www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Din Muzica Popoarelor


Guest Raskolnikov
 Share

Recommended Posts

Guest Raskolnikov

"Din muzica popoarelor" era o emisiune la radio pe vremuri (nu stiu daca mai este acum), unde ascultam

muzica populara africana, ruseasca, chinezeasca si a altor popoare prietene pe atunci.

Cum nu eram prienteni cu americani nu se difuza blues sau country.

 

So, ce fel de muzica populara sau traditionala a altor popoare ascultati?

Stiu ca unii dintre voi ascultati zilnic, fara sa vreti, muzica unui popor conlocuitor, dar sa lasam

discutiile despre aceasta muzica pentru alte topicuri si sa vorbim aici despre muzica din alte tari.

 

In ultima vreme eu mi-am tras niste muzica indiana la sitar cu Ravi Shankar. Pentru cei care nu au auzit, este

unul dintre cei mai celebri cantareti de sitar, era foarte la moda in anii 70, a cantat la Monterey, i-a dat

lectii de sitar lui George Harrison si a cantat cu Yehudi Menuhin.

 

Mai ascult deasemenea tango argentinian: un anume Astor Pizzola imi place nemaipomenit, canta la bandoneon

(un gen de acordeon cu butoane).

Link to comment
Share on other sites

Guest radioman

Hmm, eu ascult fara sa vreau muzica unui popor care era in trecere pe aici.

Muzica aia se poate auzi in piete si la niste baieti care o dau tare in masini de lux cu geamuri deschise. Si nici macar nu e muzica lor traditionala, dar nici poporul lor nu mai e cel care a fost inainte.

Link to comment
Share on other sites

era o emisiune la radio romantic...nu shtiu daca mai exista..oricum era tare...

din muzica altor popoare..ce imi place?..pai prea multe ca sa stau sa le enumar...in special cele cu influenta hispanica...

 

@radioman: muzica traditionala tiganeasca nu are legatura cu ce auzi tu in piata ...de exemplu cauta ternipe...

 

@raskolnikov: ravi shankar e considerat cel mai tare maestru al sitarului...( ce ironie..i-a dat lectii lui harisson....pai omu a crescut cu sitarul in poala...)

Link to comment
Share on other sites

Guest radioman
@radioman: muzica traditionala tiganeasca nu are legatura cu ce auzi tu in piata ...de exemplu cauta ternipe...

:) Hehe, daca citeai si urmatoarea fraza faceam economie de spatiu pe server.

Link to comment
Share on other sites

Guest domnul Rig

Folk irlandez FTW. Si nu numa' varianta popizata gen The Corrs, ci si ala de corazon cantat de mosnegi betzi cu fluiere.

Link to comment
Share on other sites

Guest Chiperion

Tizule, un Chieftains, un Wolfe Tones, un Athenrye, ceva?

Afar' de cei sus-mentionati, care se cam incadreaza in @Rigoletto's description regarding Irish folk, mai gust si cate ceva rusesc (Red Army Choir, de exemplu) si cateva chestiuni fineze.

Link to comment
Share on other sites

Guest domnul Rig
Tizule, un Chieftains, un Wolfe Tones, un Athenrye, ceva?

Afar' de cei sus-mentionati, care se cam incadreaza in @Rigoletto's description regarding Irish folk, mai gust si cate ceva rusesc (Red Army Choir, de exemplu) si cateva chestiuni fineze.

Chieftains fara numar. Tre'sa mai caut Pentangle (desi aia erau engleji) si Pogues pentru o mica destrabalare.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest u_morphine

Eu am o slãbiciune pentru muzica din Mali. Vã recomand Salif Keita (M`Bemba) ºi Ali Farka Toure (african blues). :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.