www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sfaturi In Vederea Cumpararii Chit+amp


Guest gelu
 Share

Recommended Posts

Guest gelu

Va rog sa imi dati ceva sfaturi. Vreau sa-mi iau o chitara buna si un amp pt repetitii. Dispun, dupa mari eforturi, de 1000 dolari. Pt metale grele! :)

Link to comment
Share on other sites

pai ai o gramada de marci de unde sa alegi(ibanez, jackson, b.c.rich) uita-te pe site-uri de instrumente muzicale si documenteaza-te amanuntitDaca ai gasit ceva ce te intereseaza spune-ne si noua si iti vom da sfaturi sau poti sa intrii pe www.harmony central.com si arunci o privire la cusomer review-urile de acolo pt sculele pe care ai dori sa le cumperi. Bafta! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan

in primul rand exista threaduri speciale pentru chestiile astea. in al doilea rand nu are nimeni timp sa se uite pe toate review-urile de pe harmony central. In al treilea rand bc rich iti iei doar daca iti place forma, ca altceva n-am auzit sa fie de capu lor

Link to comment
Share on other sites

Guest nobody10

daca vrei ceva super bun pentru metale , chitara ma refer mergi pana la domnul Grosu la Grosmann si fa-ti un custom .Am vazut la cineva la o trupa un custom cu 7 corzi care rupe tot .O chitara mai agresiva ca aia nu am vazut in viata mea.Mai nou am inteles cand mi-am cumparat chitara ca cei de la Grosmann au licenta de la EMG si toate chitarile de acum incolo vor fi dotate cu EMG.Vezi ce pe la rewiuri gasesti o multime dintre cei care si-au facut custom la ei . La amplif nu stiu ce sa-ti spun aici depinde foarte mult de tine , insa am probat un Hiwatt si am fost super incantat( poate si pentru ca am cantat prima data pe marca asta).Decat sa dai banii pe prostii mai bine un amp calitate englezeasca .

Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan

cu banii pe care ii dai pe un custom la domnul G sigur gasesti ceva mai bun. Daca face chitarile normale prost nu vad de ce alea scumpe ar fi niste bijuterii

Link to comment
Share on other sites

Guest nobody10

tin sa precizez ca nu am nici o legatura cu domnul Grosu decata ca mi-am cumparat chitara de la ei . as vrea sa te intreb daca ai fost pe la magazin ..... din ce am citit pe mai multe topicuri peste tot pe unde se vorbeste despre chitarile Grosmann sau domnul Grosu apari si incepi sa spui ca sunt proaste etc. Este parerea ta si ai tot dreptul sa ti-o spui insa intrebarea este , ai cumva cunostintele si discernamantul necesar pentru a formula o astfel de parere sau ai cumva alte motive pentru care vorbesti asa ?????Din cate am auzit exista chitaristi foarte buni de la noi din tara care au apelat la domnul Grosu si chitarile sale . Cand am fost sa-mi cumpar chitara la magazin era domnul Eugen Mihaiescu de la Krypton care discuta cu domnul Grosu despre un custom pe care Eugen Mihaiescu vroia sa-l faca la Grosmann. Am asteptat 10 minute sa termine discutia , dar nu inainte de a mi se cere politicos scuze , pentru asteptare.

Eu cred ca daca Eugen Mihaiescu chitarist care canta de 25 ani isi face un custom la Grosmann este de ajuns......

Link to comment
Share on other sites

hm..si omului ce ii recomandati? am inteles..grosmann..asa..altceva? sa aiba omul termen de comparatie.asa e cel mai corect.nobody fa-ne o poza cu chitara ta si pune un sample sa vedem/auzim ce face un custom grosmann ca sunt curios

Link to comment
Share on other sites

ESP LTD seriile 400 + (MH400, M1000, etc ...) ... sau Schecter.

 

 

iata o recomandare buna!este evident ca 1000 de euro e destul de mult pt posibilitatile romanilor si o chitara buna te ajuta f tare.bafta

Edited by Squire
Link to comment
Share on other sites

daca vrei ceva super bun pentru metale , chitara ma refer mergi pana la domnul Grosu la Grosmann si fa-ti un custom .Am vazut la cineva la o trupa un custom cu 7 corzi care rupe tot .O chitara mai agresiva ca aia nu am vazut in viata mea.Mai nou am inteles cand mi-am cumparat chitara ca cei de la Grosmann au licenta de la EMG si toate chitarile de acum incolo vor fi dotate cu EMG.Vezi ce pe la rewiuri gasesti o multime dintre cei care si-au facut custom la ei . La amplif nu stiu ce sa-ti spun aici depinde foarte mult de tine , insa am probat un Hiwatt si am fost super incantat( poate si pentru ca am cantat prima data pe marca asta).Decat sa dai banii pe prostii mai bine un amp calitate englezeasca .

 

nu deschid un thread azi fara sa dau de acest domn "nobody" care sa ridice in slavi o firma si sa ghideze pe toata lumea sa cumpere de acolo

 

foarte aiurea :)

 

on:/ incearca un Schecter C1 Classic

Edited by Radu i
Link to comment
Share on other sites

Guest Mike2142

Peste ce am dat recent si m-a uimit (in special ca pret) sunt chitarile Cort - ma refer mai exact la 2 modele, EVL-K6 si EVL-Z6, care le-am vazut pe site-ul magazinului Triola (care au magazine in Arad si Timisoara - dar care pot trimite si in alte orase) la preturi f bune - 2000 ron pt niste chitari care au doze f bune (EMG-81 & EMG-85 sunt exact cele folosite de Zakk Wylde, iar combinatia EMG-60 si EMG-81 cred ca foloseste James Hetfield). Problema e ca uneori preturile afisate pe site nu sunt corecte (eu de ex am intrebat despre modelul EVL-Z4, care il si aveau in magazin, si mi-au spus ca pretul e 1100 nu 1000 cum afiseaza pe site), deci daca te-ar interesa ceva, mai bine sa le dai un mail sau ceva. Tin sa precizez ca nu am incercat niciunul din cele 2 modele, deci nu ma pot pronunta in legatura cu alte aspecte ale chitarii, daca sunt pe masura dozelor sau nu, si problema e ca nu ti-ar ramane prea multi bani de amp - dar poti sa te uiti si la modelele mai slabe, respectiv K-4 si Z-4, care au doze EMG H4 - despre care s-ar zice ca sunt printre cele mai bune pasive.

