www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cantari la metrou :D


Stefan
 Share

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
Guest Zander

Merge cantatul pe strazi...

In bucuresti mergea in Obor de nu itzi venea sa crezi... dar de cand cu primaria noua te ushuiesc aia urgent... in rest e cam periculos in parcuri ca mai vin zlatarii cu doleante manelistice sau garda care isi cere partea (si asta in cel mai bun caz)

Oricum, io am locul meu pe lipscani unde cant...

Apropo, voi sa stiu de la cine am primit aia 20 de mii si biletzelul cu adresa sitului :) (chit ca io mai intrasem paci)

Link to comment
Share on other sites

Guest Zander

No mersi, ai contribuit la fondul de bani de tren pentru maine... chit ca dupa o bere am decis sa dau iama in acel fond, care s-a injumatatit dupa un vin si o visinata... dar gestul este apreciat :)

Link to comment
Share on other sites

pai de ala(tigan) care canta elvis la metrou va spun io ....am cantat io cu el intr-o zi....pur si simplu aveam chitara la mine....si am bagat cu el....cat am stat si am bagat cu el ....a strans cam 150 mii( in 45min) ...not bad......dar are voce misto tipu....

 

in rest....nu cred ca mai ai voie ...ca nu am mai vazut p nimeni....acu cand am mai invatat si io sa cant .....damn

 

p..s. off topic....50 posturi -= GUITAR DOCTOR....in sfarsit am ajuns la numele care ma reprezinta :)

Link to comment
Share on other sites

a si o data am cantat cu preo la lic p hol 5min...si am strans cam 50mii....ca toti eram manelari si dadeau bani la misto....cica sa faca misto d noi si sa se dea mari la gagici....mai stii preo....bagam andrii popa :) ...ce tare/

 

dap, sa stiti ca se strang bani daca esti in imprejurimi manelistice :).

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest spyked88

la metrou mi se pare cam... periculos? :)

am cantat o gramada de timp prin cismigiu, ma duceam aproape in fiecare zi si bagam cate ceva la chitara, dar n-am castigat nici un ban. In schimb, am fost acostat o data de unul de la Intercont, dupa aia de un mosulica de treaba cu care am stat de vorba ceva timp, si de un tip mai dus care a cantat Come Undone de la Robbie Williams superb. Hmm, nu ma mai pasioneaza sportul asta, mai ales cu specimenele care umbla pe strazi, prin parcuri sau pe la metrou. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
as canta si eu la metrou da mie mie cam rusine, asa sunt eu, si daca mi se face rusine nu cred ca mai pot sa mai cant la chitara :)

3674[/snapback]

 

Pai la inceput am cantat cu sapca in cap si cu ochelari la ochi sa nu ne recunoasca dreaq vreun coleg de liceu sau vreun vecin de bloc ! :(

 

Se intampla prin 93-94 in lateralul hotelului Bucuresti, de fapt pe unde se intra la piscina. Era si o cofetarie p-acolo la acea vreme. De primii bani am cumparat o cola mare, un pachet de tigari, i-am dat si fratelui meu o parte cand am ajuns acasa si am baut si vodca cu vreo 4-5 inshi. Trupa era formata din Piscot - vioara si eu chitara si voce. Cei mai multi bani ieseau pe pe La Bamba sau ceva in genul asta. Ulterior formula a ajuns la 4 adik inca o chitara si voce si un block flote sau flaut german, ma rog... Piesa de rezistenta atunci era Amintire cu haiduci a lui vali Sterian: "Unde-s pistoalele, unde-s pumnalele, caii si flintele haiducilor".

 

Deja ne mutasem la metrou la Universitatii si ca bani / persoana strangeam in 3 zile cat sa ne luam o pereche de bocanci de la BIT care acum nu-i gasesti sub 1.500.000 lei. Un scurt calcul inseamna vreo 375.000 lei / caciula la 3 zile...

 

Evenimente mai deosebite acum...

 

Inro zi o vaduva (probabil, pt ca era imbracata in negru din cap pana-n picioare) ne-a pus in cutie un plic sigilat cu 100 USD care la acea vreme insemnau 200.000 lei adik 50.000 de om... Probabil a considerat ca face pomana. Acum acei bani ar fi vreo 750.000 de caciula. Va dati seama ca am mai cantat vreo 5 minute si am fugit sa nu vina femeia dupa bani inapoi. B)

 

Alta faza misto a fost ca la un moment dat ne-am ambitionat sa cantam moca pt cate unul din trupa, restul de 3 sa se multumeasca cu fisele stranse. Astfel, cand ajungeam la 1.000.000 lei (deci 500 USD), cantam pt urmatorul si tot asa... Banii astia ii stangeam cam intr-o saptamana in cazul in care cantam si dupa amiaza cand se intorcea lumea de la servici deci dupa 17:30 - 18:00 si tot in aceeasi locatie, Metroul de la Piata Universitatii. La acea vreme un salariu bun insemna 150.000 - 200.000 lei / luna.

 

Sa va mai zic ? ;)

 

Vremuri, studenti (fara bani cica)... luam cate 2-3 amenzi pe luna pt tulburarea linistii publice prin zgomote produse cu chitara, in baza legii 61 / 1991 art. 2 lit. S. Faceam cntestatie la tribunal si scapam ieftin... Adik din cinci amenzi plateam una.

 

De capitolul colinde prin blocurile din centru nu mai vorbesc... Faceam lejer bani pt Craciun si revelion sarbatori pe care le petreceam oriunde in tara numai in Bucuresti nu. :)

 

Acum ce sa va zic... ? Sa nu mai dati bani la trubaduri pentru ca au foarte multi ? :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Am cantat vreo doi ani, prin liceu, la Metrou la Romana si in Herastrau, cu inca 2 prieteni ... 2 chitari si-un block-flute ... :) A fost foarte distractiv

Link to comment
Share on other sites

tin minte ca eram in liceu. pe vremea aia cantam cu un coleg clapar (faceam numai muzica instrumentala). se sarbatorea nush ce acact cu unirea si aia din liceu au adus un cor sa cante. m-am bagat si io cu colegu meu sa facem acompaniamentul. frumos, pian plus acustic etc. problema a fost la final cand noi am pregatit o mica surpriza. adica hora unirii la tempo mult mai mare, cu solouri in terte pe chit si clapa etc. distractia a tinut vreo 3 min pana cand era sa-i plesneasca o vena directorului. am fost eliminati 3 zile pentru faza aia si ne-au scazut si nota la purtare. oricum a fost o mare **** data liceului tinand cont ca era uniforma obligatorie etc si io veneam la scoala cu prietenii mei in bocanci inalti de armata, pantalonide camuflaj si dastea. creca ne eliminau de 3-4 ori pe an. si am facut acolo si gimnaziul si liceul. acuma nush daca as repeta figura ca nu mi se mai pare cool sa sfidezi profesorii dar atunci eram foarte mandri de noi

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.