www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum Se Face?


Guest B0gdan
 Share

Recommended Posts

Guest B0gdan

Hi all.Am o intrebare..de fapt sunt 2 :) cum se numeste,si cum se face aceasta "chestie" la chitara ? :) .Imi place efectul,daca pot sa-i spun asa,si de o bucata de vreme incerc sa descifrez cum se face,dar nu-mi dau seama.Poate ma ajutati voi.Thnx

1.mp3

Link to comment
Share on other sites

armonica artificiala. iti da altu linku pt topicuri de pe forum cu aceasta tema, ca mi-e lene :)

in principiu tzi mpana intre 2 degete chiar la varf si atingi cam deodata cand dai cu pana in coarda si cu degetu (aratator cand dai in sus, degetu mare cand dai in jos), mai este si metoda in care tzi pana cu degetele 1 si 3, iar 2-ul, adica aratatorul, il "intinzi inainte si atingi tot asa concomitent doar ca mai departe de locul unde lovesti cu pana, asta pt armonice cu pitch-ul mai controlat. in scris e greu de explicat..da-i un search pe youtube pt "pinch harmonic" sau"artificial harmonic"

Link to comment
Share on other sites

Guest gogu

poate fi chiar si o armonica naturala

formezi o armonica naturala deasupra unei taste, pui degetu rapid peste tasta si faci vibrato. miscarea trebuie sa fie foarte rapida, altfel "pierzi" armonica.

chestia asta am vazut ca o folosesc mult si basistii de jazz (vezi victor wooten)

Edited by gogu
Link to comment
Share on other sites

poate fi chiar si o armonica naturala

formezi o armonica naturala deasupra unei taste, pui degetu rapid peste tasta si faci vibrato. miscarea trebuie sa fie foarte rapida, altfel "pierzi" armonica.

chestia asta am vazut ca o folosesc mult si basistii de jazz (vezi victor wooten)

 

nu cred ca se aplica in acest caz. oricum ce auzi tu e o armonica artificiala obtinuta prin lovirea corzii urmata intr-o "nanosecunda" :) de atingerea corzii cu unul din degetele cu care tii pana. E ca si cum in acelasi timp lovesti coarda dar o si opresti. Nu stiu cat de bine am explicat..

Link to comment
Share on other sites

Iei o nota si in loc sa o canti ca de obicei cu pana, o canti in asa fel incat imediat dupa pana, sa vina si degetul din spatele penei peste coarda. E mai greu, dar cand inveti e usor ca buna ziua. Trebuie impunsa putin pana mai puternic decat in general. In fine lectiile de la linkurile alea te invata mai bine :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.