www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

cunoscatori vs fakeuri (sau serii obscure)


midnight rider
 Share

Recommended Posts

Cunoscatorule,sa stii ca Gibson nu a avut NICIODATA o cifra in plus la serie,si sa mai stii ca nu are doze Seymour Duncan,si mai afla ca ES 335 NU are chei Grover din fabrica.Singura care pare OK este aia pe care ai luat-o tu,si nu as putea sa spun mai multe decat daca as vedea-o de aproape,asa as putea eventual face o comparatie cu a mea,care este tot un VOS.Si sa mai stii ca mi-au trecut prin mana peste o suta de Gibsonuri.

 

deci clar :) pai mai bine imi iau una din magazin noua,nu neaprat modele astea,da macar stiu ca o incerc si ca e gibson.noroc ca nu m-am pripit sa iau 60-u mi se parea dubios,cand am numarat seria :).m-am documentat inainte :)

Link to comment
Share on other sites

nu ma pricep, insa am cautat pe site-ul gibson si asta am gasit in legatura cu lp 60's neck

http://www.gibson.com/Service/Serial%20Numbers%20Search/

 

The pattern is as follows:

YDDDYRRR

YY is the production year

DDD is the day of the year

RRR is the factory ranking/plant designation number.

Prior to 1984 when the Kalamazoo, MI factory was closed, the numbers 001-499 indicated Kalamazoo production. Ranking numbers 500-999 continued to indicate Nashville production through 1989.

 

Since 1989, all Gibson acoustics are built in Bozeman, MT and all Gibson electrics are built in Nashville or Memphis. Ranking numbers for Bozeman start each day at 001 and the electrics may start as low as the 300s.

 

Examples: 70108276 means the instrument was produced on Jan. 10, 1978, in Kalamazoo and was the 276th instrument stamped that day.

 

82765501 means the instrument was produced on Oct. 3, 1985, in Nashville and was the 1st instrument stamped that day.

NOTE - Gibson USA goes to a 9 digit serial number in early July 2005..

The sixth number is now a batch number- batch 0 starts at the beginning of the day, and once we stamp 699, the batch number will change to 1. The first 5 numbers remain the same, the last 3 numbers will remain the same. The only difference is the addition of this batch indicator.

There are always exceptions to these rules, the two listed below are worth noting:

 

Les Paul Classic: This model features an ink stamped serial number with no "MADE IN USA" (just as we used on the original 1952-1960 Les Pauls). Most will be 5 to 6 digits in length, but the earliest examples feature 4 digit serial numbers. There should be a space after the 1st digit with the 4 and 5 digit serial numbers, and no space with the 6 digit numbers.

hope this helps.

sincer si mie mi se pare ciudat ca intr-o tara in care toata lumea vinde la suprapret sa vina cineva si sa vanda (nu e prima data) instrumente super tari la pret suspicios de "mic" fata de cat valoreaza ele la distribuitor sau pe piata sh de afara...

Link to comment
Share on other sites

asa e ,my bad,asta scria si in emailul care l=am primit de la Gibson,in legatura cu asta,doar ca mai scrie si "none of these models were exported to Europe",de asta nu am mai vazut asa ceva.

Si nu,Sorineatza,nu am AVUT sute de Gibsonuri,ci am avut magazin Gibson in Budapesta,ocazie cu care mi=au trecut prin mana vreo suta de Gibsonuri.

Link to comment
Share on other sites

Pai ce sa-i faci....imi omorara astia in facultate neuronii..... :)

...noi sa fim sanatosi! :)

 

ps - discutiile astea au ridicat si au lamurit o mare parte din problemele pe care vanzatorul, se pare, n-ar fi fost in stare sa le clarifice. si mai spun ca s-au tras niste semnale de alarma privind starea instrumentelor, declarate initial ca fiind "necantate".

si pt. ca tot am reluat subiectul, este bine de stiut ca pe ebay.de se vand astfel de instrumente, in stare asemanatoare, cam la aceleasi preturi, DAR cu toc si cu toate accesoriile necesare! no offence. :)

