www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Incepator


Guest Ender_Eugen
 Share

Recommended Posts

Guest Ender_Eugen

vreau sa ma apuc de chitara... cine ma ajuta cu cateva sfaturi in ceea ce priveste insrumentul, efect, amp, etc...

 

pot sa ma apuc sa studiez pe o chitara rece prima oara? am una si ma gandeam sa ma apuc de tehnica pe ea...

 

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Guest Funk

Sunt pe aici tot felul de topicuri specializate despre ce chitara/amp sa-ti iei. Poti sa cauti pe acolo informatii. In general se recomanda sa incepi pe acustica dar nu e nevoie sa faci asa neaparat. Daca vrei o electrica ieftina care sa nu ie o greanga totala, ia-ti un Squire Bullet de la Guitar Shop. Pentru banii aia mi se par foarte ok. [500ron] Cat despre amp, ceva de 10-15W...un fender frontman sau un Marshall MG15CD/MG10CD (cu R la sfarsit daca vrei si rever, si de obicei vrei :) ). Cam asta ti-ar fi destul pentru inceput. alternativ poti sa cauti ceva second-hand, de obicei iesi mult mai bine ca bani.

 

Bafta la cantat. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan

de fapt squier bullet e 400 ron, si il gasesti SH la 300, poate si mai ieftin, si iti recomand mai degraba SH, ca in general nu au mai mult de 1-2 ani bullet-urile care se vand.

Link to comment
Share on other sites

vreau sa ma apuc de chitara... cine ma ajuta cu cateva sfaturi in ceea ce priveste insrumentul, efect, amp, etc...

 

pot sa ma apuc sa studiez pe o chitara rece prima oara? am una si ma gandeam sa ma apuc de tehnica pe ea...

 

 

:)

e foarte bine sa incepi pe acustica...cu toate ca la inceput te rupe la degete cand vei trece pe electrica va fi mult mai simplu...cum a zis si scheletonu'..plus ca vei avea mult mai putine greseli de panatie..in general cantatul pe electrica cu procesare incurajeaza incepatorii la asemenea greseli..de asemenea cantatul pe acustica iti va conferi 'atac'..go for acustica

Link to comment
Share on other sites

Guest Ender_Eugen
e foarte bine sa incepi pe acustica...cu toate ca la inceput te rupe la degete cand vei trece pe electrica va fi mult mai simplu...cum a zis si scheletonu'..plus ca vei avea mult mai putine greseli de panatie..in general cantatul pe electrica cu procesare incurajeaza incepatorii la asemenea greseli..de asemenea cantatul pe acustica iti va conferi 'atac'..go for acustica

 

 

 

nu cred ca se pune problema de varfuri intarite sau viteza in degete la mine... la fel cum nu se pune problema de calitatea sunetului pe care in emit sau chitara pe care incep...

totusi... ma gandeam ca pe acustica e mai greu si cand fac trecerea pe electrica imi va fi mai usor... repet... nu stiu sa iau un la pe chitara (acord minor ca e cu litera mica) si ma intereseaza sa ma acomodez cat mai repede cu griful... asta deoarece vreau sa invat cat mai repede sa cant la chitara, ca sa devin cel mai bun:P:P:P:P

 

 

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Guest Ender_Eugen
transpune paganini ......

 

 

 

 

daca ai chef de misto nu cred ca ti-ai gasit persoana... eu am pus o intrebare cat se poate de serioasa... ex: nu stiu nimic despre panaj... cum se tine pana, care este tehnica acesteia... nu stiu sa iau acorduri... poate exista pozitii bine stabilite ale acordurilor... nu am de unde sa stiu ca nu am cantat la chitara pana acum...

 

p.s.

paganini nu trebuie transpus pt ca notele tot alea sunt... trebuie doar sa gasesc notele pe chitara (griful este diferit) si gata...

Link to comment
Share on other sites

1. e panatie nu panaj

2. daca o iei de la absolut 0 (eu asa am inteles) ia intii grifu la puricat, fa o conexiune intre pozitia pe grif si note (aici ar fi chiar buna niste teorie , asta gasesti in carti de muzica scolare clasele 5 -8)

3. sunt o gramada de siteuri pe net iar linkurile le gasesti pe rgc cu search, pt acorduri, pt game , pt arpegii etc etc

4. tot transpunere se numeste cind treci o melodie de pe un instrument pe altul, rar se intimpla sa cinti exact aceleasi note , din motive simple . de exemplu la pian este incredibil de usor sa iai un interval mare (peste o octava) pe chitara e ceva mai greu.

