www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Tsl100 Plus 1960a La 1947 E ...help


Guest anghelescu

Recommended Posts

Guest anghelescu

acum sunt in freiburg.....si am gasit aici la un magazin un tsl100 head si un cabinet 1960A....ele separat ar costa 1449 headu (la fel ca la music schimdt frankfurt) si 730 cabinetu... (la fel ca la thomann).....si vanzatoarea mißa facut o oferta si a zis ca mi le da..la 1947..amandoua...tinand cont ca acum venit...tocmai din ..etc. maine urmeaza/urma sa plec spre thomann....sa imi iau...dar... sunt curios ce ati face voi...

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu

pai normal ca imi dau garantie..adica e logicin tot cazu...maine la 9 ...ma trecut pe ceva acolo..si o sa ma duc sa il probez

Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga

Eu zic ca e bine, iti lasa mai mult de 10% rabat! (cam 10,6%)... mai tocmeste-te eventual la 15%. 19% e TVA-ul in Germania, asa ca mai mult nu cred ca-ti lasa. 10-11 la suta e norma, iar la Thomann nu cred ca primesti procente.

Bafta!

Costi

Link to comment
Share on other sites

acum sunt in freiburg.....si am gasit aici la un magazin un tsl100 head si un cabinet 1960A....ele separat ar costa 1449 headu (la fel ca la music schimdt frankfurt) si 730 cabinetu... (la fel ca la thomann).....si vanzatoarea mißa facut o oferta si a zis ca mi le da..la 1947..amandoua...tinand cont ca acum venit...tocmai din ..etc. maine urmeaza/urma sa plec spre thomann....sa imi iau...dar... sunt curios ce ati face voi...

...as mai pune o mie si mi-as loa un Bogner Ecstasy.. dupe aea, well, m-as uita la el ce formos e, ca chiar nu as mai avea bani si de boxa... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu

acum ma duc sa il probez...ca a zis vanzatoarea sa vin astazi...si daca imi place...cine stie...

Eu zic ca e bine, iti lasa mai mult de 10% rabat! (cam 10,6%)... mai tocmeste-te eventual la 15%. 19% e TVA-ul in Germania, asa ca mai mult nu cred ca-ti lasa. 10-11 la suta e norma, iar la Thomann nu cred ca primesti procente.Bafta!Costi
la thomann scrie clar pe site...ca nu se lasa nimic la pret...dar nu se stie
Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga
acum sunt in freiburg.....si am gasit aici la un magazin un tsl100 head si un cabinet 1960A....ele separat ar costa 1449 headu (la fel ca la music schimdt frankfurt) si 730 cabinetu... (la fel ca la thomann).....si vanzatoarea mißa facut o oferta si a zis ca mi le da..la 1947..amandoua...tinand cont ca acum venit...tocmai din ..etc. maine urmeaza/urma sa plec spre thomann....sa imi iau...dar... sunt curios ce ati face voi...

 

iti mai dau o sugestie, izvorata din experienta de studio: intreaba si de un TSL50. Suna mai bine k cel de 100! Finalele intra mai misto in compresie! Si live e aproape acelasi lucru, ai poate un plus de 2, maxim 3 dB intre 50 si 100W, la volum maxim.

Edited by costi iorga
Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga
la tsl100 nu se pot scoate 2 lampi de putere ? am vazut ampuri unde puteai sa scoti lampile si obtineai jumatate din putere.

 

 

Ba se pot! Tb sa stii numa pe care sa le scoti :). Ideea e insa ca la ampul de 100W, atat traful de iesire cat si cel de alimentare sunt dimensionate pt 100W. Alimentarea e prea mare pt 2 lampi doar, iar cand bagi preampul in fortaj nu-ti mai pica tensiunea de alimentare pe lampile finale, si nu obtii efectul de "variac" :) Astai-i singura diferenta! (dar se aude :))

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu

l-am luat... :) .... mi l-a lasat la 1900E cu totu...mi-a dat un set de corzi gratis(dean markley).....5 pene...noi....1 cablu cu mufe rean by neutrik...si 2 sticle de vin ... :) si nu glumesc......eu zic ca a fost foarte ok oferta

Edited by anghelescu
Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga
l-am luat... :) .... mi l-a lasat la 1900E cu totu...mi-a dat un set de corzi gratis(dean markley).....5 pene...noi....1 cablu cu mufe rean by neutrik...si 2 sticle de vin ... :) si nu glumesc......eu zic ca a fost foarte ok oferta

 

Le-ai luat bine! Ai avt oricum drum in Germania sau te-ai dus expres pentru ele? Dk ai avut oricum drum incolo... kilipir! (ma rog... kilipirash :) )

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu
sa ne povestesti cum e vinul ! (Si eventual sa ne dai si noua :))

 

sa le canti fericit si sanatos!

mersi mult :)

 

asa...pai sa spun ceva despre..el..acum ca am ajuns acasa si am cantat ceva la el...poate fac un review la el mai tarziu.

 

canalu de clean....mi/a placut foarte mult de la inceput, cu ajutorul mid boostului pot sa trec de la...un...sunet sa zicem pentru hey joe....la unu pentru knocking on heavens doors....

 

canalu de crunch....abia acum am "lucrat" ceva la el si am reusit sa il fac sa sune cum vreau eu...adica...a ACDC....DEEP PURPLE...ssunt foarte multumit de canalu de crunch..ofera ...acel mult vestit marshall roar...

 

canalu de lead....inca lucrez sa il fac sa sune mai a metal.cu ds2 in fata ca boost suna aproape de ce vreau eu...cut oate ca trebuie sa cumpar un EQ ca as ii mai boostez low endu....poate daca ii mai bag un compresor...il fac si mai tare.

 

 

daca bag boost din ds2 la canalu de crunch....primesc cel mai smooth....si plin de sustain ton de solo pe care l-am auzit pana acum eu..... foarte creamy

 

un avantaj foarte mare ...este prezenta celor 2 fx loopuri..., unu pentru clean si unu pentru crunch si lead..

 

pana acum sunt f multumit.....si abia am inceput sa ma "joc cu butoanele :)"

 

VPR-u...e f folositor..,practic face ampu ...in unu de 25 de W...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.