www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Set Up Your Stratocaster


hihi
 Share

Recommended Posts

Guest fluffyone

Distanta intre doze si taste difera de la producator la producator, dar in general e bine sa fie la un multiplu si jumatate al lungimii de unda sau a unei armonice. Adica unde vibrebaza coarda, nu unde sta pe loc. Dar asta nu prea poti regla, decat din punte (bridge), de unde poti varia putin lungimea corzii. Ideal ar fi totusi ca armonica naturala a tastei 12 (ocatava) sa fie la fel cu nota de pe tasta 12, gatul sa fie drept, si corzile apropiate. Gatul il indrepti din trussrod (cu grija) corzile le apropii/departezi din punte.

Link to comment
Share on other sites

# establish: set up or found; "She set up a literacy program"

# assemble: make by putting pieces together; "She pieced a quilt"; "He tacked together some verses"

# raise: construct, build, or erect; "Raise a barn"

# get ready for a particular purpose or event; "set up an experiment"; "set the table"; "lay out the tools for the surgery"

# arrange: put into a proper or systematic order; "arrange the books on the shelves in chronological order"

# begin, or enable someone else to begin, a venture by providing the means, logistics, etc.; "set up an election"

# ensnare: take or catch as if in a snare or trap; "I was set up!"; "The innocent man was framed by the police"

# effect: produce; "The scientists set up a shockwave"

 

http://wordnet.princeton.edu/perl/webwn?o2...&o3=&s=set%20up

Edited by ronniefrown
Link to comment
Share on other sites

Guest OvidiuZ

Foarte interesanta partea cu engleza, acum o sa stiu cum sa vorbesc cu chitara mea sa se echilibreze singura... gramatical. Propun un thread pe tema asta, nu aici.

 

Pentru cei care vor sa-si regleze chitarile singuri, va zic s-o lasati balta daca nu aveti pic de experienta. Daca vreti sa experimentati pe instrumentul vostru, cu riscul de a-l da la gunoi, treaba voastra.

 

Echilibrarea unei chitari trebuie facuta numai de profesionisti. Intamplator cunosc si unul, care este printre cei mai buni din tara (nu o spun numai eu, si Catalin Rasvan daca nu ma-nsel e de acord cu mine): George Baicea. Daca vreti chitara sa sune, pe el trebuie sa-l cautati. Face minuni, iar daca e cineva pe aici care si-a echilibrat chitara/bassul la el, il rog sa confirme :)

Link to comment
Share on other sites

ma scuzati ca-s la fel de off-topic ca si ce dinaintea mea, dar mi-am adus aminte de faza cu "They set us up the bomb !" :))

 

eh, ma rog, ca sa nu fiu total offtopic, vroiam sa pun o intrebare stupida . am observat (la bass) ca pot sa fac un mic bend apasand mai tare pe coarda, deoarece corzile sunt mai groase si tastele mai inalte . acum, eu ar trebui sa reglez intonatia conform unei apasari usoare, sau a uneia mai energice(asta in ipoteza absurda in care mi-ar falsa sting ray-ul :))? sau n-are nici o legatura fiindca oricum nu pot sa reglez decat intervalul de octava coarda libera/tasta doispe ?

Link to comment
Share on other sites

Guest OvidiuZ

George Baicea: "Vreti sfatul meu? Eu zic s-o lasati asa cum e. M-am bagat si eu la inceput crezand ca e usor, si am stricat 3 Stratocastere. Bine, daca vreti sa invatati, si aveti instrumente pe care sa incercati, nici o problema. Adevarul e, acum cand vreau sa duc o chitara undeva, stiu exact de unde; dar pretul a fost destul de mare."

Edited by OvidiuZ
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Chiar nu vad cum ai putea s-o strici doar regland inaltimea corzilor si a dozelor.Pentru asta nu prea exista un standard batut in cuie, fiecare canta cum ii place, cum ii e mai bine.Daca e vorba de truss-rod, da, sunt de acord ca se poate strica instrumentul.

Link to comment
Share on other sites

nu am vrut sa fac un topic nou asa k postez aici:stiu pe cineva care a primit un strat din america si fiindca a mai primit si un ibanez stratul il da cu 10 mil.. mie personal mi se pare cam prea mic pretul pt un strat original(nu squier), made in usa etc...ce ziceti?

Link to comment
Share on other sites

Guest OvidiuZ

Straturile nu mai sunt ce par a fi. S-ar putea sa fie bun, s-ar putea sa nu, chiar daca-i luat din America. Daca ai pe cineva care se pricepe bine la chitari, ia-l cu tine sa verifice ce si cum.

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Avand in veder preturile din SUA pentru un Strat Standard, pretul e bun. In mod normal, s-ar fi a daugat un car de alte taxe si costuri, dar daca a fost adus personal, atunci e chiar ok. Verifica sa fie sigur Fender (cu seria) si daca e in stare buna, sari pe el ca oferte dinastea nu prea gasesti.

Link to comment
Share on other sites

Guest OvidiuZ

da, adevarul e ca aici fenderurile sunt si scumpe si proaste, cu majuscule. DAR, repet, Fenderul nu mai e ce a fost, calitatea a scazut foarte mult. Este posibil sa ai ghinion si sa iei o chitara care chiar nu-i buna, dar este foarte posibil sa ai si noroc. Cauta pe cineva care se pricepe bine la chitari, asa e cel mai sigur.

Link to comment
Share on other sites

E fortata rau comparatia , "un" fender si "un" ibanez. Sunt o carca de modele si de o parte si de alta . Unele mai fericite , altele mai nefericite.

In genere modele ieftine indiferent de firma suna "mai prost" din caza rabatului facut la doze, lemn,hardware in favoarea *PRETULUI*.

In seara asta cineva mi-a dat peste cap prejudecatile prezentandu-mi un ibanez care suna ca un strat :) Totul e in mana chitaristului :) restu sunt doar niste elemente ajutatoare ce intensifica sau diminueaza priceperea lui.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.