Link to comment
Share on other sites

ce mai conteaza cine si ce, unde si cum, este clar ca aceste chitari ca si cele vandute de Lufatex inainte sunt facute in China, oricum in ziua de azi toate chitarile aproape sunt facute in China sau prin Aisa pe undeva, Fender Stratocaster model aniversar 50 a avut Loris unu si el poate spune mai exact ce si cum, un lucru este evident in cazul chitarilor vandute de Lufatex si anume ca cine a cumparat de la el si-a luta tzeapa, aceste chitari le potzi gasi si pe Ebay la vanzatorii din China, care vand mai nou copii fidele dupa orice model fabricat de chitara ( standard sau custum sau chiar modele foarte rare), pt baiatul care a zis ca Fender Jazzmaster nu se mai fabrica in Japonia ci iara in state sa stie ca nu este adevarat, se fabrica si in Japonia si doar modelul de peste 1000 si ceva de $ se fabrica in sua ( sau mai bine zis in China, ca sa fim corectzi), cele USA sunt numai modelele de senior master builder si de master builder, in rest Mexic, Japonia si China pe primul loc, oricum modelul Japonez costa undeva intre 600 si 800 de euro bucata, in nici un caz 1000 sau 1100 cat a cerut Lufatex, eu am vrut sa cumpar chitara dar nu face nici banu ca lemnul este foarte usor la chitarile facute in Japonia si nici nu vreau sa fiu gasca lui Lufatex si sa platesc pe o copie facuta in China cat pe una facuta in SUA, copiile China vizeaza in primul rand modele Gibson, PRS, Fender, dar mai nou am gasit pe Ebay si chitarile Duesenberg care se fabricau in Germania si acum vad ca si alea se fac in China, oricum eu am avut impresia ca Lufatex este un baiat ok, dar de fapt este un mincinos, ba zice ca a vandut nu stiu ce chitara, ba nu este vanduta, iar este vanduta si dupa apare pe sait la vanzare, ba da PRS-ul cu 800 de euro, ba cu 1600 aceeasi chitara care cu o zii inainte era cu 800, eu nu am nici o treaba, chitari am si nu-mi mai trebuie, dar pt cei care vor sa cumpere sa stie si ei ca de fapt si inmagazin tot din China sunt aduse si la Lufatex la fel, dar nu merita sa cumperi de la unu care te prosteste pe fatza si-ti vinde chitara ca si cum itzi face un favor ca tzi-o da la jumate de pretz, nu este jumate de pretz si clar nu este chitara originala, din toata povestea asta numai Lufatex iese in castig cu tzepele lui chinezesti :)

Link to comment
Share on other sites

@robertimis - nenea, eu sunt "baiatu'" care a declarat ca nu se mai fabrica, de cativa ani buni, fenderul jazzmaster, in japonia. crezi ca poti sustine, cu vreun argument, ca se fabrica, in continuare, oficial, in japonia? eu, unul am argumente, sa-mi pot sustine afirmatiile, pt. ca urmaresc fabricatia chitarelor fender de prin 1974. da-mi si mie, te rog, o dovada care sa-ti sustina afirmatiile tale, mai ales ca, produsul de care vorbim nu figureaza in cataloage sau pe site, de ani de zile, decat cu denumirea de american vintage '62 jazzmaster. no offence.

 

in privinta stratocasterului 50 anniversary despre care am discutat, citeste, te rog, ce am scris despre aceste chitare, mai inainte, pt. ca sunt DOUA modele de acest gen. una din '96 si alta din 2004. pe care a avut-o loris? ma indoiesc amarnic c-a avut-o si el tot pe asta, din '96. poate, o fi avut modelul din 2004, care este destul de nou si de diferit ca specificatii, asa ca, nu prea avem ce sa-l intrebam pe loris.

Link to comment
Share on other sites

Unu la mana, lufatex se pricepe la chitari deoarece canta la chitara intr-o trupa, cum canta este treaba lui, din timp ce el canta cu o coaja de Ibanez ( originala totusi) cine este prost sa nu-si ia o chitara buna daca tot ii trec prin mana ataea bunatatzi, asta numai in cazul in care persoana respectiva stie ca acele chitari sunt marszavite, clar. In legatura cu cel cu Fender ai perfecta dreptate, m-am incurcat am bagat-o din greseala de la Jaguar in loc de Jazzmaster, scuze asta este am gresit in rest cu aia din 50-a aniversare nu ma- interesat ca am vazut prea multe Fender dubioase ca sa ma mai intereseze intru-un fel, oricum treaba este ca de muscat in cazul de fatza o musca numai cei care sar cu banu, in nici un caz cei cu vorba, asta e clar. Pt fan-ul Fender, id-ul meu de mesenger este ''robertimis'' si chiar ar fii o placere pt mine sa mai discutam despre Fender, am 2 bucatzi grozave acasa, poate mai prindem cate ceva unu de la altul din smecheriile Fender. :)

Link to comment
Share on other sites

Fender se fabrica si in Japonia,pentru piata interna.Am vazut strat fabricat in 2005,cu serie JV pe neckplate si "Handcrafted in Japan" pe gat langa neckplate,suna de am inghetat,pacat ca omul nu vroia sa il vanda.Intrebati-l pe NiNja,cred ca se fabrica si acum,ba cred ca si Gibson se fabrica cu inscriptie Gibson,pentru piata interna,desi astia de la Gibson zic ca nu.

Link to comment
Share on other sites

@stratman:

 

jazzmaster japonez, si varianta lefthanded (pe care nu o vezi in cataloagele us). pare sa fie reissue 66 nu 62.

imi place sa cred totusi ca nu sunt fakeuri, ci modele produse pentru piata interna (fender japan). si iti spun sigur ca modele difera fata de acum un an...

ms mult. cat traieste omul invata! mea culpa. dar, am si eu dreptate, pt. ca, oficial, in catalog si pe site nu mai figureaza demult made in japan. ultima oara, inainte de a reveni in fabricatia usa, era made in mexico. :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.