www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Eu Si Thomann


SIC
 Share

Recommended Posts

  • 3 weeks later...
  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Am fost anul trecut la Thomann cu Thomaselli :) si am stat juma de zi sa incercam statii,evident fara sa cumparam vreuna (am cumparat alte alea de vreo 3 mii,dar aia de la statii de chitara n-aveau de un sa stie,ca sunt departamente diferite).Practic noi am vrut sa vedem unde se situeaza ca si calitate si pret Bronxurile pe care urma :) sa le comercializam.Nu ne-a intrebat nime nik in cele 5 ore cat am frecat statiile,dar cand am cerut ceva chitara mai acatarii,ne-au refuzat,spunandu-ne ca Squieru ala e suficient de bun ca sa ne dam seama.La departamentul chitari nu puteai proba nicio chitara mai scumpa,erau puse sus de tot,si unele in vitrina.Asa ca aia care n-ati fost,nu mai comentati daca nu stiti.Poti incerca acolo cate Harley Bentonuri vrei :)

 

Eh, eu am fost prin Iulie anul acesta, am incercat ce-am vrut, dar la Gibson m-am oprit... am vazut vreo trei le-am cerut sa le ia de sus de la balcon sa le vad. Si le-am vazut, una era zgariata cum o incercasera altii, noroc ca cea care mi-a placut era ok. Deci treaba cu "Poti incerca acolo cate Harley Bentonuri vrei" e un basm. Daca vad ca ai intentia sa cumperi, iti scot din vitrina si un Les Paul Jimmy Page Custom Shop, numai sa nu fi tigan, cred ca asta e smecheria. Am fost multumit si de tratamentul primit dar probabil au si ei problemele lor si sunt sigur ca sunt oameni care au si nenorocul sa o pateasca.

 

Cele bune tuturor...

Edited by 7le
Link to comment
Share on other sites

Eh, eu am fost prin Iulie anul acesta, am incercat ce-am vrut, dar la Gibson m-am oprit... am vazut vreo trei le-am cerut sa le ia de sus de la balcon sa le vad. Si le-am vazut, una era zgariata cum o incercasera altii, noroc ca cea care mi-a placut era ok. Deci treaba cu "Poti incerca acolo cate Harley Bentonuri vrei" e un basm. Daca vad ca ai intentia sa cumperi, iti scot din vitrina si un Les Paul Jimmy Page Custom Shop, numai sa nu fi tigan, cred ca asta e smecheria. Am fost multumit si de tratamentul primit dar probabil au si ei problemele lor si sunt sigur ca sunt oameni care au si nenorocul sa o pateasca.

 

Cele bune tuturor...

Probabil ca asta e smecheria...cum zici tu.

Cred ca n-am ce sa fac daca sunt tigan,nu?Ca nu am ales eu.

Link to comment
Share on other sites

Probabil ca asta e smecheria...cum zici tu.

Cred ca n-am ce sa fac daca sunt tigan,nu?Ca nu am ales eu.

 

Rares, crezi ca e posibil ca personalul de la Thomann sa te fi vazut in filmuletul cu tamplaria de la Peninsula? :) Ca daca as fi fost in locul lor nici eu nu ti-as fi dat sa probezi Gibsoane scumpe. :)

Link to comment
Share on other sites

Probabil ca asta e smecheria...cum zici tu.

Cred ca n-am ce sa fac daca sunt tigan,nu?Ca nu am ales eu.

 

Asta-i tare! Nu era acolo un anunt mare cu "Nu servim negri!":)?

