www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Noutati De Prin Lumea Chitarelor


s0rin
 Share

Recommended Posts

Domnii de la Ovation s-au hotarat sa reintre pe piata chitarilor electrice, daca vrei sa vezi cum arata baga un ochi aici , daca vrei sa auzi cum suna baga o ureche aici.

La celalalt capat al pietei de chitari electrice , cel al chitarilor pentru incepatori( si ieftine) , a aparut un nou jucator , ROGUE , care este cunoscut pentru chitarile acustice (mai ales resonatoarele ) foarte ieftine si de o calitate decenta ( si eu am una). daca vrei sa vezi cum arata baga-ti piciorul in gura si clicuieste aici

,daca vrei sa vezi cat costa pune degetul aici

Trebuie sa recunosc ca mie imi plac cum arata , mai ales cele la care se vede textura lemnului, iar daca au calitatea celor acustice facute de ei , eu cred ca vor fi o alternativa foarte interesanta la celelalte chitari de incepatori .Acum, faza nasoala e ca Rogue e brand name-ul facut de cei de la Musiciansfriend.com , si sansele sa apara pe piata europeana sunt mici.

Edited by s0rin
Link to comment
Share on other sites

Domnii de la Ovation s-au hotarat sa reintre pe piata chitarilor electrice, daca vrei sa vezi cum arata baga un ochi aici , daca vrei sa auzi cum suna baga o ureche aici.

La celalalt capat al pietei de chitari electrice , cel al chitarilor pentru incepatori( si ieftine) , a aparut un nou jucator , ROGUE , care este cunoscut pentru chitarile acustice (mai ales resonatoarele ) foarte ieftine si de o calitate decenta ( si eu am una). daca vrei sa vezi cum arata baga-ti piciorul in gura si clicuieste aici

,daca vrei sa vezi cat costa pune degetul aici

Trebuie sa recunosc ca mie imi plac cum arata , mai ales cele la care se vede textura lemnului, iar daca au calitatea celor acustice facute de ei , eu cred ca vor fi o alternativa foarte interesanta la celelalte chitari de incepatori .Acum, faza nasoala e ca Rogue e brand name-ul facut de cei de la Musiciansfriend.com , si sansele sa apara pe piata europeana sunt mici.

Doamnelor si domnilor, ROGUE e desfacut in state inca de la sfirsitul anilor '90!, ca o versiune beginner/entry level a unor copii de chitari foarte populare, astfel incit Johnny sa poata gasi sub pomul de craciun ceva ce arata aproape de chitara eroului sau :) , iar parintii nu trebuie sa ia un second mortgage. Musician's Friend a dat de fapt lovitura pe un anumit segment de market, care insa NU ESTE CEL PROFESIONAL -- cu mentiunea ca se mai gasesc si chitari cit de cit decente (la noroc!), sa zicem in proportie de 10-20%, ceea ce de altfel e de asteptat ca se intimpla si cu alte produse "low budget". Cu alte cuvinte, Rogue este un fel de Beringhieru' (sic!) statelor !!. (sau inchipuie-ti ca iti iei chitara de la Carfour, lol)

In alta ordine de idei, am prins cu niste ani in urma un Rogue double-neck foarte misto, CINTABIL si care suna si bine, doar cu mici chestii de finish, clar una din exceptiile surprinzatoare de care te lovesti uneori.

Cit despre faptul ca sculele arata bine (unele chiar F. bine), e de la sine inteles, IN SPECIAL ca vorbim de o societate unde aspectul primeaza in defavoarea continutului. Cred ca baietii pot sa faca o chitara si din carton, and still look like a million, hahaha....... Asa ca aviz amatorilor, o chitara Rogue trebuie incercata inti, pentru a evita surprizele neplacute (si a constata daca nu e vreuna placuta, mai stii?.....)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.