www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Care Ar Fi Cea Mai Buna Alegere?...


Guest chitaristul_innascut
 Share

Recommended Posts

Guest chitaristul_innascut

Esp LTD M-50 http://guitarshop.ro/produs.php?pid=369 ... ... ... , Jackson JS30 Dinky http://guitarshop.ro/produs.php?pid=23 ... ... ... , Schecter Omen 6 http://www.thomann.de/gb/schecter_omen_6_bk.htm ... ... ... si ... ... ... Schecter Demon 6 http://www.thomann.de/gb/schecter_demon_6_sbk.htm ... vreau cat mai multe pareri... pls.

Link to comment
Share on other sites

Nush cati din voi au incercat schecter, nu spun ca nu ar fii okey chitarile...dar am avut ocazia in 2 randuri sa incerc un model de la Diamond series( adica alea nitel mai scumpe) si in afara ca finisajul parea okey la prima vedere nu era vreun sunet senzational. Dar comparand cu chitarile pe care colegul nostru ni le propune as zice :

 

1 Schecter

2 Jackson sau m-50 ul

3 Ltd ul

 

oricum m-50 mi se pare mult peste ltd-urile de pana in 3-400 euro.

 

Si in micul top de mai sus:)...as mai lua in considerare o chitara second hand( care sa fie ingrijita) fie Ibanez , in cel mai bun caz ceva facut in Japan daca ai bafta sa gasesti la banii astia. Preferabil bridge fix pt ca din experienta am vazut la chitarile de pana in 300-400 euro Floyd-ul si mecanismele, in general, sunt cam slabe....

 

 

 

Bafta mare in cautari

:) SSB :)

Link to comment
Share on other sites

Guest chitaristul_innascut
Nush cati din voi au incercat schecter, nu spun ca nu ar fii okey chitarile...dar am avut ocazia in 2 randuri sa incerc un model de la Diamond series( adica alea nitel mai scumpe) si in afara ca finisajul parea okey la prima vedere nu era vreun sunet senzational. Dar comparand cu chitarile pe care colegul nostru ni le propune as zice :

 

1 Schecter

2 Jackson sau m-50 ul

3 Ltd ul

 

oricum m-50 mi se pare mult peste ltd-urile de pana in 3-400 euro.

 

Si in micul top de mai sus:)...as mai lua in considerare o chitara second hand( care sa fie ingrijita) fie Ibanez , in cel mai bun caz ceva facut in Japan daca ai bafta sa gasesti la banii astia. Preferabil bridge fix pt ca din experienta am vazut la chitarile de pana in 300-400 euro Floyd-ul si mecanismele, in general, sunt cam slabe....

Bafta mare in cautari

:) SSB :)

 

am incercat si eu un Schecter din seriile Diamond mai exact Schecter Damien 6 FR k are un prieten si mi-a placut mult cum suna si comoditatea cu care se canta la ea numai k nu e in bugetul meu:( si sa va spun cum e cu LTDul : la ala m-am uitat doar la model (adik imi place extrem de mult modelul ala defapt imi plac extrem de mult esp si ltd:P ) stiam k e varza la capitolul sunet ... si o intrebare pt tine wyldechild ... : La care schecter te-ai referit ?? sau la amandoua?

Link to comment
Share on other sites

Nush cati din voi au incercat schecter, nu spun ca nu ar fii okey chitarile...dar am avut ocazia in 2 randuri sa incerc un model de la Diamond series( adica alea nitel mai scumpe) si in afara ca finisajul parea okey la prima vedere nu era vreun sunet senzational. Dar comparand cu chitarile pe care colegul nostru ni le propune as zice :

 

1 Schecter

2 Jackson sau m-50 ul

3 Ltd ul

 

oricum m-50 mi se pare mult peste ltd-urile de pana in 3-400 euro.

 

Si in micul top de mai sus:)...as mai lua in considerare o chitara second hand( care sa fie ingrijita) fie Ibanez , in cel mai bun caz ceva facut in Japan daca ai bafta sa gasesti la banii astia. Preferabil bridge fix pt ca din experienta am vazut la chitarile de pana in 300-400 euro Floyd-ul si mecanismele, in general, sunt cam slabe....

Bafta mare in cautari

:) SSB :)

 

Good point wyldechild! :) Am cantat si eu pe o minune de Schecter si sincer, inafara de finis, nu prea m-a impresionat. Intr-adevar, un ibanez MIJ ar fi o alegere buna. Daca nu sunt bani insa, merge si ESP-ul, cu un upgrade de doze mai tarziu. Dar daca ai bani, do the schec! :(

Link to comment
Share on other sites

Guest EPSYLON_CURSE

LTDurile ieftine = naspa. Cu ESPurile e alta poveste. Ca si cum ai compara fender cu squier, putin fortat gibson cu epiphone.LTDurile ieftine = naspa. Cu ESPurile e alta poveste. Ca si cum ai compara fender cu squier, putin fortat gibson cu epiphone.

Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan
eu am js30 fara floyd si sunt super satisfacut, varianta cu floyd nu stiu cat de buna e, celelalte chitari nu am pus mana pe asa ceva, insa eu as merge pe js30, mai ales daca prinzi una care nu falseaz deloc (like mine for example)

 

clar... :)

Link to comment
Share on other sites

La care schecter te-ai referit ?? sau la amandoua?

M-am referit la ambele modele....insa daca chiar vrei o chitarutza buna uite aici http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=14545

M-am uitat printre anunturile de pe forum....acum costa 400 euro, imposibil daca il suni pe om sa vb cu el sa nu ti-o lase la 11 milioane. Si deja asta e o chitara care este peste chitarile (cele 4) pe care tu le-ai amintit mai sus...( nu il cunosc pe om, sa nu se inteleaga cumva ca i-as face reclama) dar eu asta mi-as lua si cred ca ar fii cam ceea mai buna oferta in conditia in care as avea un 10-11 milioane

 

Bafta mare si tine minte ca nu iti iei chitara in fiecare zii asa ca gandeste-te bine.

 

:) SSB :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.