorie, etc deci orice gen de intrebare despre chitara este o provocare :)

 

De asemenea fac un mic anunt in premiera: o sa imi schimb in scurt timp (saptamana asta) Ibanezul pe care il detin in momentul actual cu un Schecter C-1 Exotic Star, deci din punct de vedere al sound-ului trupa va prezenta o imbunatatire considerabila. Dan, celalalt chitarist, pregateste si el o mica surpriza in schimbatul instrumentului, care inca prefer sa o tin secreta si pe care o voi dezvalui la timpul potrivit :) Momentan, in formatie se canta pe un Engl Ritchie Blackmore de 100 W si un Engl Powerball de 50W care suna superb. Am internet la servici deci raspunsurile nu vor fi o problema in orice perioada a zilei.

 

 

 

avatar_message_in_skin.mp3

Link to comment
Share on other sites

Salut victor! V-am vazut de cateva ori live si mi-a placut ce cantati. Suna foarte bine piesa si e "de acolo". Nu m-as prinde ca e productie autohtona (cu tot ce implica asta).

 

 

Daca tot ne inviti sa dam cu tunul sar eu primul:

1)sunetul chitara cum e format? Abordare directa cu chitara in amp sau mai exista un booster pe undeva pentru solo? E suficient canalul de heavy lead pentru solo?

2)Cum te descurci cu zgomotul ? Exista un noise gate sau noise reducer (gen hush sau decimator) ?

3)Ce boxe folositi si ce difuzoare? 2x12? 4x12 ? 2x 4x12?

4)Albumul full-lengh cand iese?

 

Sper ca nu te-am plicitisit cu intrebarile

 

Cosmin

Link to comment
Share on other sites

Guest victor-avatar
Salut victor! V-am vazut de cateva ori live si mi-a placut ce cantati. Suna foarte bine piesa si e "de acolo". Nu m-as prinde ca e productie autohtona (cu tot ce implica asta).

 

 

Daca tot ne inviti sa dam cu tunul sar eu primul:

1)sunetul chitara cum e format? Abordare directa cu chitara in amp sau mai exista un booster pe undeva pentru solo? E suficient canalul de heavy lead pentru solo?

2)Cum te descurci cu zgomotul ? Exista un noise gate sau noise reducer (gen hush sau decimator) ?

3)Ce boxe folositi si ce difuzoare? 2x12? 4x12 ? 2x 4x12?

4)Albumul full-lengh cand iese?

 

Sper ca nu te-am plicitisit cu intrebarile

 

Cosmin

Nu e nici o suparare. Sunetul chitarii este direct cu chitara in amp. Pentru solo este canalul lead al amp-ului, cu adaugare de efecte dupa inregistrare. Deci la origine, solo-ul a fost inregistrat direct din canalul lead al amp-ului fara nici un efect real time.

Cu zgomotul este ok, exista un foarte mic zgomot, aproape insesizabil si mai ales nederanjant. Nu exista noise reducer sau noise gate, este doar chitara in amp si atata, iar in privinta piesei, bineinteles masteringul a facut totul in domeniul "curateniei". In privinta cabinetelor cantam pe niste no-name-uri care isi fac cat de cat treaba pana in momentul in care o sa ne luam niste cabinete performante. Asta trage mult in jos sound-ul Engl-urilor dar traim in Romania si majoritatea stiu ce inaseamna sa investesti in scule bune...si mai ales ca asta inseamna timp. Piesa este trasa pe un Marshall, nu mai tin minte ce model...oricum destul de bunicel din ce imi aduc aminte. Albumul full lenght o sa fie pe undeva pe la inceputul anului viitor, nu ne grabim, vrem sa facem totul ca la carte...........am investit in scule si speram ca totul sa iasa asa cum vrem noi, plus ca vrem sa ne prezentam in fata lumii cu ceva profesional cat de cat, ceea ce inseamna munca multa multa multa :) In ceea ce priveste sunetul de chitara de pe piesa.....la un moment dat sunt si 4 chitari suprapuse care executa armonii ,terte, etc (exceptand solo-ul), iar fiecare chitara a fost trasa de 2 ori si suprapusa, cel putin asa imi amintesc...deci 8 chitari la un moment dat, pe faze scurte.

Sper ca am acoperit necesarul.........astept alte intrebari :)

Link to comment
Share on other sites

Heh, parca suna mai bine pe album [sau poate s boxele de vina :)] ...

Anyway, ii cam lipseste ceva piesei, dar nu imi dau seama ce ... tre' sa o mai ascult de cateva ori :)

 

BTW, Powerball isi merita toate review-urile pozitive care le-am citit ? Sau e doar PR ? [Comparat cu un Mesa Recto, daca ai posibilitatea ]

Link to comment
Share on other sites

Guest victor-avatar
Heh, parca suna mai bine pe album [sau poate s boxele de vina :) ] ...