 

 

a si ca sa evit vreo reactie adversa, nici unul din punctele de mai sus nu are vreun subinteles ironic sau insultator, incerc doar sa-ti raspund la intrebari

 

ms

Link to comment
Share on other sites

Guest Ender_Eugen
1. e panatie nu panaj

2. daca o iei de la absolut 0 (eu asa am inteles) ia intii grifu la puricat, fa o conexiune intre pozitia pe grif si note (aici ar fi chiar buna niste teorie , asta gasesti in carti de muzica scolare clasele 5 -8)

3. sunt o gramada de siteuri pe net iar linkurile le gasesti pe rgc cu search, pt acorduri, pt game , pt arpegii etc etc

4. tot transpunere se numeste cind treci o melodie de pe un instrument pe altul, rar se intimpla sa cinti exact aceleasi note , din motive simple . de exemplu la pian este incredibil de usor sa iai un interval mare (peste o octava) pe chitara e ceva mai greu.

a si ca sa evit vreo reactie adversa, nici unul din punctele de mai sus nu are vreun subinteles ironic sau insultator, incerc doar sa-ti raspund la intrebari

 

ms

 

 

1 am inteles, nu stiam... o sa ii zic panatie de acum in colo! daca imi poti spune cum se foloseste la inceput o pana e super

2 notele le stiu si le aud.

3 cred ca gamele reusesc sa le fac si singur, la fel si arpegiile, la acorduri imi este mai greu...

4 transpunerea unei partituri presupune "muarea" insiruirii norelor cu un ton (sau mai multe) sau in alte chei decat in cea in care este scrisa piesa. daca ai o piesa cantata la clarinet, poti sa o canti la chitara fara a fi nevoit sa transpui. (daca pe clarinet ai do pe chitara nu o sa ai fa#....)

 

 

daca ma poti ajuta cu panatia... as fi fericit...

 

 

aaaaaa si inca ceva... ce pana sa imi iau? moale? tare? nici nu stiu...

 

 

mersi mult

Link to comment
Share on other sites

daca ai chef de misto nu cred ca ti-ai gasit persoana... eu am pus o intrebare cat se poate de serioasa... ex: nu stiu nimic despre panaj... cum se tine pana, care este tehnica acesteia... nu stiu sa iau acorduri... poate exista pozitii bine stabilite ale acordurilor... nu am de unde sa stiu ca nu am cantat la chitara pana acum...

 

p.s.

paganini nu trebuie transpus pt ca notele tot alea sunt... trebuie doar sa gasesc notele pe chitara (griful este diferit) si gata...

 

scuze ca ai inteles asa dar chiar nu aveam chef de misto deloc

am vazut ca ai pregatire la vioara foarte bine pusa la punct , drept urmare nu mai ai de invatat teoria !!!

 

parerea mea e ca prima dificultate este sa vezi cvarte in loc de cvinte pe corzi , de aia ti-am sugerat sa transpui o piesa de vioara , pt ca in felu asta te ajuta sa intelegi instrumentul ( chitara ) foarte bine , pentru ca vei observa foarte bine diferentele , si vei ajunge sa cunosti griful destul de repede . E foarte bine sa vizualizezi griful ca NOTE si nu ca pozitii !

 

La faza cu panatia nu exista neaparat un singur fel BUN de a pana , dar exista feluri RELE de a pana , chestia asta fiind valabila cam cu toate tehnicile . Ca idee generala , cand vine vorba STRICT de tehnica este bine de luat de la chitaristii de rock post Van Halen , si de evitat cei de jazz , blues, sau rock mai vechi .

 

Iar ca pene ai 2 posibilitati , fie iti iei la inceput pene de unu , fie iti iei pene tari pt solo ( 1,50, 2 )si moi ( 0.50 , 070 ) pt acompaniament ( eu tot incercand sa gasesc THE PANA , am adunat o colectie foarte mare , si le folosesc pt diferite chestii , bineinteles raman devotat gator grip 2 mm ) !

 

Acuma cu acordurile sunt sigur ca ai sa te descurci , ai sa gasesti destule carti , site-uri etc. Iar ca idee de panatie te sfatuiesc sa tii pana intre degetu mare si aratator ( sa eviti 3 degete sau degetu mare si mijlociul ) , cand panezi fii sigur ca o faci doar din incheietura ( petrucci , gilbert ) si nu din cot ( roosty cooley sau alti vitezisti ) sau din umar ( adrian smith ).

 

Scuze daca te-am ofensat , nu am avut nici cea mai mica intentie . Daca mai ai nelamuriri da-mi pm !!!

Edited by Alex_Strat69
Link to comment
Share on other sites

scuze ca n-am facut conexiunea cu postu de la "caut trupa" , faza aia cu invata teorie pe care am zis-o mai devreme e in plus acum :)

 

cu panatia e ceva de munca , e bine sa te obisnuiesti de la inceput cu o anumita tehnica, eu folosesc alternate ( adik jos sus jos etc fara exceptie)

 

exista niste exercitii foarte bune Rock Discipline by John Petrucci ( e un film pe undeva pe net:P)

 

a si la faza cu transpunerea..da strict vorbind transpunerea se refera la schimbarea tonalitatii , dar vorbind asa mai putin profesionist poate insemna si ce ziceam eu mai sus.

 

a da si pt pozitia penei, acorduri , game etc... cauta pe youtube justinguitar ( are si site propriu da nu retin linku acum)

 

anywayz...noapte buna

Edited by marduk
Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan

ca sa iti fie mai usor roaga un prieten chitarist sa te invete acordurile de baza, ca sa stii exact cum sa le iei mai usor si sa nu te complici cu diagrame de pe internet, si sa iti arate si niste exercitii de panatie.

