www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Warwick Sau Ibanez ?


Guest me_33
 Share

Recommended Posts

As vrea sa va intreb care dintre cele doua bassuri este mai bun : Ibanez gsr200jb http://www.thomann.de/gb/ibanez_gsr200jb.htm sau Warwick RockBass Corvette BASIC 4 BK http://www.thomann.de/gb/warwick_rockbass_...asic_4_bk_2.htm ?

 

io 1 cand e vorba de bassuri inclin instinctiv spre warwick...then again..io nu sunt basist..insa am cantat cu destui si pot sa zic ca dupa mine un warwick a sunat intotdeauna mai bine ca un ibanez....sper ca nu am fost ''inadecvat'':)

Link to comment
Share on other sites

Guest seraphx

eu am fost posesor de rockbass si zic ca la pretul ala nu exista nimic sa se lupte cu el, gandeste-te ca electronica si hardware-ul e acelasi ca pe warwick-ul original, ibanez nu se compara cu sunetul si feeling-ul la mana al rockbass-ului, go for rockbass ! si corvette are un prieten si e foarte multumit de el, so bafta la cantat ! cheers

Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan

ibanezul are din start un avantaj semnificativ: poate fi incercat, nu zic ca warwick-u nu ar trebui sa fie mai bun, dar daca il iei de pe net nu poti sa-l incerci

Link to comment
Share on other sites

Guest daemon

rockbass e rockbass, warwick e warwick... initiatorul threadului a inceput prost. iar rockbass'ul e facut china parca. sa nu se pacaleasca omu sa creada ca ia cine stie ce scula made in germany. Despre bas (corvette) nu stiu, n'am pus mana pe unul inca

Link to comment
Share on other sites

Guest seraphx
rockbass e rockbass, warwick e warwick... initiatorul threadului a inceput prost. iar rockbass'ul e facut china parca. sa nu se pacaleasca omu sa creada ca ia cine stie ce scula made in germany. Despre bas (corvette) nu stiu, n'am pus mana pe unul inca

in china se face rockbass-ul dar hardware-ul si dozele is aduse din germania, hardware este warwick de la mama lui :) si oricum cum zice si radu_i nu se compara lemnul de pe ibanez (agathis) cu cel dp rockbass, rockbass-urile sunt cele mai bune in categoria lor de pret, pentru ca nu dau impresia de instrument ieftin cum ar da ibanezu, sunt foarte comode, si suna destul de frumos datorita dozelor MEC

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Mergi pe Rockbass, diferenta dintre lemne e substantiala. Agathis-ul e folosit pentru chitari ieftine...Sunetul bun la un bass e dat de esenta lemnului...Dozele sunt aceleasi ca si pe Warwick Corvette, sunt diferente de calitate la cordar, lemn si finisaj...Am pus mana pe Corvette FNA Jazzman LTD, suna demential si arata tot demential. Am mai incercat si un Streamer Stage II, este grozav, are un sunet specific dat de ansambalarea tip neck trough body. Categoria de calitate / pret a celor doua e mult superioara fata de Rockbass, dar cred ca merita...

Edited by bassplayer
Link to comment
Share on other sites

Exista reprezentant Warwick in Romania, numele lui este Florin Barbu, este un bun basist si te poate ajuta sa alegi.Il gasesti la adresa de mail f.barbu@warwick.de. Sper ca saptamana viitoare sa rezolv cu niste bani, sa-mi comande si mie un Corvette Custom Bubinga Body 5 strings si un combo CCL ND4.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.