www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Squier Standard Strat Sau Afinity?


AddRien
 Share

Recommended Posts

Cautand un ton de Fender, m-am gandit sa imi iau un Squier. Deocamdata nu imi permit Fender MiA, asa ca apelez la varianta cea mai ieftina. Oricum, ma mai gandesc...

Datele problemei:

 

Affinity Series

Colors (506) Black,

(525) Metallic Red,

(595) Metallic Blue,

(Polyurethane Finish)

Body Alder

Neck Maple

Fingerboard Rosewood/Maple , 9.5” Radius (241 mm)

No. of Frets 21 Medium Jumbo

Pickups 3 Single-Coil Pickups

Bridge Synchronous Tremolo

Machine Heads Standard Die-Cast Tuners

Hardware Chrome

Pickguard 1-Ply White

Scale Length 25.5” (648 mm)

Width at Nut 1.61” (41 mm)

Unique Features Large Headstock ‘60s Style Headstock,

White Plastic Parts,

Black Silkscreen Logo,

Dot Position Inlays

 

 

Standard Stratocaster

Colors (509) Candy Apple Red,

(537)* Antique Burst *add $15.00,

(565) Black Metallic,

(592) Walnut Satin,

(Polyurethane Finish)

Body Agathis

Neck Maple, C-Shape,

(Polyurethane Finish)

Fingerboard Maple, 9.5” Radius (241 mm)

No. of Frets 22 Medium Jumbo

Pickups 3 Alnico Magnet Single-Coil Pickups

Bridge Synchronous Twin-Pivot Tremolo

Machine Heads Standard Die-Cast Tuners

Hardware Chrome

Pickguard 3-Ply Parchment on: 09, 65,

4-Ply Tortoise Shell on: 37,

3-Ply Black on: 92

Scale Length 25.5” (648 mm)

Width at Nut 1.650” (42 mm)

Unique Features Large ‘60s Style Headstock,

Gold and Black Squier Logo,

Engraved Neckplate,

White Plastic Parts,

Dot Position Inlays

 

Diferentele intre ele: Standardul are corp de dimensiunile Fenderului(+), insa corp din agathis(-), Affinity are corp mai mic(-), dar e totusi din alder(+). Nu inteleg de ce au pus pe modelul superior lemn de agathis :( . Standardul are 22 de taste vs 21(nu prea are importanta), bridge gen American series(+) si e Made in Indonezia, in timp ce Afinity e made in Quina(-). Dozele de pe Standard sunt alnico(+), cele de pe Affinity - ceramice(-). pRETURI:600 RON AFFINITY(+), 800RON STANDARD(-).

Mi-au trecut prin mana vreo 2 Afinity si sunau binisor, miroseau a Fender ;) spre deosebire de alte marci gen stagg, johnson,trocson,mopson in aceeasi sfera de pret. Nu am testat insa Standardul.

Ma intereseaza pareri - cine a avut ocazia sa poata testa ambele modele. Se merita sa dau 2 milioane in plus pt. standard sau sa mai astept, pe o perioada nedeterminata B) sa imi iau Fender MiM? :)

Cine se pricepe si are timp, poate se duce la guitarshop/proguitar sa testeze. Eu nu sunt din Bucuresti...Nu m-ar deranja sa ia si o camera sa imortalizeze momentul. De fapt cred ca ar fi interesant sa existe un topic video cu chitare testate de forumisti. Un video bine inregistrat ar fi mult mai util si mai obiectiv in alegerea unei chitare electrice - THE WORD IS NOT ENOUGH!!!(sa ma scuze domnu' J.Bond ca ii stalcesc replicile :) ), nu de alta da aici e vorba de afynitati si standarde ce depasesc foaia electronica.

Ia sa vedem ce ne aduce Santa... :)

Link to comment
Share on other sites

Cautand un ton de Fender, m-am gandit sa imi iau un Squier. Deocamdata nu imi permit Fender MiA, asa ca apelez la varianta cea mai ieftina. Oricum, ma mai gandesc...

