www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Din ce sunt facute chitarile Ibanez


Guest cri050871
 Share

Recommended Posts

Guest cri050871

salutare

 

am tot auzit pe aici pe multi dintre voi laudandu-se cu faptul ca au ibanez sau ca ibanezul este facut din agatis. Pentru multi numele acesta are o rezonanta frumoasa si este adevarat ca te duce cu gandul la un lemn de calitate.

Azi am avut de reparat din nou un Ibanez si din nou m-am lovit de aceeasi problema , lemnul. Vesnicul si omniprezentul Agatis pe care firma Ibanez il tot foloseste pentru modelele pana in 500 $.

 

Si spun problema pentru ca este un lemn de cea mai proasta calitate. pentru cei care nu stiu sau nu sunt familiarizati cu denumirile materialelor lemnoase folosite in constructia de chitari, Agatis = pinus asiaticus, adica pe romaneste pin ( brad).

S ispun iarasi problema deoarece este un lemn asa de prost incat in timp se taseaza acolo unde sunt montati pivotii pentru floyd si apar probleme de reglaj si foydul parca nu mai merge , joaca si capata un scartait. Tot din acelasi motiv si se uzeaza asa de repede.

O chitara serioasa nu se face din brad ( pin) sau cum ii spun cei de la Ibanez Agatis. Agatisul este o specie de brad care creste in asia.

 

Ati vazut voi la constructorii particulari sau la chitarile serioase folosindu-se agatis. NU, acest material ca nu pot sa-i spun lemn pentru facut chitari , este folosit de cei de la Ibanez pentru ca este ieftin ,usor de gasit si usor de prelucrat, asta ducand la un pret scazut al chitarilor.

 

Cum altfel credeti voi ca pretul unui model de Ibanez poate sa inceapa pe la 150$ si asta si cu floyd pe ea.

 

Si am mai auzit tot pe aici pe cineva care spunea ca are o chitara super misto pentru ca este facuta din lemn stratificat . Acel lemn stratificat nu este altceva decat playwood adica mai pe romaneste placaj care la grosimea aia in romania se numeste Tego.

 

Cum puteti sa va ganditi ca o chitara din placaj ar putea sa sune bine???

Ieftina ,da, este dar sunetu......

 

atunci hai sa facem chitara din Pal ca tot il vopsim si nu se vede......

 

Inainte sa cumparati o chitara vedeti si lemnul din care este facut si vedeti cu adevarat ce fel de lemn este , nu va lasati inselati de diverse denumiri care mai de care mai atragatoare.

Link to comment
Share on other sites

Cri e interesant ce spui

Din cate tin eu minte modele de RG sunt facute in genere din Basswood(adica tei daca tin bine minte) sau Mahogany (mahon).

Modelele GRX sunt facute din Alder (sau arin)

Singura chitara din Agathis este modelul GSA60.

 

 

Mari fani Agathis sunt cei de la esp . Multe din modelele ieftine de ESP sunt facute din agathis. Si ma refer aici la ESP LTD M/H/MH/EC - 50 / 200

Tot din Agathis sunt si modelele Bronze de la BC RICH.

 

Later edit:

 

GAX70 este tot din Agathis.

Link to comment
Share on other sites

Guest cri050871

Cosule vino sa-ti arat un RG 470 care este din Agatis. Un lemn mai prost nu am vazut . Frate il tai cu caterul, zici ca tai o bucata de unt.......

Pe situl oficial al Ibanez poate sa zica multe dar chitarile Ibanez ieftine facute in Indonezia ,China si Koreea sunt facute din Agatis toate.

Si eu pot spune ca folosesc nu stiu ce lemn, stie cineva ce lemn este sub vopsea?

Hai sa fim seriosi.

Link to comment
Share on other sites

Ca idee, e vreun post pe aici sau vreun site unde se explica frumos (eventual cu experiente proprii) ce materiale se folosesc la chitari (corp, grif, hardware etc) si ce indicatii sau contraindicatii au?

Ma refer nu numai la lemn, ci si la chestii exotice (ex: fibrele de carbon la Modulus). Daca nu se exista, poate se pune de un articol in numarul viitor al revistei...

Link to comment
Share on other sites

Guest cri050871

Adevarat sunt multe firme care folosesc Agatisul la modelele ieftine. Si cum am mai spus asta pentru ca este ieftin ,usor de gasit in asia, se prelucreaza usor si are un cost de productie foarte mic.

