www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Thomann


teckus
 Share

Recommended Posts

Intr-adevar, azi mi-au sosit si mie reperele.Comanda de 160 de euro,avans 100 de euro prin transfer bancar, restul de 60 cand mi-au sosit.30 lei curierul(erau totusi vreo 20 kg ).Toate in stare buna, nici un adaos.Recomand cu placere !

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 72
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Intr-adevar, azi mi-au sosit si mie reperele.Comanda de 160 de euro,avans 100 de euro prin transfer bancar, restul de 60 cand mi-au sosit.30 lei curierul(erau totusi vreo 20 kg ).Toate in stare buna, nici un adaos.Recomand cu placere !

Ai uitat comisionul pentru transfer bancar, dar la suma asta nu cred c-a fost prea mare. Sa le folosesti cu placere!

Link to comment
Share on other sites

Pai sincer nici nu stiu cat a fost,a trebuie sa dau 100 de euro,aveam 20, am cumparat inca 80,a venit vreo 270 RON in total,chiar nici nu stiu cat a venit acel comision,in orice caz,max 10 RON cred.

Link to comment
Share on other sites

Guest Izzy Waan

Tocmai am facut si eu o comanda de la THOMANN pentru un amp de chitara. Mie nu mi-a cerut tipul asta nici un avans ..... a zis ca platesc ramburs cand ajunge curierul la mine ( ORSOVA ) de la Satu Mare. E vorba de vreo 18 Kg si nu mi-a spus ce firma de curierat foloseste el...... sunt curios cam la cat s-ar ridica costurile curierului........

Link to comment
Share on other sites

Guest En1gma

Pai in jur de ~30 RON, cand au venit baietii de la curieriat, le era lene sa completeze formularul de ramburs asa ca nu am platit retur ramburs :).Foloseste RoExpress :http://www.roexpres.ro/tarife.php

Acum depinde daca iti ia rambursul acela, ca atunci mai vine 9 lei + 1% din pretul amp-ului.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 months later...
Guest chris_89

am comandat niste chestii de pe thomann acum vreo saptamana sau chiar mai mult ... vine cu international post sau asa ceva. cand ajunge aici , primesc de la posta ceva notificare sau cum stiu daca a ajuns ?

 

mersi

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Guest atoiu
Salut.E primul meu post aici.Eu sunt administratorul www.magazinuldemuzica.ro.Vreau sa lamuresc aici cateva aspecte comerciale in mod deschis fata de Thomann.Noi ca si firma importam si livram constant din Germania diverse produse ,dar atentie ,avand magazine in tara ,avem si stok si implicit cheltuieli.Practic tva 19 % este o formula comerciala pantru ca acesti 19 % nu reprezinta tva ci adaosul nostru practic.La acesti 19% , platim alti 19 TVA SI 16% impozit. Tot din acesti 19% noi suportam transportul in siguranta al produselor,salarii,chiriile magazinelor si ceea ce este cel mai important garantiile.In cazul in care ceva nu se poate remedia in regim de service propriu tot pe cheltuiala noastra transportam instrumentul in Germania si inapoi.Daca facem o socoteala la un produs de 1000 de euro asa cum spunea cineva mai sus , acest adaos de 19 la suta inseamna 119 euro in plus.Ceea ce este infim fata de cheltuielile care apar si riscurile aferente unei comenzi direct in Germania.Comandand direct probabil ca din cei 119 euro mai raman minus transport 50 .E mult mai simplu sa intri in tara in magazin si sa zici ,,buna ziua ,am si eu o problema cu instrumentul" .Privind acest aspect ,daca conceptia cumparatorului nu se schimba si se merge pe ideea ,decat sa intru in magazin ,comand pe net de la oameni care au platit 300 de euro si au facut site,fara a mai avea alte cheltuieli si obligatii ,nu o sa ne vedem visul inplinit de a avea si la noi in tara un magazin gen Thomann.Evident castigi cativa euro initial dar cand o sa ai o problema cu instrumentul ,netul nu o sa te ajute.Noi incercam pe cat posibil sa ne dezvoltam si sa avem magazine din ce in ce mai multe in toata tara,dar asta se face cu rabdare si implicit cu ajutorul dvs. al clientilor.De asemenea atat cat se poate incercam sa oferim la schimb un instrument similar daca nu identic cu cel predat la garantie pe perioada reparatiei.Daca pot sa ajut cu alte informatii eventual puteti accesa id mes piamuzic.Privitor la preturile uriase de pe siteul nostru la produsele date exemplu mai sus ,acestea se actualizeaza facand trecerea de la ron la euro.Acest aspect este specificat la rubrica important.Ne cerem scuze pentru confuziile create.Situatia se va regla in cateva zile.De asemenea trebuie sa stiti ca produsele care deja au reprezentanta la noi in tara,FENDER,ROLAND,KORG,RCF,BEHRINGER,JACKSON, DYNACORD,etc. sunt mult mai ieftine daca le comandati aici in tara de la magazinele reprezentantelor decat de la Thomann.Evident mai este de luat in seama si faptul ca thomann are stok mult mai valoros si daca un produs dureaza mai mult de 15 zile sa vina la reprezentanta si ne grabim ,platim putim mai mult si primim mai repede de la Thomann.

