www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Paul Reed Smith


Guest PhenomenOn
 Share

Recommended Posts

Guest PhenomenOn

Bunaziua, o sa o spun pe scurt. Cei kre au Paul Reed Smtih pot sa imi spuna si mie cum suna??? Ms pt intelegere

Edited by PhenomenOn
Link to comment
Share on other sites

PRS vrea sa fie intre Gibson si Strat . Reuseste cam 70-80 % !

Arata foarte bine dar sunt prea overpriced . Am avut boala pe PRS vreo 2 ani , pana am gasit un LP care sa imi placa .Asa ca de ce sa iau o chitara care INCEARCA sa sune ca un Gibson ,cand pot sa iau LP-u si inca mult mai ieftin .

Link to comment
Share on other sites

eu cred ca PRS-ul suna foarte misto si suna exact ca un PRS, nu ca un strat sau ca un Gibson.

Gandeste-te ca PRS a intrat pe piata dupa ce stratul si les paulul erau deja legende si a trebuit sa-si faca loc prin calitate.

PRS este o chitara exceptionala, echilibrata si versatila.

Poti sa vrei Fender, Gibson sau PRS. nu prea se compara. fiecare are tonul si proprietatile ei specifice, nu intru in amanunte ca nu e cazul, intrebarea ta a fost "cum suna?".

Raspuns: foarte cu smanes, misto, zid, etc. cu conditia sa ai prin ce s-o introduci, ca prin Behringer n-o sa sune ca prin marshall niciodata.

bla-bla.

Link to comment
Share on other sites

PRS vrea sa fie intre Gibson si Strat . Reuseste cam 70-80 % !

Arata foarte bine dar sunt prea overpriced . Am avut boala pe PRS vreo 2 ani , pana am gasit un LP care sa imi placa .Asa ca de ce sa iau o chitara care INCEARCA sa sune ca un Gibson ,cand pot sa iau LP-u si inca mult mai ieftin .

nush daca sunt chiar foarte bine informat , dar am citit istoria PRS si el chiar asta a vrut sa faca .O chitara care sa aibe si tonul gras de LP , si twangul de strat . Am 2 colegi cu PRS foarte scumpe , dar chiar daca au split coil parca tot nu suna a strat .Cu LP nu ma bag la comparatie dearece nu am avut LP ca sa ma pronunt . In schimb sunt mult mai comode si ai usoare.

Iar parerea mea referitoare la tonul lu Santana eu zic ca , treaba desteapta pe langa mana nu e chitara , ci DUMBLE OVERDRIVE !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
am citit despre PRS,ca lungimea gifului este intre Gibson si Strat.

da, asa este, la Fender=25.5 inch, la Gibson=24.75 inch iar la PRS=25 inch, cu exceptia modelelor PRS Santana care au 24.75 inch, la fel ca la Gibson. totodata, radius-ul grifului la PRS=10inch. :)

Edited by StratMan
Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga

 

Johnny Hiland kicks some big, fat asses!

Iar PRS e pt chitari cam ceea ce e Ernie Ball MusicMan pt basuri! Versatilitate + sound + migaleala in executie + materiale foarte fine si de buna calitate.

Si nu mi se par overpriced! Au soundul lor anume, foarte sweet.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.