www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum Este Bataia?


Guest En1gma
 Share

Recommended Posts

Guest En1gma

Este vorba de Another Brick in the wall pt. 2.(Pink Floyd)

Nu inteleg exact cum este bataia?

Deci la Dm cu barre pe V am inteles, mai degraba ma intereseaza cum este bataia la partea aceea cu G cu barre..?

Edited by En1gma
Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan
Aleluia :)

 

Ontopic: chiar sunt curios sã vãd cum explicã cineva asta pe forum :)

 

si eu, dar credeam ca e posibil si ca sunt eu idiot, asa ca m-am abtinut de la comentarii

Link to comment
Share on other sites

off: croseu de dreapta, directa de stanga, eschiva :)

on: m-au intrebat mai multi (nu pe forum) care este bataia la o melodie sau alta. Tin minte ca cineva mi-a zis ca la cantecele de munte bataia este intr-un anumit fel (parca j-j-s-s-j-s). :)

Parerea mea este ca trebuie sa vina de la sine si un incepator nu trebuie sa se concentreze pe jos-jos-sus-sus-jos. Nu o sa-i iasa de la inceput, nici mie nu mi-a iesit, dar cu timpul... Cred ca este mult mai important sa schimbe acordurile la timp, sa invete ceva teorie, poate o nota doua...

Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan

majoritatea cand se apuca de chitara vor sa invete repede 1 melodie 2 ca sa nu aiba sentimentul ca si-au luat degeaba chitara... mai ales ca toti prietenii lor imediat ce vad o chitara incep sa le ceara sa cante ceva. Dar pink floyd nu mi se pare in nici un caz o alegere buna pentru cineva care abia se apuca

Link to comment
Share on other sites

Ai si tu dreptate. Eu cand am inceput am invatat cateva acorduri, puneam cate o melodie sa cante si le schimbam cum mi se parea mie ca e bine. Evident ca eram pe dinafara complet, dar m-a ajutat.

S-ar putea sa existe tendinta de a invata cateva batai "standard" si sa le foloseasca la orice melodie, fie ca merg fie ca nu, fara sa tina cont de bataia originala.

Link to comment
Share on other sites

pai invata sa numeri pe masura ..

 

1_ _2_ _ 3_ _ 4_ _ / adica patru timpi : / unu / doi / trei / patru/

 

 

apoi pe fiecare timp faci trei batai / 123/ 123/ 123/ 123/

 

undoitrei /undoitrei/undoitrei/undoitrei/

 

 

 

si din accentuarea corezpunzatoare poti releva ritmul din piesa .Ritmul al asculti si o sa vezi dupa ce faci bataia "drept" cu un pic de balansare ( un pic sincopat) iese ceva apropiat cu "bataia" din piesa.

 

ceva in genul : /Taa Ta/Ta ta _ /Ta ta _ / Ta ta _ /

 

tii un Dm , unde este semnul [ _ ] acolo slabesti strangerea corzilor cu mana stanga in acest mod estompezi acordul si realizezi "pauza" ritmica.

 

cum au raspuns si alti colegi ...trebuie sa studiezi ritmurile de "baza" ..4/4 ...3/4....6/8...din acestea se pot deduce combinatiile ritmice .

 

cel mai usor e ste sa inveti dupa stilul de muzica....hora , jerc , sarba ,polca , "polca ardeleneasca", tango ,vals ,blues ,upbeat blues ,rumba lenta , rumba ,twist , beat , swing,rock'n roll,...si ce mai gasesti.

 

daca le exersezi vei dobandi un bagaj de cunostiinte ritmice cu care te vei descurca ca sa identifici si alte scheme mai

complexe

 

eu personal m-am bucurat foarte tare cand au aparut CD-uri pe cutiile "margarina" asa am o colectie neasteptata de muzica din toata lumea ( versiune comerciala dar e OK ptr "modele" de stiluri)

 

I vedete de nu aveti si voi plina casa de asemenea CD-uri , am la dubluri ..hehe

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

stai ca incerc sa inteleg

 

pina la urma

 

bataia = ritmul? sau panatia?

 

sincer sa fiu la faza cu panatia nu sunt total deacord sa cinti o piesa exact cum o cinta artistul resp in original. daca tu ai un stil de panatie (alternate/sweep sau economical ? park asa era) nu te apuci sa-l schimbi pe fiecare melodie ci mai degraba il aplici de fiecare data.

 

daca in schimb e vb de ritm, cred ca ascultind tabul si vazind exact ce note trebuie cintate si cind nu prea ai cum sa nu o intelegi

 

 

(defapt cred ca initiatorul topicului studiaza fericit piesa de vreo 2 sapt si nu s-a mai uitat pe aici)

Link to comment
Share on other sites

ai dreptate , uitasem ca suntem la "Incepatori", da acu incepatoru cinta pink floyd?

 

anyway, stiu ca dai ritmu cu pana ( in majoritatea tehnicilor :) ) da poti sa dai ritmu si cu jos jos jos si cu jos sus jos si rimtu e lafel sunetu rezultat e difert.

 

anyway...adorm aici cu postu in brate

 

noapte buna

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.