 

Sunt unul dintre primii importatori de produse de la Thomann, inca din 1998 si fara sa am un contract de distributie am inceput cu un discount de 5 % pentru produsele non Thomann si 15 % pentru produsele lor proprii; pe parcurs am ajuns la 12% respectiv 33 %.

Daca intradevar aveti un acord de distributie ar trebui sa primiti si voi discounturi cel putin egale cu ceea ce am primit eu si cred ca este suficient pentru a acoperi cheltuielile enumerate mai sus.

Este adevarat ca dupa aderarea Romaniei la UE afacerea nu a mai fost rentabila pe singurul motiv ca oricine poate sa comande direct sau sa mearga sa-si cumpere direct de la Treppendorf tot ce doreste si m-am reorientat spre alte ramuri, in schimb mai sunt destui fosti clienti care periodic i-mi mai solicita cate ceva de la Thomann.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Guest valiroland
Sunt unul dintre primii importatori de produse de la Thomann, inca din 1998 si fara sa am un contract de distributie am inceput cu un discount de 5 % pentru produsele non Thomann si 15 % pentru produsele lor proprii; pe parcurs am ajuns la 12% respectiv 33 %.

Daca intradevar aveti un acord de distributie ar trebui sa primiti si voi discounturi cel putin egale cu ceea ce am primit eu si cred ca este suficient pentru a acoperi cheltuielile enumerate mai sus.

Este adevarat ca dupa aderarea Romaniei la UE afacerea nu a mai fost rentabila pe singurul motiv ca oricine poate sa comande direct sau sa mearga sa-si cumpere direct de la Treppendorf tot ce doreste si m-am reorientat spre alte ramuri, in schimb mai sunt destui fosti clienti care periodic i-mi mai solicita cate ceva de la Thomann.

 

Salut.Lucrurile nu mai stau asa roz.Avem 13 % la produsele Thomann si 5-7% la cele non Thomann in conditiile in care anul trecut am facut un rulaj imens la ei.Ai prins vremuri bune si state vechi.Esti norocos.In conditiile in care un drum se duce cam la 600 euro ,daca luam in calcul tot,motorina,sofer,uzura masina,acest discount nu acopera cheltuielile,ca sa nu mai vorbim ca trebuie platit si chiria,lumina salarii etc.Plus ca acum sa vinzi fara profit este sinucidere curata in ziua de azi cand statul ia impozit pe rulaj,indiferent de rezultatul muncii tale.

Link to comment
Share on other sites

Plus ca acum sa vinzi fara profit este sinucidere curata in ziua de azi cand statul ia impozit pe rulaj,indiferent de rezultatul muncii tale.

 

Poti sa alegi sa platesti 3% din venit sau 16% din profit. E optional la firme cu cifra de afaceri mica.

