www.rgc.ro Web analytics

Jump to content
Tibitiberiu

Intrebare bridge chitara

Recommended Posts

Buna ziua. Ieri am schimbat corzile de la chitara electrica cu unele mai groase putin. De la 0.09 am trecut la 0.10. Problema este acum ca bridge.ul mi se pare putin ridicat de la spate, inainte era mai lasat, nu se vedeau gaurile acelea de la suruburi. Trebuie sa ii fac ceva?

20200405_141529.jpg

20200405_141504.jpg

20200405_141520.jpg

Acum 45 minute, dani_rosu5 a spus:

in spate ai o placuta de plastic sub care e tremoloul - acolo el e ancorat cu 2 sau 3 arcuri

ai mai multe posibilitati : insurubezi surubul care ancoreaza arcurile mai mult sau mai adaugi arcuri daca ai unde si daca ai arc :)

Acolo am 2 suruburi din cate vad. 

1. Trebuie sa dezacordez chitara cat le strang

2. Cam cat pot sa le strang maxim. E ca la truss rod sau merge oricat. Cam cat ar trebui strase ca sa isi revina?

Bridge-ul era floating sau se sprijinea pe chitara?

In principiu probabil ca trebuie sa verifici/refaci setupul - nu ma astept la modificari majore. Stranse arcurile pana revii la pozitia initiala, verificate apoi intonatia, actiunea si trussrod-ul. Ai locking nut sau obisnuit? Ramai pe calibrul asta de corzi sau vrei sa te intorci la 0.09?

• Thanks 1

Bridge ul este floating. Am strâns suruburile o tura, vad ca acum este mai ok. Am verificat si intonatia si am facut reglajul. La truss rod nu ma bag sa nu stric dar nu pare sa fie neck-ul "stramb".

Acum 21 minute, leopold a spus:

Bridge-ul era floating sau se sprijinea pe chitara?

In principiu probabil ca trebuie sa verifici/refaci setupul - nu ma astept la modificari majore. Stranse arcurile pana revii la pozitia initiala, verificate apoi intonatia, actiunea si trussrod-ul. Ai locking nut sau obisnuit? Ramai pe calibrul asta de corzi sau vrei sa te intorci la 0.09?

Eu zic ca o sa raman la 0.10. Daca trec iar la 0.09 banuiesc ca trebuie sa fac tot procesul invers.

Caută ibanez sa setup și o sa găsești tutoriale cum sa îți setezi chitara. Însă este același lucru ca la orice Floyd rose, este același principiu. Vizionează 7-8 filmulețe și o sa înțelegi principiul de funcționare și setare.

• Thanks 1