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu
Am eu in vedere vreo doi, trei pe care abia astept sa-i pun la o proba! RGC-isti! Pana la urma, fratilor, trebuie sa meritati Marshall-ul, indiferent de cati bani sau fitze aveti! Nu Marshall-ul va canta, ci voi trebuie sa-l faceti sa cante! Vezi RARESH!

chiar daca ai fi vorbit serios...., daca venea cineva si iti arunca 2500 de E sub nas sa cumpere un marshall...nici dracu nu il mai intreba daca stie sa cante :))

Link to comment
Share on other sites

chiar daca ai fi vorbit serios...., daca venea cineva si iti arunca 2500 de E sub nas sa cumpere un marshall...nici dracu nu il mai intreba daca stie sa cante :))

vad ca esti cam obraznic in ultima vreme....cred ca de cand ti-ai luat Marshall :):)

Link to comment
Share on other sites

Hai sa va mai zic ceva. Daca ajungi la Thomann (si sunt sigur ca sunt cativa care au experimentat chestia asta printre cei de fata, cine vrea poate sa ridice 2 degete), si chiar vrei sa cumperi o chitara (adica stii ce vrei), roaga-te sa gasesti in raft un strato, sau un tele, sau un LP care sa ti se lipeasca de mana si sa sune (la rece sau amplificat) asa cum este sunetul ideal ala din imaginatia ta, si sa gasesti pe instrument cateva mici zgarieturi, si imperfectiuni de finisare de la alte probe, sau chiar din fabrica. Vei obtine instantaneu o reducere, si calea deschisa catre negociere.

(Eu unul) Prefer o chitara probata si rasprobata dar care sa sune perfect, decat una lucind ca diamantul si fara cusur dar care sa-mi vina ca un ciomag cand desigilez cutia sigilata in fabrica.

Link to comment
Share on other sites

Hai sa va mai zic ceva. Daca ajungi la Thomann (si sunt sigur ca sunt cativa care au experimentat chestia asta printre cei de fata, cine vrea poate sa ridice 2 degete), si chiar vrei sa cumperi o chitara (adica stii ce vrei), roaga-te sa gasesti in raft un strato, sau un tele, sau un LP care sa ti se lipeasca de mana si sa sune (la rece sau amplificat) asa cum este sunetul ideal ala din imaginatia ta, si sa gasesti pe instrument cateva mici zgarieturi, si imperfectiuni de finisare de la alte probe, sau chiar din fabrica. Vei obtine instantaneu o reducere, si calea deschisa catre negociere.

(Eu unul) Prefer o chitara probata si rasprobata dar care sa sune perfect, decat una lucind ca diamantul si fara cusur dar care sa-mi vina ca un ciomag cand desigilez cutia sigilata in fabrica.

 

+1. Am vazut chitari cu reduceri de 1000 de coco pentru niste mici zgarieturi pe spate, care se vedeau numai in lumina puternica.

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu
vad ca esti cam obraznic in ultima vreme....cred ca de cand ti-ai luat Marshall :):(

acum sunt controlat mintal de amp :)

 

 

era part gluma, part vorba serioasa :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Salutare voua celor de pe-aici. Nu vreau sa ma bag ca musca-n... pe sub coada calului :) dar as avea si eu nevoie de cateva lamuriri legate de Thomann. Am inteles ca cel mai bine e sa mergi acolo dar pentru a-mi lua o ghitara nu cred ca in drum spre casa (din vergului spre floreasca) o sa fac vreun detour pana in Treppendorf; ar fi tare... Daca ghitara aia costa 98 Euro (zic ei - Our price incl. VAT. plus shipping costs) cat ma costa transportul?

Link to comment
Share on other sites

la thomann se intampla tot felul de kestii ciudate... de ex: am vrut sa comand ceva in jur de 500 euroi. pe site scrie ca livreaza cu dhl, pe mail insa livrau cu altcineva, iar pretul transportului era f piperat. mi-am facut o cruce satanista si i-am dat dracu cu nemtii lor cu tot. de la altii insa am auzit cuvinte de lauda!...