Sau, dupa cum spuneau si alti useri, Schecter (de ex un Damien 6 gasesti cam pe la vreo 1300-1350 ron). Succes.

Link to comment
Share on other sites

Guest gelu

Am facut azi o tura pe la magazinele din buc, m-am cam hotarat. Renunt la amp pe moment. Cred ca voi lua un schecter c1 elite, chiar daca ma costa mai mult, adica 2600RON. Pana maine o sa iau hotararea definitiva, daca aveti ceva idei va rog sa...

Link to comment
Share on other sites

Guest gelu

Am fost si la Grosmann, chitarile par ok. am totusi mari dubii ca modelele de 3-4 mil sunt facute de el, cred ca sunt niste chinezerii ajustate. cat despre customuri, poate as merge pe la 10 mil, mai departe e smecherie sa-ti ia banii. altfel omul e misto, te pacaleste iute.

Link to comment
Share on other sites

nu deschid un thread azi fara sa dau de acest domn "nobody" care sa ridice in slavi o firma si sa ghideze pe toata lumea sa cumpere de acolo

 

foarte aiurea :)

 

on:/ incearca un Schecter C1 Classic

+1

Asta observ si eu de putin timp si politica asta agresiva mi se pare destul de dubioasa... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest gelu

Pana la urma, mi-am luat scheterul. suna demential, arata demential. cat despre amp, mai astept cateva luni sa strang banii. se poate inchide topicul, thx for adv.

Link to comment
Share on other sites

Guest gelu
Te-ai grabit... Pana si la "Mica publicitate" gaseai mai ieftin si mai bun ( http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=10637&st=0 ). Ca sa nu mai zic de Budapesta.

No, acuma sa o canti cu placere.

 

 

Pai io mi-am luat C1 Elite, nou nouta. Chiar am luat tzeapa?

Hai fratzilor, lamuriti-ma, trebuia sa dau la banii astia de la Grosu, sau pe un SH? Sunt in ceatza! Pot duce chitara inapoi maine!

post-4874-1180724467_thumb.jpg

Edited by gelu
Link to comment
Share on other sites

Guest gelu
cat era acolo...

930$ dar ti`ai luat scula noua, la banii astia te mai zgarcesti la..cativa dolarei?

 

fie ca muzica ce o canti cu ea sa iti alineze gaura baneasca :)

 

bafta !!

 

nam inteles ce vrei sa spui cu 930$, unde?

Link to comment
Share on other sites

Guest gelu
mai sus iti arata caineva ca vinde un tip aceeasi quitara la 930 $

Pai din cate am inteles nu prea e aceiasi chitara si nu e noua! si nu-mi da factura!

Si pana la urma chiar daca am dat 100 USD peste pretul din State, a fost decizia mea, m-am dus la magazin , am probat mai multe chitari, am cumparat ce mi-a placut. N-am stat cu emotii, cand vine, daca vine, cat ii dau spaga vamesului, etc. Pe undeva chiar regret ca am postat pe forumul asta. Sau poate am avut parte si de carcotasi...

Edited by gelu
Link to comment
Share on other sites

Pai din cate am inteles nu prea e aceiasi chitara si nu e noua! si nu-mi da factura!

 

ori ma exprim eu gresit ori nu intelegi...

 

vinde unu` o quitara ca a ta cu 930 $ si tu ai dat o mie si un pic !!

 

 

la banii astia ai facut alegerea buna ! nu merita sa te zgarcesti pt cativa dolarei ! asta era ideea !

Link to comment
Share on other sites

Guest gelu
ori ma exprim eu gresit ori nu intelegi...

 

vinde unu` o quitara ca a ta cu 930 $ si tu ai dat o mie si un pic !!

 

 

la banii astia ai facut alegerea buna ! nu merita sa te zgarcesti pt cativa dolarei ! asta era ideea !

 

Chiar ma speriasem, apoi m-am linistit, habar nai ce vb...

Link to comment
Share on other sites

Guest gelu
cum zici tu...

 

 

Mai baiatule, cand am cerut parerea forumului, am asteptat opinii pertinente, nu smecherii, carevasazica economisesc 50 usd daca o comand din state, sau daca o iau de la vreunul care face comert cu plasa si zice ca e noua , da au mai probat-o vreo 2zeci!

Astea fiind zise, sunt foarte multumit ca am cumparat chitara.

Link to comment
Share on other sites

Mai baiatule, cand am cerut parerea forumului, am asteptat opinii pertinente, nu smecherii, carevasazica economisesc 50 usd daca o comand din state, sau daca o iau de la vreunul care face comert cu plasa si zice ca e noua , da au mai probat-o vreo 2zeci!

Astea fiind zise, sunt foarte multumit ca am cumparat chitara.

 

 

foarte bine asta am vrut sa zic dar vad ca nu m`ai inteles,

bafta ! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.