www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Minoritate=))


Guest Ender_Eugen
 Share

Recommended Posts

Guest Ender_Eugen

mai sunt altii ca mine? (violonisti)

 

si daca nu... ce daca nu-i bai.

 

am o intrebare... pe chitara se pot pune doze idi... asta stiu insa intreb daca se pot pune si pe vioara... daca are cineva o doza midi sa ma ajute si pe mine sa imi probez vioara cu ea ca sa nu imi iau aiurea (ca e si o gramada de bani) sa nu am ce face cu ea...

 

 

HELP PLEASE!!!

 

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Zeta Music Systems

 

MIDI violin controllers have been around nearly as long as their guitar counterparts, largely due to the efforts of Zeta Music Systems. The Synthony II ($2,495) MIDI converter is a collaborative effort between Blue Chip and Zeta. The unit combines the hardware and user interface (but not the transient-extraction capabilities) of the Axon AX100 with Zeta's algorithms for analog-to-digital conversion of bowed string instruments. Settings are tailored to your instrument of choice: violin, viola, cello, or bass. Additional settings accommodate one of Zeta's pickup systems.

 

The Synthony II features the same XG sound set as the AX100SB. However, because the unit does not have the Axon's fret-switching or pick-sensing capabilities, the presets are different. Nonetheless, the two rear-panel expression pedal inputs offer real-time control of sounds using MIDI Control Change messages. The unit also features a programmable arpeggiator and drum sequencer.

 

luat de pe http://emusician.com/midi/emusic_world_string/

 

mai cauta pe gugal folosind cuvintele: midi pickup violin :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Ender_Eugen
vrei sa auzi semnale midi?

nu prea vad ce e de auzit la o doza MIDI, poate doar sa verifici functionalitatea ei cu un synth, dar cam atat.

 

 

vreau sa vad daca o pun pe o vioara cu doza atasata (vioara clasica cu doza) cum suna, daca o pun pe electrica, cum suna, (desi sunetul este digital nu analog ca sa sune diferit de la o vioara la alta, insa poate tine de doza, cea de pe rece este activa si capteaza prin lavaliera, iar cea electrica este si ea activa insa capteaza prin calus, acesta fiind de zeta, cu doze sub fiecare coarda) ca sa nu dau 500 euro aiurea ca dupa aceea sa ii dau foc...

Link to comment
Share on other sites

Doza midi (de vioara sau chitara, sau de violoncel, contrabas, clarinet etc...) nu "suna", ci transforma nota (notele) emise in informatie midi: nota (note-on, note-off), dinamica (velocity), after-touch, etc ...

Sunetul va fi cel al synth-ului comandat de interfata midi respectiva.

Singurul parametru notabil este timpul de raspuns (adica intarzierea intre nota emisa de instrument si nota emisa de synth... numita si latenta)

Link to comment
Share on other sites

Guest Ender_Eugen
cred ca maestrul "additcted to steiner" nu stie diferenta dintre doza midi si doza normala. sa speram ca acum a inteles.

 

 

 

Stiam ma si dinainte insa eram doar curios daca are cineva sa ot sa o probez si eu sa stiu daca imi iau... oricum daca se gaseste careva... i will wait

Link to comment
Share on other sites

Guest Ender_Eugen
suna identic, intrucat detecteaza nota si transforma in semnale midi. pote vrei sa vezi daca detecteaza peste tot la fel de bine, dar asta e altceva.

 

 

asta am si zis... vreau sa vad cum capteaza pe fiecare doza in parte. am scris intr-un post mai sus.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Guest wild child

stiu un baiat foarte de treaba,minorite, ca tine,si daca vrei iti dau id-ul lui de mess .si el si-a pus doze pe vioara si suna bestial.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
Guest juice_2407

Va salut pe toti de pe forum. As avea nevoie de putin ajutor, sfaturi,recomandari....

 

Problema e in felul urmator - tata are o vioara Yamaha EV 205 (5 corzi, doza pe fiecare coarda) , dar tot nu ii convine cum se aude in comparatie cu Zeta.... Se poate pune o doza midi pe vioara? pt ca apoi sunetul sa mearga catre un procesor, sintetizator midi...de unde sa-l poti face cum vrei tu??? M-am uitat pe site-ul Roland la o doza midi pt chitara Gk-3 ( se poate adapta pt vioara?modifica?)+ un sintetizator GR 33....??

 

Cam pe principiul acesta functioneaza Zeta, doza midi pe fiecare coarda+ sintetizator...dar pretul la care ajunge e fabulos :)

 

Sau concret ce produse exista pt asa ceva, daca ma poate ajuta cineva

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Sintetizator ai?

 

am ajuns sa ma uit in acest topic ca am citit Fender Eugen ..haha ...trebe sa-mi schimb ochelari sau sa sterg monitorul .

 

Doza midi ptr vioara e OK nu stiu cum e cu sensibilitatea , eu am cantat pe o chitara cu midi nu am simtit nici un prag dar nici nu m-am gandit atunci sa incerc sensibilitatea eram vrajit de "strings" si "orgi","brass" etc

 

Cred ca chiar nivelurile de sensibilitate la pianissimo te intereseaza .( respectiv daca poate reda corect dinamica de interpretare)

Link to comment
Share on other sites

Nu e o doza per coarda ci o doza care are iesire pentru fiecare coarda.