Link to comment
Share on other sites

eu am comandat ieri de aici> http://www.magazinuldemuzica.ro/index.php?...product_id=2595

baietii mi-au spus ca azi pleaca marfa din germania, vineri sau luni o am acasa in bucuresti cu transportul gratis. platesc doar tva 19% peste pretul de la Thomann iar mie imi convine.

ieri, intr-o discutie telefonica (,) cu un tip de la ei care parea ca stie ce spune, am aflat ca e foarte posibil ca de la 1 ian. 2008 sa nu se mai plateasca tva peste pretul de la thomann ci sa poti cumpara cu exact pretul de la ei (daca vor finaliza negocierile cu ei si, probabil, daca isi vor fi facut targetul pana la sfarsitul anului). so, daca mai aveti putintica rabdare, este foarte posibil ca la ploiesti sa apara thomann.ro :-)

va voi tine la curent despre primirea comenzii, cel mai tarziu saptamana viitoare.

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson
eu am comandat ieri de aici> http://www.magazinuldemuzica.ro/index.php?...product_id=2595

baietii mi-au spus ca azi pleaca marfa din germania, vineri sau luni o am acasa in bucuresti cu transportul gratis. platesc doar tva 19% peste pretul de la Thomann iar mie imi convine.

ieri, intr-o discutie telefonica (,) cu un tip de la ei care parea ca stie ce spune, am aflat ca e foarte posibil ca de la 1 ian. 2008 sa nu se mai plateasca tva peste pretul de la thomann ci sa poti cumpara cu exact pretul de la ei (daca vor finaliza negocierile cu ei si, probabil, daca isi vor fi facut targetul pana la sfarsitul anului). so, daca mai aveti putintica rabdare, este foarte posibil ca la ploiesti sa apara thomann.ro :-)

va voi tine la curent despre primirea comenzii, cel mai tarziu saptamana viitoare.

 

Ba esti nebun? Vezi ca daca, comanzi de la Thomann direct platesti doar 30 eur transport. TVA-u e deja inclus in pret o.O Teapa mare ce ti-a zis gagiu ala acolo.

Link to comment
Share on other sites

eu am comandat ieri de aici> http://www.magazinuldemuzica.ro/index.php?...product_id=2595

baietii mi-au spus ca azi pleaca marfa din germania, vineri sau luni o am acasa in bucuresti cu transportul gratis. platesc doar tva 19% peste pretul de la Thomann iar mie imi convine.

ieri, intr-o discutie telefonica (,) cu un tip de la ei care parea ca stie ce spune, am aflat ca e foarte posibil ca de la 1 ian. 2008 sa nu se mai plateasca tva peste pretul de la thomann ci sa poti cumpara cu exact pretul de la ei (daca vor finaliza negocierile cu ei si, probabil, daca isi vor fi facut targetul pana la sfarsitul anului). so, daca mai aveti putintica rabdare, este foarte posibil ca la ploiesti sa apara thomann.ro :-)

va voi tine la curent despre primirea comenzii, cel mai tarziu saptamana viitoare.

Platesti TVA,doar ca nu ti se da factura :) :) Pre limba legala,evaziune fiscala se numeste...

mai bine ia de la Ursu,ca pune numa 10%,sau de la aia din Satu Mare,care dau la pretu de pe siteu lu Thomann.Nu lua chestii scumpe,ca n-ai garantie la ele.

Edited by midnight rider
Link to comment
Share on other sites

salut. spune-mi si mie te rog cum se ajunge acolo, la Thomann, la magazin? si cam cit costa si alte alea. thx

 

Eh, eu am fost prin Iulie anul acesta, am incercat ce-am vrut, dar la Gibson m-am oprit... am vazut vreo trei le-am cerut sa le ia de sus de la balcon sa le vad. Si le-am vazut, una era zgariata cum o incercasera altii, noroc ca cea care mi-a placut era ok. Deci treaba cu "Poti incerca acolo cate Harley Bentonuri vrei" e un basm. Daca vad ca ai intentia sa cumperi, iti scot din vitrina si un Les Paul Jimmy Page Custom Shop, numai sa nu fi tigan, cred ca asta e smecheria. Am fost multumit si de tratamentul primit dar probabil au si ei problemele lor si sunt sigur ca sunt oameni care au si nenorocul sa o pateasca.

