www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Durata Notelor


Guest Hippogryph
 Share

Recommended Posts

Guest Hippogryph

Buna. Sunt proaspat inregistrat pe forum, si, ca orice incepator in ale chitarei, am cateva nelamuriri. Sper sa nu va deranjez repetand pentru a n-a oara intrebarile altora, insa search-ul nu e intotdeauna eficient.

 

Pentru inceput as vrea sa stiu cum se limiteaza corect durata unei note (termenul e "muting", nu?). De exemplu, am gasit intr-o carte un prim exercitiu pentru dezvoltarea independentei degetelor de la mana dreapta. Exercitiul consta in ciupirea corzilor libere folosind alternant doua degete (adica "finger walking", i m i m i m etc.). Notele au durata de patrime, iar ulterior exercitiul se poate executa variind duratele, combinand optimi, saisprezecimi, note cu punct, trioleti, etc.

 

Aici m-am lovit de problema. Nu stiu cum sa opresc coarda sa sune mai mult decat e necesar. In mod normal eu le-as opri "plantand" degetele mainii drepte pe corzile respective, insa nu stiu daca este o metoda corecta (cel putin, daca vreau sa cant cu pana, metoda asta nu sta in picioare). Ar trebui sa folosesc mana stanga? Cum este corect?

Link to comment
Share on other sites

Guest Hippogryph
nu mai mentii presiunea pe coarda cu degetul de la mana stanga , dar degetul al mentii pe coarda .

 

totodata pana sau degetul cu care ciupesti al pui pe coarda .

 

nu stiu daca am inteles cum trebuie. daca ciupesc niste open strings, opresc tonul folosind degetele mainii stangi si in acelasi timp pana/degetul cu care ciupesc?

Link to comment
Share on other sites

Daca te referi la chitara clasica ( probabil, din moment ce vorbesti de imi, ami etc) exista mai multe variante in functie de situatie. Una este cea de care ti-a zis karpi. Alta ar fi ca opresti pur si simplu coarda din vibratie cu mana cu care si ciupesti. De cele mai multe ori faci lucrul asta cu degetul mare, dar poti folosi fara probleme si alte degete de la mana respectiva in functie de situatie. O alternativa ar fi sa opresti sarma cu podul palmei; asta merge pentru corzile de bas de obicei. Oricum trebuie sa fii atent sa nu opresti mai multe sunete decat trebuie :) in momentul in care canti ceva pe mai multe voci sau cu un bas mai zglobiu. Parerea mea este ca in prima faza sa te concentrezi mai mult asupra felului in care ciupesti si macar una dintre cele doua tehnici clasice de ciupire (apoyando sau tirando) sa ti-o insusesti cum trebuie. Fiecare dintre ele are caracteristicile proprii in ceea ce priveste modalitatile de control a duratelor notelor. Iti recomand o carte de fapt o metoda de chitara: Pumping Nylon de Scot Tenannt in care este foarte bine explicata chestia asta. Sigur o gasesti pe net pe cele site-uri.

Spor la ciupit :) !!

Link to comment
Share on other sites

nu stiu daca am inteles cum trebuie. daca ciupesc niste open strings, opresc tonul folosind degetele mainii stangi si in acelasi timp pana/degetul cu care ciupesc?

 

cum spune si @Muky este Ok ..

 

probabli esti incepator si dezorientat ,dar

 

in prima faza sa canti exercitii pe o singura coarda , pe rand acelasi exercitiu pe fiecare coarda .Numai ca si pozitie .Apoi treci de pe o coarda pe cealalta dupa cursiv in tempo .Dar acest lucru numai dupa ce exersezi mai mult timp .

 

Nu trebuie sa estompezi deocamdata nimic .lasi sa sune coarda pana nu trebuie sa ridici si sa muti degetul in noua pozitie pentru a prinde urmatoarea nota .Automat se va opri tonul anterior.

 

Numai dupa ce poti sa canti cursiv exercitii simple pe o coarda apoi cursiv pe toate corzile acelasi "patern" poti sa incerci si cu estomparea .Deocanmdata nu cred ai pentru inceput in exercitii ritmica complexa cu note si pauze scurte .

 

Coarda libera se estompeaza cu pana sau cu degetul de la mana dreapta . cea care ciupeste ,dar se poate estompa si cu degetele de la mana stanga .Depinde de ce canti si la ce viteza de ezecutie.Cantand in tempou rar ai timp sa pui oricare deget de la oricare mana , sau si pana.

 

Cauta exercitiile din linkul dat de colegul nostru @Muky si sa ai rabdare , incet te vei obisnui cu pozitiile si cu estomparea mai tarziu.

Link to comment
Share on other sites

Guest Hippogryph

ok, multumesc pentru toate lamuririle. sunt dezorientat pentru ca nu vreau sa-mi creez deprinderi gresite si sa trebuiasca ulterior sa ma chinui sa ma "dezvat".

 

intr-adevar, cartea lui scott tenant e foarte buna, chiar de acolo este exercitiul asta care m-a pus pe ganduri. :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.