www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Modificare corp Chitara.


MrMartinYt
 Share

Recommended Posts

Salutare RGC.Momentan lucrez la un proiect si as dorii sa modific un corp de chitara.Am corpul de la un amic si a suferit destul de multe "pocnituri" iar acel corn de jos este rupt si as dorii sa fac ceva din el.Corpul este de la un G4Music Indianapolis Am un spare Neck pe masura si ma gandeam sa recreez una din chitarele mele si anume un ESP LTD F Series(cel cu un Humbucker).Am template si tot si ma gandeam sa tai corpul incat sa am gaurile pt floyd si doze ramase apoi sa adaug lemn pe laterale pentru a ajunge la forma dorita.Intrebarea cea mai mare este ce adeziv sa folosesc...? Este bun adezivul de montaj,ar tine ... Sau sa ma rezum la vechiul Aracet.?? As dorii sa aduc acest "Build" cat mai aproape de un LTD FR-200 preview.jpg.d01c82c090a362b294e76ece34b7db5b.jpg(Acesta este body ul ce trebuie modificat)

 

esp-ltd-f-350-blk-black-338277.jpg.58e50efbc3845d94f1312166226c19fb.jpg

(La ce as dorii sa ajung)

Link to comment
Share on other sites

Titebond 1

Epoxina merge bine daca e ceva gen west systemS. Alea la tub de la hornbach nu sunt de incredere...

Gorilla expandabil...

Va fi mai greu decat crezi sa faci imbinarea la aripi. Ala mai e si carved apoi... Daca faci asta doar pt ca vrei un ltd iti recomand sa o lasi asa ca daca o canti si merge nu e nevoie sa aiba colțuri...

Daca faci asta doar pt build... Good luck

Link to comment
Share on other sites

La 01.07.2020 la 5:31, CiocanelBloodyCIocanel a spus:

Titebond 1

Epoxina merge bine daca e ceva gen west systemS. Alea la tub de la hornbach nu sunt de incredere...

Gorilla expandabil...

Va fi mai greu decat crezi sa faci imbinarea la aripi. Ala mai e si carved apoi... Daca faci asta doar pt ca vrei un ltd iti recomand sa o lasi asa ca daca o canti si merge nu e nevoie sa aiba colțuri...

Daca faci asta doar pt build... Good luck

O fac mai mult pentru build.Conturarea aia nu ar fi o problema,am mai conturat diferite chitare.Problema e la imbinare,nu la contur si astea caci pot lua un sablon de la ltd ul meu si nu ar fii asa de greu.Ideea e ca e mai greoi la alegerea perfecta de lipici pentru aceasta treaba caci as dorii sa tina,nu sa se desprinda dupa cateva luni,un an

La 01.07.2020 la 21:15, gtrmike a spus:

Titebond wood glue. Poate fi gasit si la noi online.

Am gasit in mare parte Gorilla Wood Glue la noi pe emag ,singrul titebond era un vitalbond

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.