 

Cele bune tuturor...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

kapak, spune-ne te rog daca ti-a ajuns comanda acasa pentru ca incep sa am niste dubii in ceea ce-i priveste pe cei de la magazinul de muzica. dupa ce am facut comanda folosind formularul din situl lor am asteptat sa fiu contactat (ceea ce nu s-a intamplat). dupa 3 zile de asteptari am sunat (pe messenger par extrem de neseriosi) si am intrebat daca mi-a fost primita si procesata comanda. ma intreaba ei: "care?". mi se pare inadmisibil sa nu primesc un amarat de email de confirmare din partea lor sau un semnal. acum au spus ca voi primi comanda prin curier. daca nu le-as fi dat eu datele mele de identificare si adresa la care vreau sa primesc coletul de unde ar fi stiut unde sa-l trimita? acum sunt curios sa vad cand voi primi pachetul (ghitara, stativ, husa, cabluri, corzi si pene). le-am spus ca daca e nevoie ma deplasez pana in Ploiesti insa au tinut mortis sa il primesc acasa. hai ca nu vreau sa o dau in negativisme si de aceea ma opresc aici. va voi tine la curent cu starea acestei situatii.

Link to comment
Share on other sites

da, mi-a venit comanda, am primit si factura pe ea.

o problema a fost durata pana am primit comanda. marfa a plecat miercuri din germania, a ajuns probabil vineri sau sambata in tara, abia marti au facut pachetul si abia joi mi l-au adus curierii. am dat cateva telefoane sa ii intreb, am lamurit-o pana la urma..

o alta problema: desi initial mi-au spus la telefon ca imi aduc ei comanda si ca pana la bucuresti e gratis, mi-au trimis-o prin curier si am platit inca 50 ron pentru transport.

asa ca de la 79 euro pe thomann, 94 euro cu deranjul lor(320ron), plus curierul = 370ron, adica vreo 110 euro, ceea ce rezulta un plus de 30 euro la 79 euro, adica peste 130% din pretul initial.

pentru mine a fost ok, dar trebuie sa aveti in vedere problemele astea daca aveti de gand sa comandati la ploiesti.

 

pe de alta parte, am comandat si la oradea niste corzi si in afara de un e-mail de confirmare, nu mai stiu nimic despre comanda mea.. inca mai astept, dar pot trai si fara ele...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Abia astazi mi-a ajuns ghitara acasa. Cam mult a trebuit sa astept si sa ma lovesc de lipsa de comunicare a unora de la Piamusic insa intr-un final a ajuns iar curierul mi l-au platit ei. Acum ma uit cum sta frumos asezata pe stativul ei, cu husa in stanga si cablurile agatate in cui pe perete. Iata fotografia produsului. E frumoasa foc si suna foarte bine pentru o scula de 99 euro; chiar cu mult peste asteptari. Oricum, daca as fi stiut ca ghitara va fi comandata de Piamusic prin C&A City Musikhaus Attila Satu Mare as fi discutat altfel -adica deloc; as fi luat legatura direct cu acestia si mai mult ca sigur nu as fi fost nevoit sa astept atata amar de vreme. Dar ce mai conteaza acum. Am ghitara, suna bine asa ca ma voi retrage in acest moment sa mai "zdrangan" vreo ora.

post-5715-1195154012_thumb.jpg

O seara frumoasa tuturor si numai bine.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest stangaciu

Salut. Urmeaza sa-mi comand un Ibanez RG370DXL de pe thomann. Am observat ca e cam singurul loc in care il pot gasi. Cam in cat timp vin produsele de la nemti? Cand vine o sa va scriu parerile...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.