www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Combinarea Penatonicei Cu O Alta Gama...


Guest Distorsed
 Share

Recommended Posts

Guest Distorsed

Am invatat Pentatonica minora , in cazul meu o sa o iau in A...de asemenea am invatat si Major Scale-u ( majora ), intrebarea mea e, cum pot combina cele doua game astfel incat sa sune cat de cat?...merge chestia cu relativa Majora(minora)?...adica in ce gama ar trebui sa cant majora astfel incat sa suna bine impreuna cu minora in A?

Link to comment
Share on other sites

Guest Wierdguy

Pai...cred ca e o chestie de improvizat. Iese bine daca o combini cu una de blues...avandin vedere ca scale`ul de blues e derivat dintr`o pentatonica minora

Edited by Wierdguy
Link to comment
Share on other sites

Am invatat Pentatonica minora , in cazul meu o sa o iau in A...de asemenea am invatat si Major Scale-u ( majora ), intrebarea mea e, cum pot combina cele doua game astfel incat sa sune cat de cat?...merge chestia cu relativa Majora(minora)?...adica in ce gama ar trebui sa cant majora astfel incat sa suna bine impreuna cu minora in A?

 

tu sa combini pentatonica majora cu minora si cu gama de blues , este suficient ptr studiu cativa ani .

 

Pur si simplu asculti si studiezi chitaristi de blues.

 

Intre timp mai inveti si altele.

Link to comment
Share on other sites

am vazut mai de mult o combinatie intre o gama pentatonica( nu mai stiu exact care) si modul mixolidian, cica se cheama mixotonica si suna foarte misto.

Da' intr-adevar modul mixolidian merge in combinatie cu pentatonicele de blues dar trebuie destul de multa atentie in ce context/progresii folosim mixolidianul ca poate suna verry cheazy :) . In cazuri fericite mixolidianul poate da o tenta jazzy unei progresii de blues si atunci ne-am atins scopul. In cazul meu mixolidianul a fost modul care mi-a dat cele mai multe batai de cap. Eu (daca e cineva interesat) il folosesc in special pe progresii in care folosesc acorduri de dominanta...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.