www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

constructie chitara


Haddess
 Share

Recommended Posts

salutare tuturor,

 

nu sunt vreun lutier renumit, defapt nici lutier nu sunt, ci programator :) si uneori ... amator de chitara. De ceva vreme ma tot batea gandul sa imi construiesc o chitara si am trecut la treaba.

daca sunt doritori sau oameni interesati de subiect, pot pune niste poze cu ce a iesit din proiectul asta si cu sugestiile voastre, putem imbunatati "produsul final"

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/02/2020 at 18:34, Liviu.Pop said:

Păi, trebuia să livezi întâi pozele și abia apoi să pui întrebări ori să ceri opinii dacă le dorești. 

Părerea mea. 

Adică :

 

If Pui poze

    Avem pe ce discuta 

Else

    Pierdem vremea

End if 

While ‘poze’ is true.

     Keep checking.

Endwhile.

 

;)

 

Punctul la final de linie e defect profesional :D

Link to comment
Share on other sites

Initial facusem griful din lemn de fag, dar sincer mi s-a parut ca nu cadreaza cu corpul chitarii (nuc) asa ca m-am intrebat cum ar fi sa pastrez cumva mijlocul grifului pe fag (care e mai dur) si sa inserez pe lateral si la in partea de chei lemn de nuc. 
sincer, dat fiind ca e prima experienta de constructie a unui neck de chitara, si nu am inca idee cum vor actiona fortele de tensiune a corzilor si cum se va comporta in timp intregul grif, s-ar putea ca mai tarziu sa constat ca a fost o idee proasta, dar pana atunci, sunt mandru de ce a iesit (nu este inca finisat, asta urmeaza maine)

B684A5D6-BB73-4A66-B5A3-9614B79B5B4A.jpeg

8BDBF1A7-5F78-485E-B700-C6CF3786E4CD.jpeg

E0D74DC4-64B1-48AD-89A9-B29252AAA14B.jpeg

A2867F4F-7A3E-485D-A80C-7225BDE7D167.jpeg

246D0CBE-97D8-4916-A5EF-ADE288FD1DBA.jpeg

Pareri?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/02/2020 at 22:12, Haddess said:

Punctul la final de linie e defect profesional :D

La mine nu se pune. Pe când eram cu nasul în FoxPro nu se punea punct, iar "end if" se scria într-un cuvânt. Limbajele s-au mai schimbat ;)

În altă ordine de idei, lucrarea e foarte faină. Se vede că pe lângă muncă ai pus și pasiune :yay:

S-o forjezi sănătos!

Edited by Liviu.Pop
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 22/02/2020 at 17:38, Liviu.Pop said:

La mine nu se pune. Pe când eram cu nasul în FoxPro nu se punea punct, iar "end if" se scria într-un cuvânt. Limbajele s-au mai schimbat ;)

În altă ordine de idei, lucrarea e foarte faină. Se vede că pe lângă muncă ai pus și pasiune :yay:

S-o forjezi sănătos!

Merci! Urmeaza alta :D

Cam asa suna (stiu ca nu e televant pana nu pun o inregistrare de studio, dar drept demo, merge)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
La 02.03.2020 la 19:58, Haddess a spus:

Merci! Urmeaza alta :D

Cam asa suna (stiu ca nu e televant pana nu pun o inregistrare de studio, dar drept demo, merge)

IMG_2853.MOV

Felicitari pentru munca si rezultat! Am transpirat uitandu-ma la making of :))))

Neck-ul ce profil are, medium V? Pare destul de chunky in video, sau e de la scale? Ma asteptam vizual la un 24,75 de la forma corpului, dar pare mult mai lung.

si the age old question... CAT DE GREA E?

 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.