Anyway, ii cam lipseste ceva piesei, dar nu imi dau seama ce ... tre' sa o mai ascult de cateva ori :)

 

BTW, Powerball isi merita toate review-urile pozitive care le-am citit ? Sau e doar PR ? [Comparat cu un Mesa Recto, daca ai posibilitatea ]

 

Nu stiu ce sa zic, adica comparativ cu Mesa. Ideea este ca fata de Blackmore, Powerballul este mai gros, mai potrivit pt metale, suna exact de acolo. Are un growl placut si o claritate super.Blackmore-ul are un sunet mai cautat, nu chiar asa fortos, dar este ideal si pt chitara solo, este mai cald dat chiar si in fortaj. Si este bun si pt alte stiluri de rock mai soft. Comparativ cu Mesa,nu este foarte mare diferenta din ce am vazut. In general sunt grupate pe serii statiile de metale: lui Dual rectifier ii corespunde Powerball si Peavey 1550, in timp ce lui triple rectifier ii corespund Fireball si Triple x. Totul depinde de gusturi, si mai ales de chitara (doze, lemn, etc), cel putin asta e parerea generala, si Mesa sunt putin mai intepate decat statiile europene care sunt mai calde.

Link to comment
Share on other sites

Eeee, asa da! Ma bucur mult cand pe RGC apar trupe care canta un Metal mai brutal, asa cum sunteti voi sau timisorenii Syn Ze Sase Tri (sper ca ai ascultat piesa, e postata tot in aceasta sectiune). Am cantat si eu genul asta, deci stiu ce inseamna sa canti asa ceva.

 

Imi place piesa "Message in skin", stiu destule despre voi, sunteti pe "felia" voastra si va vedeti de treaba. Asta se vede in compozitii si in mod special in succesul vostru care nu poate fi contestat! Te rog sa mai postezi si altele, eventual si o poza.

 

Bafta multa!

Link to comment
Share on other sites

Guest victor-avatar
Eeee, asa da! Ma bucur mult cand pe RGC apar trupe care canta un Metal mai brutal, asa cum sunteti voi sau timisorenii Syn Ze Sase Tri (sper ca ai ascultat piesa, e postata tot in aceasta sectiune). Am cantat si eu genul asta, deci stiu ce inseamna sa canti asa ceva.

 

Imi place piesa "Message in skin", stiu destule despre voi, sunteti pe "felia" voastra si va vedeti de treaba. Asta se vede in compozitii si in mod special in succesul vostru care nu poate fi contestat! Te rog sa mai postezi si altele, eventual si o poza.

 

Bafta multa!

Multumim mult de tot de aprecieri. Dap, ne vedem de treaba iar asta insemna multa munca. O sa postez si o poza si inca o piesa, piesa se numeste Dying Bachus si este tot de pe ultimul nostu EP "Tentacles".

post-5129-1188725561_thumb.jpg

 

Pe 29 septembrie putem fi vazuti in Bucuresti la Bestial Metal Fest, asa ca va asteptam pe toti fanii metalului greu si foarte greu :)

Avatar___Dying_Bachus.mp3

Link to comment
Share on other sites

Guest victor-avatar
Mersi de piesa si de poza, ne-am luat permisiunea de a inlocui wma-ul pe care l-ai postat cu un mp3, ca sa apara si in player (playerul nu suporta decat formatul mp3)

 

 

Multumim pt mp3, nu am stiut, o sa stiu de acum si voi posta piesele ca atare. :) Orice discutie de muzica si legata de trupa Avatar este binevenita, raspund la orice intrebari in limita cunostintelor mele despre trupa si despre muzica :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest victor-avatar

oki, revin cu neste link-uri in care se poate vedea o mica parte din prestatia Avatar de la Bestial Metal Fest.

http://www.metalheadtv.com/TV19/20.php tot pe metlheadtv puteti vedea un interviu Avatar destul de caterinca.

E primul concert in care se aude Powerball-ul si noua mea chitara Schecter Exotica Star, deci sunetul este schimbat mult. Se poate auzi clar ce inseamna 2 statii puternice....calitatea sunetului este net superioara si desi folosim acordajul B cu corzi de 0,56 sunetul nu este tulbure absolut deloc.

 

Pareri, opinii.... :)

Edited by victor-avatar
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest victor-avatar

Oki, sunt Victor, fostul chitarist solo din Avatar si vreau sa anunt public faptul ca incepand de azi, 4 decembrie , nu mai activez in trupa Avatar, motive independente de mine obligandu-ma la acest gest. Le urez baietilor in continuare succes in activitatea muzicala, au fost doi ani si jumatate frumosi.

Eu voi continua sa cant, o sa revin in curand cu un proiect death metal. Keep supporting metal.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest Wanderer

suna profesional...iar piesa dying bachus chiar e tare...noi ne-am mai cunoscut...v-am cantat in deschidere la petrosani in barock anul trecut in decembrie...si acum am afisul pe perete :) si a ramas aceeasi impresie...fata de alte trupe de genul asta aveti ceva-ul ala care va remarca...pe massage in skin se simte un pic mai mult nevoia de scule...dar in rest suna profesional...vorba lui cosu...daca nu stiam, nu remarcam ca e productie autohtona...bafta in continuare..:)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.