Poate nu o sa va vina sa credeti dar firmele serioase din asia care fac chitari importa lemn din Rusia ( siberia) si aici vorbim de basswood ,alder, ash etc

Link to comment
Share on other sites

Guest cri050871

Hai sa-ti mai povestesc . Nu demult am comandat pentru cineva un bass BCRich de pe un site american. A venit fara probleme insa cand l-am desfacut din prima mi-am dat seama ca ceva nu este in regula . Forma aceeasi, harwhare bun cu inscriptia BCRick pe el. Insa nu scria pe el asa cum scria pe site sau pe modelul de pe situl oficial BCRick.

Adica nu scria BCRick mare cu alb si bronze series cu argintiu mai mic .

 

pe el scria mare cu alb Bronze si mai mic BCRick warlock.

 

Clar un fals facut in china ,vandut de o mare firma ......

Si cand m-am uitat la lemn am dat ... ghici peste ce???? Agatis.....

 

Asa ca nu imi spune mie despre ce si cum vand marile firme.

 

Cosule Ibanezul de care vorbesc este un RG470 limited editions culoare translucida cu banding pe margine facut in Koreea.

Deci nu este vorba de un model oarecare........

Link to comment
Share on other sites

Gix uite aici un link cat de cat edificator (10x to Varu' Maftei care a postat acum ceva timp linkul)

http://www.informatik.uni-bremen.de/~dace/...ds.FAQ.html#int

17883[/snapback]

 

Multam, interesant ce scrie acolo. Mai greu e de tradus in limba romana speciile alea de arbori... ca de-aia ne pacalesc toti, marele agathis = de pus pe foc.

Link to comment
Share on other sites

Guest DarkMan2004
Cosule vino sa-ti arat un RG 470 care este din Agatis. Un lemn mai prost nu am vazut . Frate il tai cu caterul, zici ca tai o bucata de unt.......

Pe situl oficial al Ibanez poate sa zica multe dar chitarile Ibanez ieftine facute in Indonezia ,China si Koreea sunt facute din Agatis toate.

Si eu pot spune ca folosesc  nu stiu ce lemn, stie cineva ce lemn este sub vopsea?

Hai sa fim seriosi.

17879[/snapback]

stii...io am un rg470 seria '99 fabricat in japan si cica lemnu ar fi din maple (artar)...daca din '99 pana acum lemnu nu este asa de fraged cum spui tu atunci de ce ar fi si la rg 470 -ul tau...ar fi o singura explicatie: l-ai tinut la temperaturi foarte proaste...oricum...rg470 era cunoscuta a fi o chitara proasta din cauza dezacordarii dese pana in anul 2003 cand i-a fost schimbat floyd-ul de la un lo-trs la un edge pro

P.S.: nu cred io ca rg470-ul ala are lemnul din agatis da...who knows...nu totul e corect pe lumea asta

Link to comment
Share on other sites

Guest cri050871

n ueste al meu RG-ul eu il am la reparat. Si am constatat ce lemn prost are .Si am mai avut Ibanezuri si din alte serii de RG la care am constatat aceeasi problema.

Link to comment
Share on other sites

Sunt de acord cu ce zice Cristi, dar nu total (ca deh, n-a spus el ca forumu' e plin de carcotasi? :) )

Agathis-ul este intr-adevar o specie de conifer (deci mult mai ieftin decat alte "lemne"), dar este definit ca avand o densitate mult mai mare decat coniferele clasice (brad, pin, molid). Asta nu inseamna ca e superbun...

 

Cosu, ESP intr-adevar foloseste agathis, dar la seriile peste 200 (iti spun ca stiu ce am in casa :) ), din agathis sunt doar aripile (modele neckthrough). Deci la ESP (modelele mentionate mai sus) nu e valabil ce a spus Cristi despre Ibanez (floyd-ul nu e prins pe agathis), si nici sound-ul nu cred ca e influentat major (n-am pus mana pe una 100% agathis ca sa pot compara).

Link to comment
Share on other sites

Guest cri050871

Nu se pomeneste de al pentru ca siturile respective vorbesc doar despre lemn adevarat de facut chitare nu despre brad.

