www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Doze Sa Cumpar?


wwjd
 Share

Recommended Posts

Salutare!

Am si eu nevoie de putin ajutor. Am un jaf de chitara deocamdata - o copie de stratocaster, un no name-si inca nu imi permit un Fender strat original.

As vrea totusi sa imi cumpar un set de doze bune, chiar foarte bune de la Fender. Problema este ca nu prea stiu care sunt mai potrivite pt mine. Stilurile abordate sunt blues, rock, nu ma intereseaza metal.

V-as ruga sa ma sfatuiti cam ce ar fi mai bun dintre:

Fender custom shop 54

Fender custom shop 57/62

Fender custom shop 69

sau poate altele pe care le apreciati voi.

Tx

Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan

daca e chiar asa jaf cum spui chitara ta, nu merita sa ii pui niste doze foarte bune. Mai bine o vinzi, mai pui niste bani si iti iei o chestie care sa fie la mijlocul drumului dintre jaf si fender, si pe aia poti sa pui tu ce doze vrei. De exemplu un squier standard sau affinity daca vrei neaparat stratocaster.

Link to comment
Share on other sites

Depinde ce sound vrei . De ex 69 suna foarte bine pentru funk ,r n b , soul . Suna bine si la rock daca ai amp tzatzos . Eu personal cred ca cele mai bune doze Fender Custom sunt Texas Special , prin urmare am scos 69 si am pus T Special . Mi-au placut si 57/62 , dar mult mai mult Texas Special . Oricum daca vrei doze periculoase de tot , cauta Kinman sau Fraulin .

Link to comment
Share on other sites

doze negre , din alea "zebra" nu ca nu arata bine.Eu am fost nevoit sa lipesc folie neagra peste carcasa crem .

 

 

Sau transparente ar fi mai interesant..

 

 

mai sunt si dozele piezo , si condenser ..piezzo chiar ca o sa incerc pe electrica numa sa am timp..

 

cele mai bune ar fi condenser da-s scumpe..si au mai aparut si altele ,,,din Aluminiu ...trebuie sa cauti pe rgc.ro sunt multe doze , prea multe...

Link to comment
Share on other sites

pentru ca am vazut ca ai studiat problema, iti pot spune ca am cantat pe toate dozele pe care le-ai citat tu, dar, daca vrei sa fii versatil si sa-ti raspunda chitara foarte bine, pune-ti Texas Special. kinman si fralin lasa-le pt. data viitoa

re! :)

 

vintage strat pickups , cu AlNiCo magnets , acestea au sound de Stratocaster , acum depinde de ce corp, gat ai la copie , s-ar putea sa nu sune nici cum !!!!

 

Lasa dozele ce le ai pe chitara si ocupa-te de invatat sa canti , cand ai studiat sute de piese si te hotaresti ce ai vrea sa canti si vei ajunge la nivelul lui Clapton din perioada YardBirds poti sa cauti chitara mai buna daca este cazul...pana atuncea nu chitara este problema si nici dozele ci "chitaristul" .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.