 

Totusi, mai nou iti ia min 500EUR/an ca existi.

Link to comment
Share on other sites

Salut.Lucrurile nu mai stau asa roz.Avem 13 % la produsele Thomann si 5-7% la cele non Thomann in conditiile in care anul trecut am facut un rulaj imens la ei.Ai prins vremuri bune si state vechi.Esti norocos.In conditiile in care un drum se duce cam la 600 euro ,daca luam in calcul tot,motorina,sofer,uzura masina,acest discount nu acopera cheltuielile,ca sa nu mai vorbim ca trebuie platit si chiria,lumina salarii etc.Plus ca acum sa vinzi fara profit este sinucidere curata in ziua de azi cand statul ia impozit pe rulaj,indiferent de rezultatul muncii tale.

 

pãi scuzã-mã dar.. transportul lor este 30EUR pentru primele 20kg.. worse case scenario, cu 600EUR aduci 400kg de instrumente... mai mult decât îți încap într-o dubã, sunt sigur... de ce ai face atunci transport prorpiu?

 

13% este o marjã uriaºã (mai ales dacã e chiar marjã ºi nu adaos). eu aº fi fericit cu un 9%... evident.. depinde ºi de rulaj.

 

iar taxarea... cum zicea ºi vlad.. impozit pe profit :-??

Link to comment
Share on other sites

Guest valiroland
pãi scuzã-mã dar.. transportul lor este 30EUR pentru primele 20kg.. worse case scenario, cu 600EUR aduci 400kg de instrumente... mai mult decât îți încap într-o dubã, sunt sigur... de ce ai face atunci transport prorpiu?

 

13% este o marjã uriaºã (mai ales dacã e chiar marjã ºi nu adaos). eu aº fi fericit cu un 9%... evident.. depinde ºi de rulaj.

 

iar taxarea... cum zicea ºi vlad.. impozit pe profit :-??

 

Ufff-ce usor este de pe margine.Nu socoteste nimeni ca masina aia nu merge singura,ca este camion nu masina mica,se platesc taxe,se uzeaza cauciucuri,salarii la sofer,se plateste 15 euro de sofer la fiecare 100 km parcursa in afara de salariul lunar,la fiecare 3 drumuri revizie ,schimb ulei,si aia o gramada bani.Daca era asa simplu si profitabil,fiti siguri ca erau zeci care sa faca asta.In conditiile de mai sus sunt putine firme care se incumeta.....ne sunt suficiente degetele sa le numaram. Din Bucuresti sunt 3500 km dus - intors.Si pe cale rutiera se poate intampla orice.Fereasca sfantu sa te lase fieru pe autostrada ca te costa 500 euro numai sa te scoata platforma de acolo.Speram sa reusim in curand,daca nu mai tine criza asta sa aducem preturile aici ,la nivel de Thomann sau chiar mai jos.Acest lucru s a reusit cu destule marci care insa nu privesc pasionatii de chitara.RCF,Roland,FBT,Dynacord etc este mai ieftin decat la Thomann.Imi doresc din tot sufletul sa pot vinde la pret de Thomann sau chiar mai jos,si sa mai existam si peste un an.Ca sculele au 3 ani garantie.Si aia trebuie facuta.......tot de firma care aduce de la Thomann,sau dusa inapoi la reparat,tot pe cheltuiala lor.Si o chitara,treaca mearga.dar daca este un pian de 500 kg?Am incercat si transportul lor.......celebrul transport de 30 euro,care ajunge 40-50-70 si care este VARZA. Nu vreti sa stiti,si cred ca sunt destui colegi pe forum care au cunostinta,cum duce un curier international produsul.Chitare rupte,combo cu site infundate,lampi cu filamente dezlipite.JALE. Dar cum noi romanii suntem optimisti mergem inainte.Vreau sa multumesc cu aceasta ocazie tuturor colegilor de pe forum care au cumparat de la noi.

Respect

Vali

Magazinul de Muzica

Edited by valiroland
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.