 

Si faptul ca nimeni nu pomeneste de el nu va da de gandit???????

Link to comment
Share on other sites

Cristi, we've got your point.

 

Dar fiecare (cred) si-a luat chitara pe care si-a putut-o permite. Si cred ca fiecare a fost avizat - pentru ca de exemplu, la ESP pe site (unde scrie corect din ce-s facute) diferenta de pret ajunge pana la 1:10!

 

Eu vin si te intreb, din pura curiozitate - cum ai dedus tu ca ala de pe Ibanez este agathis? Nu de alta, dar si teiul este o esenta moale. Si daca e tratat, in textura poate aduce cu esenta de conifer. So? (Miroase a rasina? :) )

 

 

Off topic: poti schimba tastiera unui grif? (vreau abanos+taste jumbo sau extra-jumbo Dunlop). Daca da, how much, cat ureaza, dai garantie?

 

Good luck

Link to comment
Share on other sites

Guest cri050871

salut

 

Agatisul cand il prelucrezi miroase a rasina ca orice brad. mai ales daca bagi freza in el.

Se poate face ce vrei tu insa o tastiera de abanos costa o carca de banii. Se aduce pe comanda deafara. taste Jumbo am acum pestoc ca din astea folosesc.

la tastat costa 25$ setul de taste si 100$ manopera. Nu stiu sa-ti spun inca cat coata freetboardul de abanos ,dar cred ca tot in jurul sumei de 100$.

In final daca nu este o chitara buna nu te sfatuiesc la asa ceva. Cu banii astia iti poti lua alta .

da dau garantie la lucrare.

Link to comment
Share on other sites

Guest cri050871

Ninjakule vad ca tot ai ceva impotriva mea.

Zi domnule daca ai ceva cu mine si rezolvam.Eu nu am zis ca sunt prostii am zis doar ca modele le ieftine sunt facute din lemn de doi lei. Atat.

Dar ,vorba aia cand nu ai ce face te bagi ca musca in lapte .

Ar fi fost ne la locul lui sa nu zici ceva contra mea si aici , nu?????

Link to comment
Share on other sites

domne, cri are dreptate in mare aici referitor la agathis. este un lemn cu calitati slabutze, mai bun decat birchwood(mesteacan) si plywood(care cica ar fi plop), dar mai slab decat majoritatea din care se fac in mod obisnuit chitare.se foloseste evident pt ca e ff ieftin(deshi unii se sustin ca ar fi un inlokuitor al mahonului, adika cu proprietati similare).

 

my point is: mi se pare absolut normal la chitari de 2-3 sute de dolari sa puna agathis.nici domnul cri nu ne ofera in banii astia mahon si doze duncan sau emg nuh?

Link to comment
Share on other sites

Guest cri050871

Kituri poate aduci tu Ninja .

 

da este adevarat nici chitarile mele nu sunt din mahon la banii astia , dar sunt din alder si basswood.

si nici pe doze nu scrie seimour duncan ,dar suna la fel de bine ca ele.

 

pentru cine vrea ceva mai sofisticat si mai bun insa pot face si din mahon sau alt lemn de esenta.

dar asta inseamna banii in plus.

 

ce am incercat eu sa fac si vad ca nu intelege nimeni asta ,a fost sa fac niste chitari bune si pentru buzunarul romanului.

sa folosesc un lemn bun ,sanatos si doze bune. Un finisaj la fel de bun comparativ cu o chitara de firma etc.

 

Ninjakule se pare ca tu ti-ai facut chitara din kituri de stii tu sigur asa multe despre ele .

dar se pare ca esti in urma cu informatiile .daca iti faci chitara din kituri nu mai iesi la pretul cu care le vand eu. asta asa ca informatie pentru tine. iti poate confirma asta multi de pe aici.

Si oricum chiar si asa kiturile vin nefinisate. sa te vad cum ti-o finisezi??????Unele vin si finisate dar costa......

 

Si te rog eu sa nu te mai ia gura inainte de a gandii ce spui........

Ai avut cumva curiozitatea sa vi sa le vezi si probezi si sa constati ca sunt kituri/????

Asa ascuns in spatele unui nick de pe un forum vad ca iti permiti sa vorbesti vrute si necunoscute .

Vino frate sa le vezi , probezi si dupa aia sa-ti expui parerile.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.