Zeta e o doza MIDI, nu stiu ce doza (probabil audio) are pe vioara.

Dozele MIDI nu se aud, ele trimit semnale midi. ATAT. Get over the ideea.

Doza audio trimite audio, doza MIDI ia si prelucreaza apoi in MIDI. Daca nu ii place cum se aude cu ce are acum nu il ajuta cu nimic daca isi pune doza MIDI, o sa aiba nevoie de un synth.

Ce nu ii convine, tonul viorii? Daca da, schimba doza de pe vioara (AUDIO) sau de preferat, schimba vioara.

 

 

PS: prin doza audio la vioara ma refeream la piezo, care, din cate retin consta in calus (sau e prinsa de calus)

Link to comment
Share on other sites

Guest juice_2407

pe modelul asta yamaha ev 205, are un calus special, care preia sunetul de pe fiecare coarda in parte si trimite catre un mixer aflat pe vioara...nush cat de corect este sai spun doza pe fiecare coarda.....

 

nu ii convine timbru cum aude = pe zeta poti so faci sa se auda ca pian, orga..etc..... de schimbat vioara, recent a trecut de la yamaha Sv 110(4corzi) la asta cu 5 corzi...iar zeta e 4500E...nu se pune discutia....

 

imi cer scuze, nush daca termenii pe care iam folosit eu au fost corecti.....am vazut pt chitara, de la roland, doza gk-3 + sintetizator Gr 20 = 500 euro....si ce pot face pe chitara...sau gr33(mai scump..pe la 1000E)intrebarea este daca se poate adapta si pe vioara si sa scoata la fel toate efectele dorite??

 

uite...cum vrea romaanul inventiv din fire...sa faca din 1500E sunet cat o zeta de 4500E :)

 

dar la origine si tehnologia folosita pe Zeta a fost imprumutata de la chitara, doza+ sintetizator, dar prelucrata si adaptata strict pt ceea ce canta vioara

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest juice_2407

nu ma ajuti cu nimic cu intrebari...gen de ce sia luat vioara??.... poate doar sa faci caterinca....

 

iti mai spun inca o data...e un om care a cantat 30 ani pe vioara rece, apoi a avut o yamaha sv 120 cu 4 corzi, da cu o doza piezo

recent sia luat yamaha sv205 model cu 5 corzi, si doza, iesire pe fiecare coarda- oricum e un salt inainte, si se aude superb, f bine

 

ideea era ( similar cum e la zeta- ca si la constructia lor sa plecat la fel de la o chitara electronica+sintetizator, si au adus ei imbunatatirile specifice pe vioara.....tocmai de asta sunt asa renumiti- si costa 4500E si tre sa fii cetatean american, sa faci comanda..care acum e la un an asteptare....) daca se poate pt vioara asta....sa se puna o doza midi pt chitara gen ROLAND GK3 + sintetizator GR20 - pentru ca am vazut pe net, pt chiatara e f eficient la efecte..si poti sa scoti orice sunet: bas, tobe, pian...etc....

 

pe mine asta ma intereseaza daca pot sa pun doza+sintetizator si sa scot toate efectele alea de pe vioara.....doar atat- sau propuneri..pt o solutie date fiind datele problemei de un procesor de sunet, sintetizator care sa faca treaba asta

 

multumesc

Link to comment
Share on other sites

nu ma ajuti cu nimic cu intrebari...gen de ce sia luat vioara??.... poate doar sa faci caterinca....

 

iti mai spun inca o data...e un om care a cantat 30 ani pe vioara rece, apoi a avut o yamaha sv 120 cu 4 corzi, da cu o doza piezo

recent sia luat yamaha sv205 model cu 5 corzi, si doza, iesire pe fiecare coarda- oricum e un salt inainte, si se aude superb, f bine

 

ideea era ( similar cum e la zeta- ca si la constructia lor sa plecat la fel de la o chitara electronica+sintetizator, si au adus ei imbunatatirile specifice pe vioara.....tocmai de asta sunt asa renumiti- si costa 4500E si tre sa fii cetatean american, sa faci comanda..care acum e la un an asteptare....) daca se poate pt vioara asta....sa se puna o doza midi pt chitara gen ROLAND GK3 + sintetizator GR20 - pentru ca am vazut pe net, pt chiatara e f eficient la efecte..si poti sa scoti orice sunet: bas, tobe, pian...etc....

 

pe mine asta ma intereseaza daca pot sa pun doza+sintetizator si sa scot toate efectele alea de pe vioara.....doar atat- sau propuneri..pt o solutie date fiind datele problemei de un procesor de sunet, sintetizator care sa faca treaba asta

 

multumesc

 

Intradevar, Zeta, este de departe varianta optima. Vreau sa fac cateva precizari:

1. Nu costa chiar 4500 Euro, ci doar 3200 Euro! :)

2. Nu trebuie sa fi cetatean american, pot fi achizitionate si in Romania, ce-i drept perioada de asteptare e aceiasi! :)

Edited by Calin
spam
Link to comment
Share on other sites

N-ai inteles ce am vrut sa zic.

Alea nu sunt "efecte", e o doza plus un sintetizator.

Nu e vorba neaparat de doza (orice doza n-fonica, va merge, unde n e numarul de corzi) cat despre sistemul care face transcrierea in MIDI. Odata ce ai MIDI poti sa bagi orice instrument capabil de MIDI sau CV (prin adaptare).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.