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Dupa sesiune, putem sa ne intalnim sa iti arat face 2 face niste chestii de tehnica... eventual imi mai arati tu niste chestii de teorie :)

 

Referitor la pana... preferinta mea s-a indreptat incet incet spre un model de pana mica, tare si ascutita... asa ca acuma folosesc Dunlop Tortex de 1mm, dar marimea tear-drop (cam ca jazz 3-ul). O pana tare iti da siguranta in panatie si un atac mai bun... cu cat e mai mica, cu atat devii mai "agil", nu te mai "incurci in corzi" cum ai face cu una mare. Bineinteles, astea toate sunt pareri personale si cel mai bine e sa cauti singur ce ti se potriveste mai bine. Pacat ca la noi e o oferta foarte slaba de pene, eu personal fiind nevoit sa mi le procur de prin Germania/Austria.

Link to comment
Share on other sites

Guest Ender_Eugen
Dupa sesiune, putem sa ne intalnim sa iti arat face 2 face niste chestii de tehnica... eventual imi mai arati tu niste chestii de teorie :)

 

Referitor la pana... preferinta mea s-a indreptat incet incet spre un model de pana mica, tare si ascutita... asa ca acuma folosesc Dunlop Tortex de 1mm, dar marimea tear-drop (cam ca jazz 3-ul). O pana tare iti da siguranta in panatie si un atac mai bun... cu cat e mai mica, cu atat devii mai "agil", nu te mai "incurci in corzi" cum ai face cu una mare. Bineinteles, astea toate sunt pareri personale si cel mai bine e sa cauti singur ce ti se potriveste mai bine. Pacat ca la noi e o oferta foarte slaba de pene, eu personal fiind nevoit sa mi le procur de prin Germania/Austria.

 

ne vedem si ne ajutam reciproc nici nu se pune problema.

eu mi-am luat o pana dunlop de 0.73 si una tot de 1.00 mm.

mi-am procurat si o chitara Ibanez gio gsa 60 care e destul de buna pt incepator ca moi...

 

ne vedem insa tre sa terminam si cu sesiunea asta ca daca nu... :)

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Guest Ender_Eugen

ma doare mana cu pana... am inceput sa tin pana ca cyfer insa imi este greu... si nu pot sa tin incheetura decat pe cordar.... cum scap de chestia asta?

 

si cum sa tin mana cu pana ca la aia am mari probleme...

Link to comment
Share on other sites

sfat: ai grija de incheietura !

degetele dor...e normal, peste ceva timp dispare durerea dar la incheietura poti avea complicatii

 

Nu o sa ai cum sa faci totul perfect din prima si sa faci si cu usurinta - chitara e un instrument fain dar e mai dificil. Ai rabdare :) vei invata pana la urma

Link to comment
Share on other sites

Guest Ender_Eugen
sfat: ai grija de incheietura !

degetele dor...e normal, peste ceva timp dispare durerea dar la incheietura poti avea complicatii

 

Nu o sa ai cum sa faci totul perfect din prima si sa faci si cu usurinta - chitara e un instrument fain dar e mai dificil. Ai rabdare :) vei invata pana la urma

 

 

nu mai am rabdare))

ca o exceptie pot sa stau cu incheietura pe cordar? ca altfel... p

Link to comment
Share on other sites

Guest Ender_Eugen

nu fac. o sa incerc sa ma obisnuiesc si cu un dejet pe corp insa e cam greu:P

 

mersi mult de sfat!

 

o sa mai am eu intrebari:P=))

Link to comment
Share on other sites

Guest Johnny I

pentru acorduri: cyberfret.com gasesti acolo toate acordurile posibile. e si teorie dar de aia tu nu ai nevoie.

Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan

faza cu mana pe cordar e ca suna altfel daca lovesti corzile mai aproape de bridge sau mai spre neck. Si nu te mai lua dupa cum tin altii pana, vezi cum iti e tie mai bine, conteaza cum tii pana si la stilul in care canti, de exemplu pt metale tii pana mai spre varf, ca sa faci artificial harmonics (o sa inveti mai incolo), si cyfer are un stil aparte de a canta, foloseste si pana si degetele.

Link to comment
Share on other sites

uite un lucru foarte importatnt care tine de tehnica ta, si anume, tehnica mainii stangi:

inca de cand ai luat chitara in brate sa te obisnuiesti sa tii degetele pe corzi perpendicular. stiu cum e tehnica la vioara, dar nu se potriveste cu cea de chitara. citeste LECTIA asta si incearca sa intelegi pozitia mainii stangi pe tastiera. lectia e pentru bas, dar este valabila si pentru chitara.

si cand te apuci de studiu, sa-ti gasesti o pozitie buna cu chitara, astfel incat sa nu fii nevoit sa tii mana stanga intr-o pozitie incomoda si gresita si sa te inveti asa cu ea

 

mult, mult spor la studiu!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.