www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Tonul


Alin N
 Share

Recommended Posts

am ascultat niste coveruri gnr facute de niste oameni de pe youtube ... si m'a impresionat tonul lor de distors...care era atat de "curat" daca intelegeti :-s si un tip la un cover "civil war" are un ton superb...

 

http://www.youtube.com/watch?v=E67NI95x9S4...ted&search=

 

exista vreun secret in spatele acestor tonuri atat de "curate"?

Link to comment
Share on other sites

Sunt cateva trucuri care te pot duce pe aproape:

 

CLEAN: un sunet curant ...

Ca sa obtii asa ceva, regleaza gain-ul foarte jos. Facand asa, ii vei zice preamplificatorului sa fie putin sensibil semnalului din chitara, adica sa-l preamplifice putin. Asa ca volumul va fi mai jos decat la celelalte sunete. Ca sa-l balansezi, ridica volumul canalului clean ca sa fii la egal cu distorsiunea. E util sa folosesti si un compresor la un sunet clean.

 

EDGE: putin distorsionat. Aproape curat ... dar un pic mai nervos ...

Ridica putin gain-ul ... f. putin. Daca ai un preamplificator de calitate, cu sunet-ul asta poti sa canti acorduri pe 6 corzi fara sa faci "mizerie". Daca dai volum-ul pe chitara incet, vei obtine un sunet clean.

 

CRUNCH: nervos cat trebuie ... distors cu "coaie".

Ridica gain-ul ... fara sa exagerezi ...

Tine minte ca distorsiunea creeaza multa compresiune (la fel ca si un compresor). Ca sa mentii atacul, si a creea un sunet propriu, este necesar sa mentii mare dinamica sunetului.

Multa saturatie = multa compresiune = putina dinamica = lipsa de sunet personal. De aceea este necesar ca intotdeauna, sa reduci cat mai mult posibil saturatia.

 

LEAD: distorsiune pt. solo ...

ca sa obtii asa ceva ai 2 posibilitati:

- sa ridici gain-ul amplificatorului;

- sa adaugi o pedala de overdrive sau un egalizator sau un compresor inainte de amplificator.

Link to comment
Share on other sites

@guitar88...omule eu am inteles ce zici tu...dar nu cred ca ai inteles ce am intrebat eu :) ma refer la distorsu hard...suna super misto...adica la mine parca se aude un fashait ceva...la tipu ala se aude super ca lumea :)

 

Trebe amp adevarat, ala face tot. Depinde si ce pedale folosesti, daca ai o pedala dinaia ieftina, micutza digitala, o sa sune... digital, n-o sa aibe carne. Pe urma conteaza mult si dozele, daca au outputul potrivit pentru ce vrei tu, si daca sunt humbucker sau single coil. Pentru sunetu ala chunky asa de distors dinala evil gen dream theater sau metallica iti trebuie humbuckers... in principiu. Pentru fuzzy crunchy twangy sounds iti trebe single coil... in principiu. Faza asta e ca tre sa stii exact ce vrei si sa faci un mic compromis. Probabil daca ai un ampsim bunicel pe procesorul tau ai putea sa obtii un sunet dinala de metal cat de cat bun asa si awesome :), dar nimic nu va semana cu lampi, distorsuri analog, etc.

Link to comment
Share on other sites

Guest gnrmarius

Si pedala e foarte importanta, pe langa setarile de amp, iti spun din proprie initiativa, eu am un Boss DS-2 dar cateodata as vrea ceva mai spre MT-2, mai agresiv...

Link to comment
Share on other sites

dupa cum se aude si se vede in clip, se foloseste un amp cu gain-ul reglat sus. tipul isi prepara un sunet clean, cu vol. de la chitara redus, pe doza de neck si un sunet fortat cu vol la max pe doza de bridge. comutatorul de doze nu face decat sa schimbe cele doua sunete programate, intre ele. deci, in fond, secretul este in modul de a forta (distorsiona) al amp-ului. numai de bine!

Link to comment
Share on other sites

dupa cum se aude si se vede in clip, se foloseste un amp cu gain-ul reglat sus. tipul isi prepara un sunet clean, cu vol. de la chitara redus, pe doza de neck si un sunet fortat cu vol la max pe doza de bridge. comutatorul de doze nu face decat sa schimbe cele doua sunete programate, intre ele. deci, in fond, secretul este in modul de a forta (distorsiona) al amp-ului. numai de bine!

 

foarte corect, cea mai pertinenta explicatie. eu mai am ceva de adaugat pentru cei care nu cunosc chitarile les paul, acestea au un pot de volum pt doza neck si unul pt bridge facand posibil reglajul volumului diferit pe fiecare doza in parte. acum cred ca e clar pt toata lumea.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.