www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Memoral Motzu Pittis


Sweetdeeds
 Share

Recommended Posts

Guest DoomShadow
:)( acuma am vazut la tv ... a vorbit Paunescu foarte frumos despre el si am plans :) ... Dumnezeu sal odihneasca in pace ... :)
Link to comment
Share on other sites

Atelierul Roman de Cultura prin conducatorul sau, actorul Victor Vurtejanu, deplange moartea prematura a celui care a fost ani la rand deschizator de drumuri si idei, de proiecte si actiuni unice in peisajul cultural romanesc, actorul si muzicianul, artistului unic si irepetabil Florian Pittis.

Sursa de informatie, artist performant, ultim suflet de hipye pribeag, Motu a plecat singur acasa.

Drum bun si pace sufletului tau.

Cu Dumnezeu Inainte Motzule!

http://vs04.netstairs.ro/antena3tv/webroot...e/?videoid=6824

Edited by Atelierul
Link to comment
Share on other sites

Guest John_OttO

Pacat mare pacat.Eu personal am varsat o lacrima pentru Motu(asa cum ii ziceau oamenii prin Radio).Pacat mare pacat.Chiar holurile radiodifuziunii Romane vor fi mai pustii si mai triste fara Florian Pitis.Un om deosebit care saluta pe toata lumea de acolo cu o sincera caldura indiferent ca erau portar,femeie de servici sau director.Rest in Peace.Sincer o zi trista pentru mine stiam ca era in spital dar nu ma asteptam la asa ceva.Ma bucur intr-un fel ca macar i-a apucat pe RS live.Nu avea voie la acel concert dar nu a conceput sa nu fie prezent.

 

RIP Motu!

Link to comment
Share on other sites

"....tacere...ochii zilei s-au inchis..." (Celelalte Cuvinte - versuri de Al. Philippide - cu un Florian Pittis extraordinar ca intotdeauna)...Dumnezeu sa-l odihneasca...

Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga

Motzule, Rest in Peace! Vocea ta, pletele carunte si ochii tineri imi vor ramane in memorie! Cei care stiu, nu te vor uita!

Link to comment
Share on other sites

Guest Blackout

Multi il vor tine minte pe Motzu nu numai pentru activitatea lui pe scenele de teatru, dar si pentru "Poezia muzicii tinere" din vremea anilor '80, si pentru muzica facuta cu "Pasarea Colibri" si pentru diversele activitati culturale de valoare in care a fost implicat! Dumnezeu sa-l ierte!

Link to comment
Share on other sites

Da .. "Poezia muzicii tinere"... si seria de spectacole de la Teatrul Bulandra dedicate fenomenului Beatles si nu numai.., au fost intradevar primele lectii de arta primite in viata mea. Prin '85 - '87 am fost un client fidel al spectacolelor lui Motu'.. Chiar si acum cand intru in Sala Bulandra simt, sau retraiesc, acele momente extraordinare de muzica, poezie, si teatru...

 

Ieri.. cand am aflat am ramas mut pentru multa vreme ..

Astazi.. iata.. reusesc sa rostesc cateva cuvinte..

Maine insa .., am sa pastrez un moment de liniste .. muzicala.., in memoria omului ce a fost si o sa ramana vesnic in sufletul meu..

 

Multumesc Motu' .. pentru tot ce ai facut si ai lasat in urma ta...

Sper sa reusesc maine sa fac cativa pasi alaturi de tine .. pe drumul asta, din Bulandra'n RAI... of of..

Link to comment
Share on other sites

Guest Sylviu

mare pierdere pentru cultura romaneasca, a fost un artist si un om deosebit, nu a vrut sa fie filmat pe patul de spital, a vrut sa ramana in amintirea noastra vesel si optimist :)

 

 

in schimb ziaristii au dat dovada de o nesimtire grasa.. nici nu murise de 10 minute si erau sunati in direct la tv prietenii lui si colegii si intrebari stupide de genu : ce parere aveti ??? pai ce parere poa sa aiba oamenii ? erau socati abia mai vorbeau si realizatorii de emisiuni tot ii agasau cu intrebari fara rost :)

chiar a spus la un moment dat cineva ceva de genu : doamna, nu pot sa vorbesc sunt in stare de soc nu pot sa concep sa vorbesc despre Motu la trecut, ma scuzati dar nu pot sa vorbesc..

Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga

Ma doare faptul ca i s-a permis (si publicat) elementului de rasa suina Paunescu sa vorbeasca despre Motzu. Este o mare denigrare a celui ce a fost Florian Pittis. Din nou vedem cum anumiti oameni din politica si fosti culturnici comunisti si pupincuristi ceausisti pot sa murdareasca cu secretiile lor semiintelectuale scarbavnice orice. Din nou vedem cum acestor oameni nimic nu le e sfant, cum ierarhia lor valorica e anapoda si cum toata suflarea jurnalistica sta sa le linga scuipatul!

Rusine!

Motzule, n-ai meritat asa ceva! Sa ai o odihna buna si tihnita si un drum curat catre Cer!

