www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Aerosmith -- Colaborare Hip Hop Comerciala


Guest BonJoviRo
 Share

Recommended Posts

Guest BonJoviRo

Stim ku totii bine acea colaborare... Walk This Way daca nu ma insel.... care venea tocmai intr-o perioada in care hip hop-ul era la moda....

 

...m-au dezamagit profund atunci...

 

...au dat o nota comerciala accentuata... prea mult.

 

voi ce pareare aveti?

 

[de preferinta sa fiti contra... k asta e democratia... dar daca sunteti de acord e ok]

Link to comment
Share on other sites

walk this way cu DMC

 

si Anthrax parca a facut un fel de colaborare hip hop cu Public Enemy

Edited by OXiD
Link to comment
Share on other sites

Guest John_OttO
walk this way cu DMC

 

si Anthrax parca a facut un fel de colaborare hip hop cu Public Enemy

Dude din ce stiu eu Anthrax au inventat rap-metal-ul asa ca era oarecum firesc.Aerosmith nu aveau nicio "taina" cu rap-ul.Revenind la subiect mie nu mi-a placut niciodata acea piesa a lor la fel ca si "i don't wanna mis a thing" dar se pare ca tocmai aceste doua piese au prins f f bine la public si i-au aruncat in topuri.Muzica e de mult o industrie dar nu despre asta era vorba aici.Deci eu sunt impotriva.Nu mi-a placut.Never ever.

PACE!

Link to comment
Share on other sites

Trecind peste "noutatea" subiectului, lucrurile stau cam asa...

Run DMC este una din cele mai mari trupe de RAP (NU hip hop), si sint adevarati pionieri ai genului. Activitatea lor muzicala este vazuta si acum ca fiind esentiala in dezvoltarea muzicii moderne.

Discul respectiv (Raising hell) a fost produs de legendarul Rick Rubin, pt cine nu stie : http://wm07.allmusic.com/cg/amg.dll?p=amg&...fpfexq9gldfe~T1

 

In acel moment Aerosmith erau intr-o mare cadere, cu mici sanse de revenire in prim plan. Rick Rubin a avut ideea ca in loc sa faca un simplu "cover" samplind piesa originala, sa ii cheme pe Aerosmith sa traga piesa impreuna cu Run DMC. Rezultatul?

Piesa a devenit un MEGA hit, a facut ca muzica rap sa ajunga in mainstream, si i-a readus pe Aerosmith in industria muzicala.

Si ca opinie personala, e geniala.

Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan

Daca tot vrei sa vorbesti de trupe rock care fac colaborari cu rapperi de ce nu zici de Luna Amara ft. Ombladon? E mai de actualitate (tot veche, dar nu 20 de ani), e un subiect local...

Link to comment
Share on other sites

Stim ku totii bine acea colaborare... Walk This Way daca nu ma insel.... care venea tocmai intr-o perioada in care hip hop-ul era la moda....

 

...m-au dezamagit profund atunci...

 

...au dat o nota comerciala accentuata... prea mult.

 

voi ce pareare aveti?

 

[de preferinta sa fiti contra... k asta e democratia... dar daca sunteti de acord e ok]

 

 

 

 

Eu nu vad nici o problema intre colaborari de genul asta.

 

De multe ori iese ceva interesant.

 

Si totusi Bon Jovi nu e comercial? Sau ce ti-i s-o pus pata pe Aeosmith?

 

Pace!

Link to comment
Share on other sites

Guest Frusciante19

Mie mi se pare ca a fost un pas facut cu mult curaj...Pentru ca nu uitati, industria muzicala este o industrie, iar la momentul respectiv nu cred ca exista un precedent. Cat despre rezultat, cred ca nu se putea sa iasa mai bine decat atat. "Walk this way" nu a fost un simplu cantec, a fost un fel de imn al generatiei MTV nou formate. Rap-ul era in perioada de inceput, la fel si MTV-ul si cred ca multi au facut ochii mari cand au auzit cantecul/vazut videoclipul, care, sa recunoastem, a fost reusit.

Nu stiu, mi se pare ca ceva din spiritul Aerosmith s-a potrivit de minune cu ce faceau cei de la Run DMC, si reciproc, si, spre deosebire de multe alte colaborari de gen ulterioare, cantecul a iesit bine.

Link to comment
Share on other sites

Trecind peste "noutatea" subiectului, lucrurile stau cam asa...

Run DMC este una din cele mai mari trupe de RAP (NU hip hop), si sint adevarati pionieri ai genului. Activitatea lor muzicala este vazuta si acum ca fiind esentiala in dezvoltarea muzicii moderne.

Discul respectiv (Raising hell) a fost produs de legendarul Rick Rubin, pt cine nu stie : http://wm07.allmusic.com/cg/amg.dll?p=amg&...fpfexq9gldfe~T1

 

In acel moment Aerosmith erau intr-o mare cadere, cu mici sanse de revenire in prim plan. Rick Rubin a avut ideea ca in loc sa faca un simplu "cover" samplind piesa originala, sa ii cheme pe Aerosmith sa traga piesa impreuna cu Run DMC. Rezultatul?

Piesa a devenit un MEGA hit, a facut ca muzica rap sa ajunga in mainstream, si i-a readus pe Aerosmith in industria muzicala.

Si ca opinie personala, e geniala.

... +1 !!

Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan

@bonjoviro: asa, de curiozitate, cam cati ani ai? Am impresia ca tu afli de anumite lucruri abia acum, desi s-au intamplat in urma cu foarte multi ani.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.