Datele problemei:

 

Affinity Series

Colors (506) Black,

(525) Metallic Red,

(595) Metallic Blue,

(Polyurethane Finish)

Body Alder

Neck Maple

Fingerboard Rosewood/Maple , 9.5? Radius (241 mm)

No. of Frets 21 Medium Jumbo

Pickups 3 Single-Coil Pickups

Bridge Synchronous Tremolo

Machine Heads Standard Die-Cast Tuners

Hardware Chrome

Pickguard 1-Ply White

Scale Length 25.5? (648 mm)

Width at Nut 1.61? (41 mm)

Unique Features Large Headstock ?60s Style Headstock,

White Plastic Parts,

Black Silkscreen Logo,

Dot Position Inlays

Standard Stratocaster

Colors (509) Candy Apple Red,

(537)* Antique Burst *add $15.00,

(565) Black Metallic,

(592) Walnut Satin,

(Polyurethane Finish)

Body Agathis

Neck Maple, C-Shape,

(Polyurethane Finish)

Fingerboard Maple, 9.5? Radius (241 mm)

No. of Frets 22 Medium Jumbo

Pickups 3 Alnico Magnet Single-Coil Pickups

Bridge Synchronous Twin-Pivot Tremolo

Machine Heads Standard Die-Cast Tuners

Hardware Chrome

Pickguard 3-Ply Parchment on: 09, 65,

4-Ply Tortoise Shell on: 37,

3-Ply Black on: 92

Scale Length 25.5? (648 mm)

Width at Nut 1.650? (42 mm)

Unique Features Large ?60s Style Headstock,

Gold and Black Squier Logo,

Engraved Neckplate,

White Plastic Parts,

Dot Position Inlays

 

Diferentele intre ele: Standardul are corp de dimensiunile Fenderului(+), insa corp din agathis(-), Affinity are corp mai mic(-), dar e totusi din alder(+). Nu inteleg de ce au pus pe modelul superior lemn de agathis :( . Standardul are 22 de taste vs 21(nu prea are importanta), bridge gen American series(+) si e Made in Indonezia, in timp ce Afinity e made in Quina(-). Dozele de pe Standard sunt alnico(+), cele de pe Affinity - ceramice(-). pRETURI:600 RON AFFINITY(+), 800RON STANDARD(-).

Mi-au trecut prin mana vreo 2 Afinity si sunau binisor, miroseau a Fender ;) spre deosebire de alte marci gen stagg, johnson,trocson,mopson in aceeasi sfera de pret. Nu am testat insa Standardul.

Ma intereseaza pareri - cine a avut ocazia sa poata testa ambele modele. Se merita sa dau 2 milioane in plus pt. standard sau sa mai astept, pe o perioada nedeterminata B) sa imi iau Fender MiM? :)

Cine se pricepe si are timp, poate se duce la guitarshop/proguitar sa testeze. Eu nu sunt din Bucuresti...Nu m-ar deranja sa ia si o camera sa imortalizeze momentul. De fapt cred ca ar fi interesant sa existe un topic video cu chitare testate de forumisti. Un video bine inregistrat ar fi mult mai util si mai obiectiv in alegerea unei chitare electrice - THE WORD IS NOT ENOUGH!!!(sa ma scuze domnu' J.Bond ca ii stalcesc replicile :) ), nu de alta da aici e vorba de afynitati si standarde ce depasesc foaia electronica.

Ia sa vedem ce ne aduce Santa... :)

cel mai important :

 

--Strat OK

 

---Squier OK

 

dar multe Strat si Squier nu au corpul frezat in acest mod si nu mai au nici ton nici sustain , nu gasesc poza cu celalat mod de frezare dar fac eu in paint

 

Nu prea se lauda cei de la Fender si Squier cu acest mod de a macelari o chitara.!

 

......NASOL

 

asa este frezat golul ptr instalatie , nu mai are sustain si ton de strat .

 

Acest gol imens creat pentru a se pune orice fel de doze , altfel nu incap cele ce nu au dimensiunile standard ale doszelor de Strat .

 

si daca se poate gatul sa fie din artar !!

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.