Link to comment
Share on other sites

Daca chiar va pasa, in seara asta, pana maine dimineata, cel ce a fost Florian "Motu" Pittis se afla in incinta teatrului Bulandra. Poate pentru el mai inseamna ceva sau nu vizita asta, e putin important, dar poate pentru unii dintre voi sigur ar putea insemna ceva (Eu am trecut dupa-amiaza asta ... si am ramas uitandu-ma la usa teatrului aproape 30 de minute. Nu am putut intra ... ). Maine in jur de ora 12 va fi condus pe ultimul drum.

 

Daca va hotarati sa ii onorati memoria, incercati sa evitati presa adunata acolo ... in special protv-ul. Si daca il vedeti pe <<Domnul>> Paunescu, ignorati-l. Nu merita macar atentie .

 

Ce cuvinte <<mari>> am scos si eu ...

Link to comment
Share on other sites

eram in seara asta cu strat-ul in mana si mi-a venit sa cant asta. stiu ca nu e perfect, si tonul l-am ales la intamplare, insa cu toate acestea ea surprinde o stare, si as vrea sa dedic aceasta melodie, chiar daca este un cover, memoriei lui florian pittis

 

 

Link to comment
Share on other sites

Salut si adresez multumiri celor care au inteles si s-au alaturat, demersului nostru, de a fi alaturi, in aceste zile teribile, de adevarata cumpana fata de creatorii de arta, fata de cultura si nu in ultimul rand fata de ARTA SPECTACOLULUI. Fie ea muzicala sau strict legata de arta actorului.

Chiar si asa, marcand un simplu raspuns, un gand, pe postul initiat de noi aici pe RGC si am incetinit macar cu o clipa...forta marei uitari, a ignorantei, a nesimtirii si a rautatii...

In spiritul tolerantei, al adevarului, al culturii adevarate, al renasterii intr-o lume macar...onesta, fac un apel catre toti cei care tin sa-si arunce aici, latrina cu suficente si ignorante... Cu lucruri ciupite si auzite ici si colo, cu propozitiuni trunchiate sau scrisnite printre dintii unui "retras" sau "indepartat" de valorile firesti, curate si sincere ale adevaratului demers cultural!

Lasati-va dragilor deoparte macar pentru aceasta clipa parerile de unic si "atoatestiutor" critic al timpurilor.

Incercati sa intelgeti firesc, natural, ce se intampla. Prin prisma perceptiilor proprii. Ale trairiilor intime sincere, a fiecarei emotii generate, daruite catre voi de un Creator Artistic. Fie el catalog de societate sau liber fara frontiere.

Si in acest post puteti dovedi maturitate si onestitate, nu numai in demersurile personale bine "renumerate".

Am initiat acest post, indurerati de suferinta unui OM.

Maestru, artist, geniu...samd sunt "sertarele" in care sunt depuse eforturile si stradania unui OM.

Intre timp Omul acesta care a suferit mult si greu a murit...

Nu noi trebuie sa judecam. Noi putem sa ne impartasim de arta Artistilor...sau nu.

Nu sunteti obligati sa va placa Paunescu...Popescu sau Ionescu. Dar sunteti obligati sa fiti...MACAR...repet MACAR onesti, crestini sau logici...

Nu, Pittis este evident ca nu a putut fi inteles, este evident ca si acum este un Om inaintea vremurilor sale. Dar asta nu va obliga la nimic.

Daca intelegeti sa va exprimati aici un gand fata de ce v-a ramas dupa intalnirea cu un CREATOR ARTISTIC, este SUFICIENT, restul...este tacere (ultima replica a lui Hamlet, print al Danemarcei...)

Multumindu-va inca-odata pentru semnele dumneavoastra de CREDINTA, NADEJDE si DRAGOSTE fata de cei care incearca prin intreaga lor viata, dusa DINCOLO de limitele inguste ale...parerilor celor de pe margine. Ale celor care uita sa se bucure de Arta, de Cultura, de Romania, de tot ceea ce inseamna Dumnezeu si pun doar etichete scoase din strafundurile beznei ignorante si ridicole, a nu stiu carui drac verde aruncat pe marginea terenului...va cer respectos iertare pentru lungimea acestui mesaj si va invit (pe cei interesati de dezbateri, Cultura, Arta, Romania, Dumnezeu, Lumina) sa ne contactati.

Restul nu va obositi sa umpleti acest post de...durerea proprilor inimi ce nu mai poate razbate pana la voi...

Lasati pe Dumnezeu sa judece!

Bucurati-va cat puteti de cantecele, spectacolele, sculpturile...sau poeziile create de "comunisti", rostite de "filoamericani" si gustate de noi...cei din Bolintin Gara sau Upsala Sat ...acolo in cercul polar de nord al Suediei

Restul va veni de la sine!

Aveti numai un bob zabava!

 

Ca un raspuns dincolo de moarte va daruiesc aceasta...

www.ziarul.blogspot.com/2007/08/florian-pitis.html

 

Cu respect,

Andrei-Victor Vurtejanu

Edited by Atelierul
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.