www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Power Chords


Guest Valek
 Share

Recommended Posts

Guest Valek

Mi-a fost explicat, dar nu am inteles... probabil trebuie sa-mi arate cineva fata in fata cum se deduc, dar in fine. Problema e ca nu inteleg deducerea lor. Am cautat pe google tutoriale... dar degeaba

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Acordurile cu barre sunt frumos explicate aici.

 

In esenta, power-chord-ul este o bucatica din acordul complet, cu barre, si anume tonica - cvinta - octava.

 

Luam, spre exemplu, acordul sol major cu barre:

 

-3--
-3--
-4--
-5--
-5--
-3--

 

Lasand doar tonica (radacina), cvinta si octava, ne raman notele Sol - Re - Sol = power-chord-ul G5:

 

----
----
----
-5--
-5--
-3--

Link to comment
Share on other sites

Ce anume nu ai inteles? cum se construiesc? Sunt mai multe tipuri de powerchords, dar cel mai folosit este cel simplu compus din tonica (care-i da numele) si cvinta.O variatie foarte comuna este tonica - cvinta - octava.

 

Vad ca mi-a luat-o bumbac inainte si se pare c-a explicat mai in detaliu :)

Edited by Elethan
Link to comment
Share on other sites

Guest Wickerman
Mi-a fost explicat, dar nu am inteles... probabil trebuie sa-mi arate cineva fata in fata cum se deduc, dar in fine. Problema e ca nu inteleg deducerea lor. Am cautat pe google tutoriale... dar degeaba

Power chords sau acordurile cvinte sunt cele mai simple acorduri. Folosesc doar doua note: au o nota la baza + a 5-a treapta de deasupra ei, cvinta. Se mai foloseste si in varianta cu 3 note, a 3-a fiind la fel ca baza doar cu o gama mai sus.

Aici este acordul G5 sau acordul cvint Sol cu doua note. Prima fiind la tasta 3 de pe Mi gros (nota Sol) si cealalta fiind tasta 5 de pe coarda La (nota Re). Nota Sol se tine cu degetul 1 iar Re se tine ori cu degetul 3 ori cu 4 (eu prefer 4).

chord_g56.gif

Aici este tot acordul G5 dar cu 3 note. La celelalte 2 note s-a adaugat tasta 5 de pe coarda Re. Este tot Sol, doar ca este cu o gama mai sus ca nota de baza. Baza se tine tot cu degetul 1, Re-ul cu degetul 3 iar Sol-ul de sus cu degetul 4.

g5.gif

Sper ca te-am lamurit cat de cat folosind un limbaj asa ca pentru incepatori... Eu am patit-o sa gasesc explicatii dar nu le intelegeam ca eram mai praf asa un pic.

Hai bafta la zdranganit! :):)

Edited by Wickerman
Link to comment
Share on other sites

Guest Wickerman
Octava vrei sa zici...

Baiatu a zis ca i s-a mai explicat si n-a inteles. Asa ca folosim termeni mai lejeri...

E ca si cum te duci la doctor si iti spune ca ai viroza respiratorie si iti recomanda acid acetilsalicilic... I-ar fi mai simplu sa zica "esti racit, ia niste aspirina". :)

Link to comment
Share on other sites

Nu-i chiar asa. Aici nu-i vorba despre o discutie pacient-medic ci de o discutie intre instrumentisti, care ar trebui sa cunoasca un anumit jargon. Una e un interval, alta-i o gama. Nu-l invatati prost de la inceput. :)

Mai bine invata intervalele inainte sa se apuce de powerchords si alte minuni.

Link to comment
Share on other sites

Baiatu a zis ca i s-a mai explicat si n-a inteles. Asa ca folosim termeni mai lejeri...

E ca si cum te duci la doctor si iti spune ca ai viroza respiratorie si iti recomanda acid acetilsalicilic... I-ar fi mai simplu sa zica "esti racit, ia niste aspirina". :)

nu crezi ca ar fi fost mai elegant sa fi recunoscut ca ai gresit? mai ales ca termenul propriu este OCTAVA si nu GAMA iar Doctor X numai de rea intentie nu poate fi acuzat!

off topic: nu de alta dar poate noi nici nu stim ce-i aia VIROZA RESPIRATORIE... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest EPSYLON_CURSE

offtopic: viroza respiratorie nu e raceala, este mult mai grava

rinita = raceala

Link to comment
Share on other sites

Guest Valek

Ok guys, thanks.. o sa citesc ce ati scris, mersi de raspuns :)

 

 

P.S. Stiti sa o dati in off-topic :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 7 months later...

Am inteles toata treaba cu acordurile power, doar ca am o problema. Imi bazaie aproape tot timpul si nu inteleg de ce, tin corzile apasate puternic si am grija sa tin acordurile corect, daca le ciupesc pe rand suna bine, dar intreg acordul suna rau. I can't figure it out, maybe some of you will.

Link to comment
Share on other sites

@Anna

 

Lasa gain-ul la amp mai usor,pe powerchords drive-ul e maxim catre hauiala. Sfatul meu e valabil pentru electrica, daca ai acustica nu ma prind ce-i cu bazaitul, atata timp cat prinzi coarda imediat in staga fret-ului si cu fermitate (nu trebuie sa ingropi fretul mai tare decat e :) )

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.